یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعدام٬ قانون اساسی٬ و حقوق بشر
در حاشیه اطلاعیه "فراخوان تجمع برای آزادی فرزاد کمانگر"


سیاوش دانشور


• نه تروریسم و انتحار جواب ترور و اعدام را میدهد و نه برافراشتن پرچم و قانون حکومت صد هزار اعدام ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٨ تير ۱٣٨۷ -  ۱٨ ژوئيه ۲۰۰٨


بیدادگاههای رژیم جنایتکار اسلامی حکم اعدام "فرزاد کمانگر"٬ "فرهاد وکیلی" و "علی حیدریان" را صادر و "دیوان عالی قضائی" رژیم این حکم ها را تائید کرده است. این احکام ضد انسانی و پرونده سازی برای این جوانان٬ به حق خشم و نفرت بیش از پیش مردم آزادیخواه را از جمهوری اسلامی و نظام متکی به قتل آگاهانه دولتی برانگیخته است. نامه مادر فرزاد کمانگر بطور گویائی موقعیت دردناک خانواده و بستگان فرزاد و دیگر زندانیان سیاسی را منعکس میکند. همینطور تلاشهای مختلف برای لغو این احکام روزنه امید و دریچه ای است برای متوقف کردن ماشین سبعیت و آدمکشی اسلامی و نجات جان این عزیزان. هرگونه تلاشی را باید دراین راستا صمیمانه تقویت کرد و مانع شد که رژیم اسلامی این جوانان را اعدام کند.

دراین میان دبیرخانه "مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران"٬ طی اطلاعیه ای به تاریخ ٢۶ تیرماه ٨٧ فراخوانی برای تجمع٬ روز شنبه ٢٩ تیرماه ساعت ١٠ صبح در مقابل دادگستری سنندج برای حمایت از فرزاد کمانگر و نجات جان وی داده است. همینجا باید به این دوستان گفت دستتان درد نکند و باید تلاش برای لغو این احکام و آزادی فوری فرزاد و دیگر زندانیان سیاسی را دسته جمعی گسترش داد. اما این فراخوان در کنار دفاع مشروع و برحق از جان انسانها و به قول اطلاعیه دفاع از "حق زیستن"٬ درخواست ناموجه و نادرست و غیرکارسازی را مطرح کرده است. درخواستی که کل این تلاش و خود این جریان را زیر علامت سوال بزرگی میبرد. اطلاعیه و فراخوان از مردم شرکت کننده میخواهد؛

"مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از تمامی شرکت کنندگان درخواست مینماید بر اساس مبانی فکری خود با به همراه آوردن کتاب قانون اساسی و یا همراه داشتن پرچم ایران، مصونیتی از هرگونه سوءاستفاده از این تجمع را ایجاد نمایند . این سمبلها درخواستی خواهد بود برای اجرای قانون در مورد فرزاد کمانگر که قطعاً اجرای آن باعث نجات و آزادی وی خواهد شد." تاکیدات از من است.

دوستان عزیز٬
شما نیازی ندارید تحلیل و محاسبات و ملاحظات خودتان را به هر کسی که به اعدام معترض است و میخواهد برای آزادی فرزاد و دیگران کاری بکند تسری دهید. افکار عمومی و مردم "بخصوص در منطقه کردستان" این رژیم را خوب میشناسند. در همان کردستان کمتر خانواده ای پیدا میکنید که زخم جنایت این حکومت را بر پیکر خود نداشته باشد. خانواده کمانگر خود یک مثال گویا است. این مردم مثل نام خودشان و مثل نام عزیزانشان که توسط این جانیان تیرباران شدند و یا به عناوین مختلف جانشان را از دست دادند٬ میدانند که این جنایات با نام نامی "قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران" و پرچم اش صورت گرفته است. هرجا توانسته اند بکوبند و اعتراض ها را در گلو خفه کنند٬ رویش پرچم شان را به علامت پیروزی به اهتزاز درآوردند و "قانون اساسی" شان را تحکیم کردند. میدانم و درک میکنم که فشارها بالاست٬ بهانه جوئی زیاد است٬ فقر و فاقه امان مردم را بریده است٬ و سازماندهی هر اعتراضی با موانع جدی و واقعی روبروست. همینطور محدودیتهای کار علنی را درک میکنم و انتظار ندارم که دست به کارهای محیرالعقول بزنید. اما شما که در چهارچوب حقوق بشر و اصول اعلام شده اش فعالیت میکنید٬ چرا دستکم به همان حقوق بشر خودتان نچسپیدید و همان را ول کردید و به چاه قانون اساسی و پرچم حکومت اسلامی افتادید؟ واقعا فکر میکنید مردم سنندج کتاب قانون اساسی و پرچم جمهوری اسلامی را دست میگیرند و لابد یک نماز جماعت هم جلوی دادگستری میخوانند و برای نجات جان فرزاد تقاضای "عفو ملوکانه" میکنند!؟ مردم بجای خود٬ آیا خود فرزاد و خانواده اش حاضر به چنین کاری هستند؟ واقعا فکر میکنید " این سمبلها درخواستی خواهد بود برای اجرای قانون در مورد فرزاد کمانگر که قطعاً اجرای آن باعث نجات و آزادی وی خواهد شد"؟ یعنی اگر خانواده های این همه اعدامی و زندانی با کتاب قانون اساسی و پرچم جمهوری اسلامی در مقابل دستگاههای صدور حکم زندان و قتل و شکنجه حضور بهم رسانند٬ و یا میرساندند٬ نه از این قتل ها خبری بود و نه از این زندانیان؟

دوستان گرامی٬ اینها مشتی توهم است که به کار هیچ بنی بشری نمی آید. این سیاست تنها اقدامات خوب شما را در هاله ای از ابهام فرو میبرد. این سیاست رژیم اسلامی را جری تر میکند و هزینه بسیار بالاتری را برای عقب نشینی طلب خواهد کرد. این سیاست جامعه و مردم و سطح اعتراض شان را نمیشناسد و اگر میشناسد آگاهانه به عقب میراند. توقعش اینست که مردم٬ خانواده های زندانیان سیاسی٬ کارگران گرسنه٬ زنان مورد تبعیض و ستم قرار گرفته٬ محکومین به خوابیدن در خیابان و کارتن٬ و میلیونها انسان له شده زیر سایه منحوس این حکومت٬ باید برای استیفای حق شان هر کدام یک جلد قانون اساسی و یک فقره پرچم جمهوری اسلامی دست شان بگیرند و به حضرات در قدرت بگویند که؛ خیر٬ اگر قانون را بدرست اجرا کنید٬ قطعاً اجرای آن باعث نجات و آزادی ما خواهد شد!؟

من اینجا وارد محدودیت های خود بیانیه حقوق بشر و مدافعینش برای کسب هر ذره از آزادی در ایران و راستش هرجا نمیشوم. اینجا حتی بحث بر سر این بیانیه روی پای خودش نیست. مسئله اینست کسانی که در کسوت مدافعین این بیانیه فعالیتهائی را در دستور خود دارند٬ ترجمه روزش را به کرنش به قانون اساسی رژیم و به "پرچم اعتراض علیه اعدام" تبدیل کرده اند! چگونه میشود با قانون قصاص علیه قصاص مبارزه کرد؟ چگونه میشود حق و آزادی را از سلب کنندگانش به اتکا قانون خودشان داشت؟ شما اگر مخالف مجازات اعدام هستید٬ که علی القاعده باید باشید٬ خوب همین را بگوئید. شما اگر مخالف عدم رعایت حقوق متهمین و مجرمین هستید به همین اعتراض کنید. شما اگر خواهان لغو فوری این احکام هستید٬ که هستید٬ خوب همین را بگوئید و برای همین کار کنید. چرا به حکومت اسلامی مدال و باج میدهید تا مثلا جلو "سو استفاده ها" را بگیرید؟ خیلی روشن به فراخوان شما تجمعی قرار است در دفاع از فرزاد کمانگر برگزار شود. لطفا اجازه بدهید شرکت کنندگان استقلال رای و نحوه شرکت شان را بتوانند تعیین کنند. شما که بدوا نوع و تیپ سیاسی و اجتماعی شرکت کنندگان را با "یک جلد قانون اساسی و پرچم حکومت" تعیین کردید٬ انتظار دارید در این اجتماع چه کسانی شرکت کنند؟ انتظار دارید این اجتماع چه کمکی به فرزاد عزیز و امثال او بکند؟ این سیاست کوچکترین کمکی به لغو حکم اعدام فرزاد نمیکند٬ سهل است٬ وضعیت را مشکل تر و پیچیده تر میکند.

و البته بردن اعتراض برحق و مشروع مردم زیر پرچم "قانون اساسی" و "پرچم ایران" جدید نیست٬ بلکه سیاستی قدیمی و پاخورده و البته شکست خورده است. تمام داستان دو خرداد همین است. تمام داستان معرکه گیری برسر نام خلیج و سه جزیره همین است. یکی ناجی را "ظرفیتهای قانون اساسی" و اساس این رژیم میداند و یکی گسترش تبلیغات ناسیونالیستی و ضد عرب را در مقابل مردم میگذارد. اما این سیاستها کوچکترین ربطی به مبارزه سرراست و واقعی و آزادیخواهانه علیه اعدام و علیه هر نوع تبعیضی ندارد. مهمتر اینکه این سیاستها بکرات تست شدند و بکرات شکست خوردند. چند بار دیگر باید ثابت شود که جنبش اعتراضی و آزادیخواهانه٬ اگر میخواهد گامی به پیش بگذارد٬ باید روی پایش بایستد و سیاست مستقل خود را طرح کند؟ اگر آنها با اتکا به منابع قدرت و پول و "قانون اساسی" نتوانستند حتی روزی نامه های خودشان را دائر نگهدارند٬ به طریق اولی کپی رنگ و رو رفته این سیاست در بیرون حکومت آنهم برای مقابله با مجازات اعدام به هیچ جا نمیرسد.

از سیاست پژاک تا سیاست حقوق بشر
مقایسه دو سیاست که اینروزها در مقابل همین احکام اعدام طرح شده است٬ بروشنی راه مستقل و سنت دیرینه اعتراضی آزادیخواهانه را برجسته میکند. جریان قوم پرست پژاک طی اطلاعیه ای که فلسفه اش بر انتقام و تداوم چرخه آدمکشی مبتنی است٬ اعلام کرده است که اگر رژیم "جوانان کرد" را اعدام کند آنها انتقام خواهند گرفت و نحوه انتقامگیری را نیز الگوی عملیات انتحاری گذاشته است. پژاک قوم پرست مانند القاعده و سلفی ها در کردستان و ریگی در بلوچستان و مانند خود "قانون اساسی" جمهوری اسلامی٬ سیاست چشم در مقابل چشم را به همان شیوه آنها در عراق و جاهای دیگر پیشه کرده است. تردیدی نیست که این سیاست تروریستی و انتحاری قومی –اسلامی تنها میتواند نیروهای "آماده شهادت" را بسیج کند. مردم در کردستان به چنین سیاستهائی پوزخند میزنند و آگاهانه تلاش میکنند که شرش را کم کنند. در طرف مقابل٬ مجموعه فعالان حقوق بشر٬ سیاست برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی و وکیل مدافع قانون اساسی رژیم شدن را برای عقب راندن خود پرچمدار و خود قانونگزار و خود مجری قانون برافراشتند! به ما وعده میدهند که " این سمبلها درخواستی خواهد بود برای اجرای قانون در مورد فرزاد کمانگر که قطعاً اجرای آن باعث نجات و آزادی وی خواهد شد "؟

مردم آزادیخواه در کردستان آگاهانه به هر دوی این سیاستها "نه" میگویند. فرزاد کمانگر هیچ جرمی مرتکب نشده و تلاش برای اعدام او تلاشی برای گسترش صدور احکام اعدام برای زندانیان سیاسی در ابعادی وسیعتر است. مقابله با حکم اعدام فرزاد و دیگران نیز تلاشی برای متوقف کردن این ماشین جهنمی متکی بر "قانون اساسی" و تلاشی برای برافراشتن قویتر پرچم لغو بیقید و شرط مجازات اعدام بعنوان قتل آگاهانه دولتی و دفاع از حق حیات انسانهاست. این مبارزه ای است اتفاقا مسالمت آمیز با درجه بالائی از مدنیت و دفاع از حقوق فردی و اجتماعی. هیچ توپ و تانکی هم نیاز ندارد. هیچ "سو استفاده" ای در آن نیست. اگر کسی بگوید من مخالف مجازات اعدام هستم و هیچ بنی بشری نباید به هر دلیلی اعدام شود و مشخصا خواستار لغو فوری مجازات اعدام فرزاد و دیگران باشد٬ چه "سو استفاده" ای کرده است؟ آیا واقعا شما٬ شاید مستقل از نیت خیرتان٬ تلاش ندارید که نیروی مخالف اعدام و تمام کسانی که دلشان با مادر فرزاد و خود او و امثال او است٬ را خانه نشین کنید؟ و آیا با همین سیاست تان٬ که باز هم مستقل از نیت خیر شما چنین نتیجه ای میدهد٬ میدان را برای قوم پرستان و نیروهای ضد جامعه و در راس آنها جمهوری اسلامی هموارتر نمیکنید؟

مردم آزادیخواه در همه جای ایران و کردستان باید ماکزیمم تلاش شان را برای دفاع از فرزاد کمانگر و همبستگی با خانواده او و دیگر زندانیان حکم اعدام گرفته علیه جمهوری اسلامی صورت دهند. این مبارزه در سطح داخل و خارج جریان دارد و تنها این سیاست میتواند تاثیر گذار باشد و در صورت گسترش و فشار قویتر این احکام را متوقف و لغو کند. حتی اگر جبهه انسانیت در یک مبارزه معین موفق نشود٬ که موارد آن را کم نداشتیم٬ ذره ای از حقانیت این تلاشها و خوانائی شان با روش زندگی و مبارزه مردم در جامعه نمیکاهد. اما سیاستهائی که عملا مردم را از صحنه سیاست دور میکند٬ نه فقط تاکنون منشا اثری نبودند بلکه موانع مبارزه مردم را بیشتر میکنند. فرزاد کمانگر باید فورا آزاد شود. احکام اعدام "فرزاد کمانگر"٬ "فرهاد وکیلی" و "علی حیدریان" باید فورا لغو شود. مردم در کردستان به طرق مختلف میتوانند این خواست مشروع و انسانی را مطرح کنند. جنبشهای آزادیخواه و برابری طلب در مقیاس کشور میتوانند اعمال فشار کنند و در مقابل اعدام بایستند. تجمع٬ تومار٬ جلسه٬ مصاحبه با رسانه ها٬ فعالیتهای کمپینهای ضد اعدام در خارج٬ جهانی کردن موضوع و اقدامات اوژانس در این زمینه میتوانند موثر و کار ساز باشند. بارها این کمپینها به پیروزی رسیده و سنت مبارزه دراین قلمروها امروز امری جاافتاده است. نه تروریسم و انتحار جواب ترور و اعدام را میدهد و نه برافراشتن پرچم و قانون حکومت صد هزار اعدام. تردیدی نیست مردم سنندج٬ تحت هیچ شرایطی٬ قانون اساسی رژیم و پرچم حکومت اسلامی را دست نمیگیرند و نباید بگیرند. راه خودشان را میروند و به سبک خودشان اعتراض میکنند. دوستان فعال در مجموعه فعالان حقوق بشر بهتر است دراین سیاست تجدید نظر کنند. این سیاست نه فقط کمکی به فرزاد و فرزادها نمیکند بلکه اقدامات مثبت تاکنونی آنها را هم دود میکند و به هوا میبرد.

***

ضمیمه؛ اطلاعیه دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر

به نام آزادی
اطلاعیه / فراخوان تجمع برای آزادی فرزاد کمانگر

پیرو محکوم به اعدام شدن فرزاد کمانگر ، معلم دلسوز و فعال حقوق بشر در یک پروسه پرابهام قضایی و جریحه دار شدن افکار عمومی به خصوص در منطقه کردستان ، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از تمامی اقشار اجتماع و آنانکه قلبشان برای صلح ،دوستی و آزادی میتپد دعوت می نماید تا با شرکت در تجمع مسالمت آمیز "روز شنبه مورخه ۲۹/۴/٨۷ در شهر سنندج ، مقابل دادگستری استان کردستان واقع در میدان بسیج راس ساعت ۱۰ صبح " حمایت خود را از فرزاد کمانگر و نجات وی اعلام نمایند.این تجمع مسالمت آمیز پاسخی خواهد بود به حق زیستن و اعلام تعهدی دوباره به مسالمت جویی و مدنیت .

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از تمامی شرکت کنندگان درخواست مینماید بر اساس مبانی فکری خود با به همراه آوردن کتاب قانون اساسی و یا همراه داشتن پرچم ایران ، مصونیتی از هرگونه سوءاستفاده از این تجمع را ایجاد نمایند . این سمبلها درخواستی خواهد بود برای اجرای قانون در مورد فرزاد کمانگر که قطعاً اجرای آن باعث نجات و آزادی وی خواهد شد.

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
تهران ، چهارشنبه، ۲۶ تیر ماه ۱٣٨۷ برابر با ۱۶-۰۷-۲۰۰٨


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست