یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بمناسبت صدمین سالروز ۸ مارس روز جهانی زن


بهروز ناصریاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۷ اسفند ۱٣٨۶ -  ۷ مارس ۲۰۰٨


تاریخ صد ساله ٨ مارس یادآور مبارزات پرشور و برحق زنان و جنبش سوسیالیستی و کارگری برای بهبود شرایط کار، کاهش ساعات کار، ممنوعیت کارکودکان، حق رای و برابری زن ومرد است. تاریخ مبارزاتی که نظام سرمایه داری و فرهنگ پوسیده مردسالار و ارتجاع مذهبی را به مصاف طلبیده است و در این پروسه طولانی مبارزاتی پیشرویهای قابل ملاحظه ای کرده و دستاوردهای ارزشمندی کسب نموده است.
اما همانگونه که رشد سرمایه داری از آهنگ ناموزونی برخوردار بوده است و شاهد وجود کشورهای صنعتی و پیشرفته سرمایه داری از یکسو و کشورهای تحت سلطه از سوی دیگر هستیم، جنبش زنان برای رهائی از ستم های طبقاتی و جنسی نیز بسته به مکان و زمان آن، در وضعیت متغییر و ناهمگونی قرار گرفته است. دستاوردهای که زنان اروپا و آمریکا در این پروسه مبارزاتی طولانی کسب کرده اند با دستاوردهای جنبش زنان در ایران و سایر کشورهای آسیایی هم تراز نیست. اگر در کشورهای غربی زن و مرد از لحاظ حقوقی برابر هستند، در ایران این برابری حقوقی هم وجود ندارد و رژیم سرمایه داری اسلامی ایران اساسا زن را بعنوان جنس درجه دوم تعریف و با توسل به قانون و شرع اسلام آنرا در همه عرصه ها رسمیت داده است.

در عصر کنونی علیرغم اینکه خلاقیت انسان در زمینه های مختلف خود را در پیشرفتهای خیره کننده صنعتی و پزشکی و... نشان داده است، اما انسان کارگر بطور عام و زنان کارگر بطور مشخص از پیشرفتهای مذکور بی بهره اند، به این دلیل ساده که این ثروتمندان جامعه هستند که از امکان مادی بهره مندی از پیشرفتهای مادی بشر برخوردار هستند و نه کارگران و اقشار تهیدست جامعه.
در جامعه ایکه بر اساس وجود طبقات بنا نهاده شده باشد و قدرت سیاسی و اقتصادی به عده اندکی در جامعه محدود شده باشد، در جامعه ایکه بر اساس پول، سود و رقابت برای کسب هر چه بیشتر سود بنا شده باشد، زنان جزو آن طیف اجتماعی هستند که به اشکال مختلف مورد تعرض واقع می شوند. در واقع این نظام سرمایه داریست که بنا به خصلت ذاتی اش نابرابری بین انسانها را بطور عام و نابرابری بین زن و مرد را بطور مشخص تر هر روز و هر ساعت بازتولید میکند و علت بقاء ستم کشی طبقاتی و جنسی بر زنان همین نظام سرمایه داریست که بر پایه های مالکیت خصوصی و کار مزدی استوار است.

جنبش زنان برای رهائی از ستمهای جنسی و طبقاتی در ایران با بزرگترین مانع روبروست: جمهوری اسلامی.
برای نیل به رهائی باید جمهوری اسلامی سرنگون و محو شود. مبارزه برای رهائی از ستم، ضرورت پیوند و هماهنگی و همبستگی با جنبشهای اجتماعی و پیشرو دیگر بویژه جنبش کارگری را ده چندان میکند.

در یکصدمین سالروز ٨ مارس، باید با صدای بلند و افتخارآمیز بانگ برآوریم که برای ریشه کن کردن ستم کشی جنسی و طبقاتی بر زنان، باید به مبارزات همه جانبه تری علیه نظام سرمایه داری بعنوان نظام مولد استثمار و خشونت، دامن زد. وجود فرهنگهای عقب مانده و زن ستیز و مردسالار محصول نظام سرمایه داری هستند که بنا به اقتصاء منافع سرمایه آنرا پاسداری و بازتولید میکنند و در هر کشوری تبلور خاص خود را داراست.

باید با صدای بلند بانگ برآوریم که مسئله زن مسئله ای صرفا زنانه نیست بلکه مسئله سوسیالیسم و تمام انسانهای آزادیخواه است. انقلاب اکتبر شاهد آنست که جنبش زنان در سوسیالیسم به اهداف خود که همانا رهائی از ستمهای جنسی و طبقاتی و کسب حقوق مساوی با مردان در عرصه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، است نائل می آیند. و همین انقلاب اکتبر در دوره خود و پس از آن، به تکیه گاهی محکم برای مبارزات رهائبخش و تغییردهنده جنبشهای پیشرو و انقلابی نظیر جنبش کارگری و جنبش زنان در کشورهای مختلف تبدیل می شود که بورژوازی را ناچار به عقب نشینی و برسمیت شناختن حقوق زنان در بسیاری از کشورها میکند.

فرا رسیدن صدمین سالروز ٨ مارس، اینروز مبارزاتی را به تمام زنان و مردان انقلابی و آزادیخواه تبریک میگویم.

زنده باد ٨ مارس روز جهانی زن
زنده باد سوسیالیسم
مارس ۲۰۰٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست