یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تخریب گور دسته جمعی کشتار دهه شصت
در گورستان تازه آباد رشت


• گور دسته جمعی تازه آباد رشت، در طی سالهای گذشته میعادگاه بازماندگان جان باختگان بوده است. از چند ماه قبل با خاکریزی و ریختن تفاله های ساختمانی، سعی دارند کل آن محوطه را از بین ببرند. تا جاییکه در گوشه ای از آن، مبادرت به ساختن قبر برای افراد عادی می نمایند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۴ شهريور ۱٣٨۷ -  ۴ سپتامبر ۲۰۰٨


گورستان قدیمی "تازه آباد" شهر رشت نیز بمانند بسیاری از گورستان های شهرهای ایران ، شاهد جنایت عجیبی در قرن حاضر بود. در تابستان سال ۶۷، دوباره ماشین کشتار دسته جمعی رژیم براه افتاد و در گوشه و کنار ایران، جانهای عزیزی به جرم ابراز عقیده مخالف و درخواست آزادی، برابری و حقوق حقه انسانی خود به جوخه های اعدام سپرده شدند. آن سالها همانند جلادان مخوفی چون لاجوردی و نیری، در رشت نیز جلاد معروفی به نام ابوالحسن کریمی دستش را به خون این عزیزان آغشته نمود.
یادم می آید در آن زمان هر وقت که از خیابان منتهی به سپاه پاسداران می گذشتیم، (میدان نیروی دریایی فعلی) افرادی را در حال ضجه و گریه می دیدیم که خبر از جنایت هولناکی می دادند: کشتن عزیزان شان.
چه بسیار کسانی که به امید آزادی وابستگان خود سالها در بدترین شرایط، در کنار دیوار زشت و بلند زندان سپاه، چشم به در داشتند تا شاید گمشده شان از آن بیرون آید، اما...
آری، بهترین جوانان و فرزندان این مرز و بوم، همان ها که بیشترین تلاش را برای سرنگونی رژیم پهلوی کرده بودند، گرفتار یک حکومتی همانند آن شدند. آن ایام بازار کامیونهای سپاه پاسداران رشت داغ بود. چرا که باید دسته دسته جسد این عزیزان را با استفاده از تاریکی شب در تازه آباد رشت و مکانهای دیگر تخلیه نمایند: اخیرا" هنگام گودبرداری جهت حفر یکی از پایه های نیروگاه بادی شهر منجیل، یک گور دسته جمعی کشف شد.
مکان گور دسته جمعی تازه آباد رشت، در طی سالهای گذشته بخصوص درهنگام تحویل سال نو و عید نوروز، توسط خانواده ها و دوستان آن عزیزان با گل و سبزه تزیین می گردید. البته در این سالها مزدوران چماقدار بی کار ننشسته و هراز گاهی با شکستن و تخریب بتن آن گورها، سعی در مخفی نگه داشته شدن آن مکان داشتند تا اینکه از چند ماه قبل با خاکریزی و ریختن تفاله های ساختمانی، سعی دارند کل آن محوطه را از بین ببرند. تا جاییکه در گوشه ای از آن، مبادرت به ساختن قبر برای افراد عادی می نمایند.
براستی برای این یادگارهایی که بهترین سند و مدرک شقاوت، بیرحمی وتوحش این رژیم است، چه خوابی دیده اند؟ چه بر سر گلزارهای دیگر در جای جای این سرزمین ستمدیده و جفا کشیده آمده است؟ جرثومه های فساد و تباهی باید بدانند که نه گلزار تازه آباد رشت و نه خاوران تهران و نه هیچکدام از گورهای دسته جمعی کشتارهای دهه شصت، از یاد نخواهند رفت.   


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست