یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

روند "انتخابات" درقلمرو ولایت فقیه! بر تحمیل عقیده، تهدید، ودینی کردن بیشتر سیاست استوار است!


غللامرضا زنگنهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٨ دی ۱٣٨۶ -  ۱٨ ژانويه ۲۰۰٨


روند "انتخابات " درقلمرو ولایت فقیه!بر تحمیل عقیده، تهدید، ودینی کردن بیشتر سیاست استوار است!
یکی از نتایج هر انتخابات علاوه بر برد، باخت است و همیشه این اکثریت مردم اند که برنده می -گردند.یعنی اینکه اکثریت مردم در عین حال که با رای خود باعث برد برخی احزاب میشوند، با این کار خود نیز احزاب دیگری را که برنامه هایشان را نمی پسندند، به شکست می کشانند . اصولاروند انتخابات در کشورهای دمکرات اثبات همین امر است ودر عین حال که گروه های اجتماعی ذینفع در اکثریت در هر دوره از انتخابات در حال تغییراند حقوق اقلیت که آن خود در هر دوره تغییر می کند نیز حفظ می گردد. در جمهوری اسلامی اصولا"چنین روندی جایز نیست و برعکس عمل می کند. اقلیت همیشه برنده وبا تفاوت های اندک ثابت است و تشکیل شده اند: از دستگاه روحانیت، دستگاه سپاه پاسداران ودستگاههای اطلاعاتی، بازاریان سنتی و وابستگانشان که همگی تابعی از سیستم ولایت فقیه اند.در یک کلام این ولایت فقیه وشخص رهبری است که همیشه برنده می شود.
"انتخابات" آنها بیشتر به بازی گل یا پوچ شبیه است، که اگر مشت خود را در پشت خویش پنهان کنند ومردم به دنبال دست پر آنان بگردند، و تمام وقت از دست چپ وراست بگویند. هیچگاه برنده نخواهند شد. چرا که در واقع هر دو دست ولایتیان خالی است، و حال اگر یک بار از روی محاسبات غلط یکی از دو دست خود را نیمه پر کردند و شخصی همچون خاتمی بیرون آمد با توسل به زور وحکم حکومتی باز هم خود را برنده اعلام می کنند واین بار بیشتر از پیش مواظب اند تا مردم در دوره ای دیگر نیز برنده نشوند.
آری روند انتحابات روی این پاشنه می چرخد که برنده اصلی ولایتی ها وبازنده در نهایت مردم اند . نا امیدی بخشی از مردم از منتخب خویش آحمدی نژاد واصلاح طلبان را تنها می توان از این زاویه مد نظر قرار داد.
روند "انتخابات " را رهبر در قلمرو ولایت فقیه در سخنرانی اخیر خویش در ارتباط با "انتخابات" مجلس هشتم به وضوح نشان داد که چگونه سعی می کند مسیر انتخاب شدن را تعیین نماید. اینکه وی در پشت پرده با جنتی چه برنامه هایی را برای "انتخابات" سایه قلم می زند دیگر شناخته شده است اما از آنجا که گام به پیش می گذارد تا افکار عمومی را منحرف و با تهدید آنانی را که سعی می کنند به شکلی مردم را به حقوق خویش آشنا کنند، از اهمییت ویژه ای بر خوردار است.
وی می گوید: "در ۲۸ سال گذشته همواره انتخابات در این کشور در سلامت کامل برگزار شده است. چرا برخی افراد با این سخنان که امیدواریم از روی غرض ورزی نباشد به حیثیت انتخابات خدشه وارد می کنند."
و یا اینکه خواست ناظرین سازمان های بین المللی را از جانب برخی برای نظارت برسلامت بر گذاری انتخابات را : " بی شرمی و بزرگ ترین جسارت به ملت ایران" می خواند. و در قسمت دیگر تهدید می کند که: "گروه ها و افراد سیاسی باید علاوه بر روشن کردن مرز خود با دشمن، ‌مرز خود را با مزدوران، نوکران و افرادی که در خدمت دشمن هستند نیز مشخص کنند."
در جملات بالا رهبر ولایتیان در نهایت خط می دهد که مخالفین ویا اپوزیسیون داخلی حق ندارند که نظربدهند. وی خود را دوست ملت ودیگران را که این دوستی را قبول ندارند دشمن خطاب می کند ودرخواست انتخابات سالم را غرض ورزی بخوان دشمنی و مخالفت با ولایت را عین دشمنی با ملت می خواند وآشکار است که از این پس وظیفه آنان که می خواهند خود را کاندید کنند چیست ودر عین حال مشخص می کند که شورای نگهبان علاوه بر آنچه که تا به حال به عهده داشته است، وظیفه دارد مو را از ماست بیرون بکشد و جلو این افراد را برای حضور در مجلس سد کند.
شورای نگهبانی که قریب به سه دهه است که در راس آن شخصی قرار دارد بنام آیت الله جنتی، قابل اعتماد رهبری و سابقه قلع و قمع منتخبین ناسازگار با دستگاه ولایت از جانب وی بر کسی پوشیده نیست. کار اصلی وی تغییر روند انتخابات در آغاز، در اثنا و حتی در پایان مراسم انتخابات بر اساس مصالح نظام وفرامین رهبر است، شاهد در این امر برگذاری دوره قبل مجلس "اسلامی" است که چه دعوای زرگری میان شورای نگهبان و وزارت کشور بر سر رد صلاحیت نمایندگان اصلاح طلب براه افتاد در آخر نیز حرف خود را بر کرسی نشاند. در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری کاندیدای اصلاح طلبان معین را ابتدا حذف و اگر فرمان رهبر نمی بود، وی هیچگاه دوباره ابقا نمی شد.
شورای نگهبان که در اصل وظیفه اش نظارت بر سلامت انتخابات است، عملا" یک سازمان اطلاعاتی و تفتیش عقیده است که همیشه در زمان بر گذاری انتخابات فعال می شود و در تمامی فاصله دو انتحابات به کیفیت نحوه کسب اطلاعات در دوره های بعدی اشتغال دارد .برای شورای نگهبان فساد مالی و اخلاقی که اصولا" در کشورهای پیشرفته وآنهم از طریق تشخیص دادگاه های صالحه محرز می شود،مبنای ردصلاحیت نیست ،هر کس"مفسد" در حوزه دینی بخوان سیاسی باشد از اهمیت خاص بر خوردار است. به همین دلیل است که بسیاری از سیاسیون آینده ایران را بنام مفسد فی الارض اعدام کردند. و اصولا" در درون حکومت ما کسانی که سیاست را تنها در دینی بودن آن می بینند و یا کاملتر گفت سیاست را در دین (ولایت) ذوب می کنند قابل انتخاب هستند. وآنانی را که حتی دین را در سیاست دخالت می دهند، همچون ملی مذهبی ها نیز جایی ندارند.
شورای نگهبان می کوشد از همه طرق موجود کسب کند که فردی که خود را معرفی می کند گوش به فرمان ولایت است و یا اینکه نیست و برای این کار از بقال محل تا مخلصین بسیجی و دستگاههای اطلاعاتی و سوء استفاده از مسجد در جهت جاسوسی کردن و دخالت در زندگی خصوصی کاندیداها بهره می برد. کاندیدهای اقلیت های ملی ویا به گفته برخی قومی باید هیچگونه هویت ملی نیز نداشته باشندچرا که در این بخش این گفته آیتالله خمینی که"در اسلام کرد وفارس و...نداریم" عمل می کند.
با بودجه عظیمی که در دسترس دارد در واقع همه آن امکاناتی را که لازم است در اختیار دارد .
جالب اینجاست آنچه که در "جمهوری" اسلامی از اول هر"انتخابات" تا پایان آن، بر خلاف سایر کشورهای متمدن وطرفدار دمکراسی مورد بحث وجدال است نه برنامه شرکت کنندگان بلکه روند قبول ورد صلاحیت منتصبین وباند بازی وجناح بندی کاندیداهای درجه دوم است تا با چسباندن نام خویش به مقربان درگاه ولایت شانس ورود به مجلس را بدست آورند ،چیزی که در سایر نقاط دنیا اهمیت آنچنانی ندارد.
اما ببینیم رهبر امت اسلامی به چه چیزی افتخار می کند."آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به اینکه در ٢٨ سالی که از پیروزی انقلاب در ایران می گذرد، به طور متوسط هر سال یک انتخابات در این کشور برگزار شده، گفت: "نظام اسلامی همواره بر برگزاری انتخابات اصرار دارد و حتی در چهار سال قبل که عده ای با راه انداختن یک نمایش و بازی قصد تعطیلی انتخابات را داشتند، با لطف خداوند و ایستادگی مردم نتوانستند انتخابات را تعطیل کنند."
اشاره آیت الله خامنه ای به تحصن حدود صد نفر از نمایندگان مجلس ششم است که در اعتراض به رد صلاحیت های گسترده از سوی شورای نگهبان نزدیک یک ماه در صحن مجلس ایران تحصن کردند."(نقل از بی بی سی).
برای ایشان اعتراض اصلاح طلبان واپوزیسیون داخل حکومت ونه مخالفین خارج از حکومت نمایش وانتخابات بی ارزش خود را تاءتر خیمه شب بازی نمی داند..
. ملت وروشنفکران با یک دعوای حقوقی بر سر فهم مفاهیم با ملایان در تمام دوران انتخابات به سر می برند وتا این دعوا به گونه ای توسط ملت وبه نفع مردم   حل نشود ،انتخابات واقعی به انجام نمی رسد.
ولایتیان معتقدند که آنچه که بر گذار می کنند ا"انتخابات سالم "است.سیاسیون و پیشروان جامعه معتقدند هر آنچه در ایران سالی یک بار اتفاق می افتد اصولا"انتخابات نیست تا از سالم بودن ونا سالم بودن آن سخن گفت.
ولایتیان می گویند: "نا سالم خواندن انتخابات از جانب بر خی جسارت به ملت است". سیاسیون وروشنفکران می گویند شما اصولآ به ملت اعتقاد ندارید ومردم را امت می دانید که باید از شما پیروی کنند ودعوای ما با شما این است که ملت برخلاف امت از شما پیروی نمی کنند وبرای خویش مستقلآ عمل می کنند.
ولایتیان معتقدند" گروها وافراد سیاسی باید مرز خویش را با دشمن مشخص کنند" .سیاسیون و دگر اندیشان معتقدند آنچه که شما آنرا دشمن می خوانید مردم نامیده می شوند که گروه های سیاسی از آنان اند ونمی توانند با آنها مرز بندی کنند وقصد آنها اطلاعات سالم دادن به مردم برای مرزبندی با شماست که بیش از ٢٨ سال است آرامش مردم را با انقلاب اسلامی سلب کرده اید ومی خواهند به روند آن نقطه پایان بگذارند.
سیاسیون ودگر اندیشان ایران از شما دعوت می کنند تا با نظارت سازمان های بین المللی وبر گذاری یک انتخابات واقعی در یک محیط سالم حل دعواهای بالا را به رای ملت ایران بگذارید تا سیه روی شود هر که در آن غش باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست