یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مثل آن ها عمل نکنیم!
درباره ی تحصن نمایندگان مجلساخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۱ دی ۱٣٨۲ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۰۴


نمایندگان اصلاح طلب مجلس به میدان آمده اند، اما این بار نیز برای دفاع از منافع و موقعیت خود. آن ها اعلام کرده اند خواستشان برگزاری «انتخابات آزاد» است. اما در این ادعا واقعیت را نگفته اند. اعتراض آن ها با تایید صلاحیت های «خود» به پایان خواهد رسید، حتی اگر در این انتخابات، هیچ یک از مخالفین حق شرکت نداشته باشند، هر چند آن ها نیز می دانند انتخاباتی که در آن مخالفی وجود نداشته باشد، انتخابات آزاد نخواهد بود.
اگر آن ها برای انتخابات آزاد در ایران مصمم بودند، می بایست آن زمان که حقوق ابتدایی شهروندان ایران صرف نظر از عقیده و افکارشان در قوانین جمهوری اسلامی نقض می شد به اعتراض می ایستادند. آن زمان که حق مردم ایران برای انتخاب شدن در مجلسی که باید مجلس ملت باشد صرفا بر پایه عقیده و اعتقادات آن ها زیرپا گذارده می شد، باید نیروی خود را متحد و صدای خود را به اعتراض رسا می ساختند. اگر آن ها موافق انتخابات آزاد بودند، باید واکنش های مشابهی با امروز را در مورد سانسور و توقیف مطبوعات، محروم شدن مردم ایران از حق اجتماعات مسالمت آمیز، به زندان انداختن فعالین سیاسی اتخاذ می کردند، زیرا انتخابات آزاد بدون احزاب آزاد، مطبوعات آزاد و حق آزادانه بیان و نظر معنایی ندارد.
نمایندگان مجلس اصلاح طلب ششم، در طول دوره فعالیت خود، تنها دو بار به اعتراض قاطع دست زدند. هر دو بار در دفاع از منافع و موقعیت خود. یک بار زمانی که یکی از همکاران آن ها را به زندان انداختند و بار دوم زمانی که صلاحیت آن ها را برای انتخاب مجدد رد کردند. اگر آن ها مدافع انتخابات آزاد و دفاع از حق آزادانه رای مردم بودند، می بایست زمانی که با یک حکم حکومتی ولایت فقیه، آرای مردم در برابر خواست و میل ولایت فقیه پای مال شد، به اعتراضات مشابهی دست می زدند.
اعتراض امروز آن ها بیش از آن که دفاع از حقوق ملت باشد، دفاع از حقوق خود است.
ملت ایران و نیروهای سیاسی دموکرات و جمهوری خواه و روشنفکران و دانشجویان آزاده، چون با این روش های تنگ نظرانه مخالف هستند و به آن اعتراض دارند، مانند نمایندگان مجلس عمل نخواهند کرد و دفاع از آزادی و حقوق ملت را به «خودی» و «غیرخودی» تقسیم نخواهند نمود. اکنون که اصلاح طلبان دست به اعتراضی زده اند که هدف آن تنها دفاع از حقوق بخش کوچکی از جامعه است، شایسته است ملت ایران با حمایت از این اعتراض به همگان و از جمله اصلاح طلبان نشان دهد مدافع آزادی در سراسر ایران و برای هر شهروند ایران و معترض نقض حقوق هر کس در هر جا، در هر سطح و به هر دلیل است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست