یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتخابات آزاد!
حاشیه ای بر سخنان آقای بهزاد نبویاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱ آذر ۱٣٨۲ -  ۲۲ نوامبر ۲۰۰٣


از دو سال پیش تا امروز، فرصت های چندباره ای به وجود آمده است که اعتقاد اصلاح طلبان به انتخابات آزاد به محک قضاوت گذاشته شود.
ابتدا وقتی لایحه دولت در مورد اصلاح قانون انتخابات منتشر شد، اصلاح طلبان این لایحه را به عنوان «منشور انتخابات آزاد» اعلام کردند و علیرغم انتقادات مکرر که این لایحه مهم ترین اصل یک انتخابات آزاد، یعنی امکان حضور مخالفین را نفی و نقض کرده است، حاضر نشدند از این ادعای بزرگ چشم بپوشند.
«منشور انتخابات آزاد» توسط شورای نگهبان کنار گذاشته شد، اما سران جبهه دوم خرداد ادعای خود در مورد امکان برگزاری انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی ایران را کنار نگذاشتند.
چرا برای آقای بهزاد نبوی و سایر سران اصلاح طلب هنوز، سه ماه مانده به انتخابات مجلس هفتم، روشن نیست که این انتخابات در شرایط آزادانه ای برگزار خواهد شد یا نه؟
حتی بسیاری از کسانی که به دلایل مختلف شرکت در انتخابات مجلس هفتم را توصیه می کنند، در این واقعیت تردیدی ابراز نمی کنند که انتخابات پیش رو یک انتخابات غیردموکراتیک است. زیرا برای برگزاری انتخابات آزاد، حداقلی از آزادی های دموکراتیک مورد نیاز است که در کشور ما وجود ندارد. وجود ده ها زندانی سیاسی، مطبوعات تحت سانسور، ممنوعیت احزاب غیرحکومتی، عدم وجود آزادی بیان و عقیده، انواع تبعیض در مورد اقشار مختلف مردم، نشانه های عمده نبود این حداقل آزادی ها در ایران است. همین امروز کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد بار دیگر جمهوری اسلامی را به خاطر نقض این آزادی ها محکوم کرده است. اما ظاهرا برای آقای بهزاد نبوی و دوستانشان، این واقعیات تلخ هیچکدام نشانه ای از آزاد نبودن انتخابات در ایران نیست. آن ها تنها یک معیار دارند. میزان رد و یا تایید صلاحیت اصلاح طلبان.
تنها عاملی که تا انتخابات مجلس هفتم، هنوز روشن نیست، همین کیفیت تایید و رد صلاحیت ها است. آقای نبوی و دوستانشان ادعا ندارند که در فاصله این سه ماه، زندانیان سیاسی آزاد خواهند، سانسور از روزنامه ها برداشته خواهد شد، آزادی بیآن تضمین خواهد شد و مخالفین حکومت امکان فعالیت آزادانه مسالمت امیز پیدا خواهند کرد.... اما آن ها امیدوارند تیغ نظارت استصوابی کند عمل کرده و دایره تصفیه ها محدود بماند.
اگر فقهای شورای نگهبان بنا به مصالحی تصمیم بگیرند رد صلاحیت ها در انتخابات مجلس هفتم گسترده نباشد و به گروهی از اصلاح طلبان اجازه دهند در انتخابات مجلس شرکت کنند، در آن صورت انتخابات، می تواند برای اصلاح طلبان دوم خردادی به یک انتخابات آزاد تبدیل شود!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست