یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برگزاری نخستین مجمع عمومی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد در کرمانشاهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۷ مهر ۱٣٨۷ -  ۱٨ اکتبر ۲۰۰٨


شش ماه پس از اعلام تأسیس اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد مرکز کرمانشاه، اولین مجمع عمومی این اتحادیه در کرمانشاه برگزار گردید. در این مجمع که مورخ پنج‌شنبه ۲۵ مهر ماه ٨۷ با حضور گروهی از فعالان دانشجویی عضو اتحادیه از دانشگاه‌های رازی، آزاد و پیام نور کرمانشاه تشکیل شد، نخست کاوه قاسمی کرمانشاهی عضو موسس اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد مرکز کرمانشاه به ارائه‌‌ی توضیحاتی در رابطه با چگونگی تشکیل و فعالیت‌ اتحادیه از زمان تأسیس در اردیبهشت ٨۴ تا کنون پرداخت. وی با بیان این‌که تمامی اقدامات لازم برای کسب مجوز از مراجع قانونی از سوی هیأت موسس اولیه اتحادیه صورت گرفته است گفت: تا کنون پاسخی در تائید یا رد این درخواست از سوی مراجع ذی‌صلاح داده نشده و طی این سه سال اتحادیه با استفاده از ظرفیت‌های موجود در قوانین مربوطه، به صورت قانونی و نه رسمی به فعالیت خود ادامه داده است و ما همچنان منتظر اقدام لازم از سوی مراجع ذی‌صلاح در صدور مجوز رسمی برای فعالیت اتحادیه در دانشگاه‌های ایران هستیم.
کاوه کرمانشاهی با قرائت منشور ۱۲ گانه‌ی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد، مهم‌‌ترین هدف اتحادیه را ایجاد هماهنگی و متشکل ساختن فعالان دانشجویی کُرد در دانشگاه‌های ایران در راستای عمل به مواد این منشور دانست و افزود: از مهم‌ترین دستاوردهای اتحادیه طی سه سال فعالیتش می‌توان به ایجاد انگیزه در بین دانشجویان کُرد برای فعالیت در دانشگاه‌ها و نیز اعتماد سازی در بین نیروهای دانشجویی سراسری اشاره کرد که تبلور این دو را می‌توان در برگزاری مشترک مراسم ۱۶ آذر سال پیش به همراه بزرگ‌ترین تشکل دانشجویی ایران یعنی دفتر تحکیم وحدت در دانشگاه تهران که با حضور گسترده و موثر دانشجویان کُرد همراه بود مشاهده نمود.
در ادامه مسعود کرمی از اعضای موسس اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد مرکز کرمانشاه با تبین جایگاه اتحادیه به عنوان نهادی مدنی که حد فاصل حاکمیت و مردم محسوب می‌گردد، کارکرد اصلی اتحادیه را نه حضور در عرصه‌ی سیاست و تلاش جهت ورود به قدرت بلکه تقویت جامعه‌ی مدنی، حرکت به سوی دمکراسی و توانمندسازی دانشجویان کُرد برای مشارکت فعال و موثر در جامعه و به ویژه عرصه‌ی دانشگاه‌ دانست. وی حرکت در چهارچوب قانون و التزام به به‌کارگیری ادبیات آشتی و روش‌های مدنی در بیان دیدگاه‌ها و انجام فعالیت‌ها را از اصول اساسی فعالیت اتحادیه عنوان کرد که هم در منشور و هم در اساسنامه بر آن‌ تأکید شده است.
مسعود کرمی با اشاره به ایجاد تغییراتی در آئین‌نامه‌ی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد مرکز کرمانشاه، انجام این تغییرات را با در نظر گرفتن سیستم کنفدرال اتحادیه دانست که هر مرکز می‌تواند بنا بر شرایط ویژه دانشگاه‌های ‌آن استان تغییراتی را در آئین‌نامه‌ به وجود آورد. وی در پایان بر تقویت کمیته‌ی زبان و ادبیات کُردی در اتحادیه‌ی کرمانشاه با در نظر گرفتن بحران هویتی موجود در این شهر و استان که نمود آن در بین قشر دانشجو نیز عیان است تأکید کرد.
وهاب دوستی دیگر عضو موسس اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد مرکز کرمانشاه نیز با بیان این‌که جنبش دانشجویی در تمامی کشورها به عنوان جنبشی پیشرو شناخته می‌شود، گفت: جنبش دانشجویی علاوه بر مطالبات صنفی خود بنا بر خواستگاه فعالان آن که از بطن جامعه و از میان وابستگان به گروه‌ها و طبقه‌های مختلف اجتماعی هستند باید به عنوان تریبونی برای بیان خواست‌های مردم جامعه‌ی خویش نیز عمل ‌نماید.
در ادامه‌ی این نشست بحث‌های دیگری در پیوند با جنبش دانشجویی و اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد از سوی شرکت کنندگان مطرح گردید. از آن جمله، مسئله‌ی عدم حضور موثر دختران دانشجو که اکثریت پذیرفته ‌شدگان دانشگاه را نیز تشکیل می‌دهند در غالب تشکل‌های دانشجویی و از جمله اتحادیه مورد بحث قرار گرفت و بر لزوم جذب نیروهایی از میان دانشجویان دختر برای حضور فعال در اتحادیه تأکید گردید و اضافه شدن کمیته‌ای به چارت اتحادیه به نام کمیته‌ی زنان مورد تصویب مجمع قرار گرفت و ابراز امیدواری شد تا با حضور فعال دختران دانشجو در اتحادیه فعالیت این کمیته از حالت بالقوه به بالفعل درآید.
اولین مجمع عمومی اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کُرد ـ مرکز کرمانشاه با برگزاری انتخابات برای تعیین اعضای اصلی و علی‌البدل شورای هماهنگی اتحادیه در کرمانشاه پایان یافت و طی آن بهنام دبیریان، رحمان سبززاده، شهاب عبدالهی، کیوان کمانگر، محسن یاوری، مسعود کرمی و یزدان معمر به عنوان اعضای اصلی، حامد شیرزادی و وهاب غلامی به عنوان اعضای علی‌البدل و کاوه قاسمی کرمانشاهی نیز به عنوان بازرس از سوی مجمع عمومی برای مدت یک سال انتخاب شدند. همچنین در پایان مجمع با رأی اعضای شورای هماهنگی مسعود کرمی به عنوان دبیر اتحادیه کرمانشاه تعیین گردید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست