یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سیاست سرکوب در دانشگاه ها ادامه می یابد
دیدار وزیر علوم با مصباح یزدی و معاون وزیر با انصار حزب اللهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۴ آذر ۱٣٨۶ -  ۵ دسامبر ۲۰۰۷


خبرنامه امیرکبیر: وزیر علوم به همراه تعدادی از معاونان وزارت علوم و روسای دانشگاه‌های تهران با حضور در دفتر مصباح یزدی با وی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار مصباح یزدی از زاهدی و عملکرد وی در طول دو سال گذشته در وزارت علوم قدردانی کرد. مصباح در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از مسائل اساسی انقلاب، اسلامی شدن دانشگاه‌هاست گفت: از همان آغاز کار ستاد ۶ نفره انقلاب فرهنگی، مقرر شد کتاب‌های معارف برای تدریس در دانشگاه‌ها را خود ستاد تهیه کند و استادش را حوزه تأمین نماید ولی درخصوص تربیت اساتید معارف هیچ تصمیمی گرفته نشد و نتیجه‌اش همین است که ما اکنون با کمبود ۵۰۰۰ استاد معارف در دانشگاه‌ها مواجه هستیم.

رییس موسسه امام خمینی با انتقاد از عدم پیشرفت قابل توجه در خصوص اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: در دوران گذشته در جلسات اسلامی شدن دانشگاه‌ها، حتی نامی هم از اسلام برده نمی‌شد تا جایی که مقام معظم رهبری از وزیر علوم وقت، اسلامی شدن دانشگاه‌ها را خواستار شدند ولی متأسفانه این امر محقق نشد.

وی با اشاره به پشتیبانی همه جانبه موسسه آموزشی ـ پژوهشی امام خمینی از اسلامی شدن دانشگاه‌ها گفت: وقتی دولتی بخواهد در خصوص اسلامی شدن دانشگاه‌ها گام بردارد به نظر می‌رسد که راه خیلی روشنی در پیش دارد؛ چنانچه ما در اولین دیدار با رییس جمهور دولت نهم آمادگی خود را در این خصوص به عنوان یک وظیفه شرعی اعلام کردیم و سعی می‌کنیم همه توان خود را در انجام این مهم و همکاری با دولت به کار گیریم.

مصباح یزدی همچنین در پایان به وزیر علوم توصیه کرد بار دیگر دوره های تربیت مدرسین دانشگاه ها در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شود. وی در این زمینه اظهار داشت: سعی کنید یکی از کارهایتان انجام امور ماندگار باشد به عنوان مثال راه‌اندازی مجدد دوره‌های تربیت مدرسین دانشگاه‌ها در دانشگاه تربیت مدرس، می‌تواند یکی از این امور باشد.

همچنین در این دیدار زاهدی، وزیر علوم، با ارائه گزارشی از وضعیت فرهنگی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: قبل از دولت نهم در دانشگاه‌ها بعضی از جریانات سیاسی فضایی را ایجاد کرده بودند که در آن صحبت از دین و معنویت در کنار تحصیل بسیار مشکل بود. فضای حاکم بر دانشگاهها نسبت به گذشته بسیار فرق کرده. فکر می کنم با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در ۵ سال آینده به جایی برسیم که هنگام ورود به دانشگاه حس کنیم که به یک دانشگاه اسلامی قدم گذاشته‌ایم.


معاون وزیر علوم در جمع انصار حزب الله: سیاست سرکوب در دانشگاه ها ادامه می یابد

خبرنامه امیرکبیر: پس از این دیدار حسینی، معاون حقوقی وزیر علوم، با حضور در جمع نیروهای انصار حزب الله گفت: این‌که در سال‌های اخیر عده‌ای از طرفداران آمریکا و حامیان غرب داعیه‌دار ۱۶ آذر شده‌اند، از عجایب روزگار ماست. کسانی که در نشریات دانشجویی و برخی روزنامه‌ها ایجاد رعب می‌کنند و از سازش و تسلیم دم می‌زنند، همان‌ها می‌خواهند به اسم ۱۶ آذر مراسم برگزار کنند.

معاون وزیر علوم در جمع نیروهای انصار حزب الله به رسوخ عده ای در دفتر تحکیم انتقاد کرد و گفت: بعد از کنار رفتن نیروهای مارکسیستی و توده‌ای، تقریبا دفتر تحکیم مدت‌ها با حضور نیروهای فعال و پایبند به نظام و انقلاب به عنوان محور ایفای نقش می‌کرد؛ اما کم‌کم می‌بینیم که عده‌ای در این جمع رسوخ می‌کنند و این هم ضعف دانشجویان مسلمان است.

حسینی با نسبت دادن حادثه ۱٨ تیر به نیروهایی خارج از دانشگاه، گفت: عوامل بیرونی حادثه‌ی ۱٨ تیر خودشان را معرفی کردند و همان افرادی هستند که پیشتر حمایت می‌کردند و حتی در دولت گذشته حضور داشتند و هنوز هم در سالگرد آن جریان موضع‌گیری‌ها و صحبت‌هایی می‌کنند.

وی در ادامه تشکیل بسیج دانشجویی را دمیدن خون تازه‌ای در رگ دانشگاه توصیف و به تشکیل تشکل های موازی انجمن های اسلامی دانشجویان توسط دولت اشاره کرد و گفت: به دلیل این‌که عده‌ای به اسم انجمن اسلامی، ولی در وادی دیگری، مشغول فعالیت بودند تشکل هایی مانند جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن های اسلامی مستقل به وجود آمد.

حسینی با اشاره به مراسم ۱۶ آذر سال گذشته گفت: در ۱۶ آذر سال قبل در دانشگاه تهران عده‌ای از این مارکسیست‌ها رسما پرچم صلح را بلند کردند و شعارهایی علیه اسلام سر دادند و امسال هم برنامه‌های دیگری دارند. این‌ها در نشریات خود هم تفکرات ضددین را بیان می‌کنند و البته بعضی از این نشریات اصلا مجوز قانونی ندارند.

وی همچنین با نسبت دادن اعتراض دانشجویان به احمدی نژاد در ۱۶ مهر امسال در دانشگاه تهران به لیبرال ها، تصریح کرد: لیبرال‌ها هم در زمان حضور احمدی‌نژاد در آغاز سال تحصیلی جاری در دانشگاه تهران حرکتی را سازماندهی کردند تا همزمان با برخی از پیش‌قراولان خود در آمریکا نظیر علی افشاری و عطری، حرکتی علیه رییس‌جمهور و دولت برپا کنند.

حسینی، هم‌چنین طرح بحث «مقاومت مدنی» را از اقدامات افراطی انجام شده توسط این گروه‌ها دانست و گفت: اینها بحث مقاومت مدنی را مطرح می‌کردند برای زمانی که آمریکا حمله می‌کند؛ انگار که حمله‌ی آمریکا را انتظار کشیده و اشتیاق داشتند چنین کاری انجام شود تا خودشان ستون پنجمی برای فعالیت‌های آمریکا و شورش و طغیانی در داخل کشور شوند.

معاون وزیر علوم با هیچ و پوچ خواندن بحث دانشجویان ستاره دار، آن را ساخته و پرداخته عده ای دانست و گفت: البته این احتمال هم وجود دارد که بعضی از کسانی که قبلا مدیریت‌هایی داشتند و در حادثه‌ی کوی دانشگاه و جاهای دیگر هم ردپای آنها دیده می‌شود، گاهی اوقات چنین خط‌دهی و جهت‌دهی انجام دهند. به نظر نمی‌رسد دانشجویی که تازه وارد دانشگاه شده، خود به تنهایی به چنین مسائلی بپردازد.

حسینی بدون آن که توجهی به اخراج دکتر بشیریه، دکتر سمتی و دکتر دهقان و همچنین بازنشسته کردن اجباری دکتر توسلی و بیش از ۷۰ استاد دیگر دانشگاه تهران، اخراج استادان را شایعه خواند و استعفای برخی اساتید را به کم شدن پاداش آن ها نسبت داد و گفت: با سر و صدای زیادی چنین مساله‌ای را مطرح کردند تا بگویند این دولت یک نگاه امنیتی و پلیسی دارد و می‌خواهد با نخبگان جامعه برخورد کند؛ در حالی که هرکدام از این‌ها منطق و استدلال دارد. برخی استعفاها هم از ترس کم شدن پاداش‌هاست. نمی‌توانیم کسی را که این‌قدر دل‌بسته به دنیا و مال دنیاست به زور نگه داریم.

در حالی که هفته گذشته رئیس سازمان سنجش رسما اعمال تبعیض جنسیتی در پذیرش کنکور طی دو سال گذشته را پذیرفت، نماینده وزیر علوم در امر نظارت بر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی طرح مساله تبعیض جنسیتی در پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌ها، دامن زدن به بحث‌های قومیتی و تفکیک دختر و پسر در دانشگاه‌ها را دیگر موضوعات مطرح شده برشمرد و با بی‌اساس خواندن موضوع اعمال تبعیض جنسیتی، در توضیح آن گفت: مثلا بوفه‌ی دانشگاه‌ها یا سرویس‌ها و اردوهای دانشجویی مختلط بوده‌اند و اعتراض می‌کنند که چرا ما از هم جدایشان کرده‌ایم.

حسینی با تاکید بر لزوم افزایش سطح کمی و کیفی دروس معارف اسلامی، گفت: در حال حاضر حدود ۱۲ واحد درسی به عنوان زیرمجموعه‌ی معارف اسلامی ارایه شده و در هر ترم یک میلیون ساعت درس معارف اسلامی داریم. حدود ۱۵۰۰ امام جماعت در دانشگاه‌های سراسر کشور مشغول فعالیت هستند و در ۱۵۰ دانشگاه کشور نیز دفتر نهاد رهبری وجود دارد و به طور مرتب به دانشگاه‌ها مبلغ اعزام می‌شود.

حسینی در ادامه درباره مبارزه با بدحجابی در دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه متاثر از کل جامعه است و اگر کارهایی مثل اجرای طرح امنیت اجتماعی تداوم داشته باشد، قطعا در دانشگاه هم تاثیر خود را خواهد گذاشت. البته در دانشگاه‌هایی که روسایی با روحیات انقلابی داشتند، برخی تذکرات داده شد.

حسینی با اشاره به مساله‌ی گزینش استادان گفت: در گذشته عده‌ای گزینش را تقریبا تعطیل کرده بودند. شاید اسمی از گزینش بود و یک سری کارهای صوری انجام می‌شد ولی برخی مدیران در دولت فعلی که از قبل باقی مانده بودند به راحتی می‌گفتند که اگر بحث گزینش برای دانشگاه‌ها و استادان مطرح شود استعفا خواهیم کرد. چگونه فرزند مردم را به فردی بسپاریم که ممکن است ابتدایی‌ترین اصول اخلاقی را نداند و پس از سال‌ها زندگی در غرب، تحت تاثیر آن فرهنگ قرار گرفته باشد. نمی‌توانیم اجازه دهیم هرکسی با هر اعتقاد و ایده‌ای و صرفا به خاطر داشتن یک مدرک تحصیلی سر کلاس برود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست