یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انصافعلی هدایت هم روزنامه نگار است!
دلیل سکوت انجمن صنفی روزنامه نگاران، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و سایر نهادهای مدعی دفاع از آزادی بیان و مطبوعات در برابر بازداشت انصافعلی هدایت چیست؟اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٣۰ دی ۱٣٨۲ -  ۲۰ ژانويه ۲۰۰۴


انصافعلی هدایت روزنامه نگار مستقل مقیم تبریز، به همان جرمی دستگیر شده است، که وظیفه و حرفه اوست. هر چند مقامات انتظامی و اطلاعاتی هنوز اطلاعی در مورد دلایل دستگیری وی منتشر نکرده اند، اما بازداشت وی چند ساعت بعد از بازگشت از آلمان، و شرکت در اجلاس اتحاد جمهوری خواهان ایران، دلیل این بازداشت را آشکار کرده است. انصافعلی هدایت شاید از معدود خبرنگارانی بود که برای شکستن بایکوت خبری نیروهای اپوزیسیون و مخالف رژیم اقدام کرد و کوشید، گزارشی از فعالیت های آن ها تهیه کند، گزارشی که خود نیز نمی دانست در کدام روزنامه و نشریه چاپ داخل کشور امکان انتشار آن می تواند فراهم آید!
یکی از دلایل دستگیری فوری او، حساسیت های مقامات امنیتی حکومت ایران نسبت به هر گونه تخطئی در بایکوت خبری گروه های اپوزیسیون توسط روزنامه نگاران کشور است. حکومت ایران با این موضوع در هر سطحی با حساسیت و خشونت شدید برخورد کرده است و به هیچ وجه مایل نیست اجازه دهد مرز ممنوعه ای که سال هاست ترسیم کرده و با همه نیروهای امنیتی – اطلاعاتی خود به دقت و وسواس از آن پاسداری کرده، کوچکترین خدشه ای بردارد.
اما سخن در این یادداشت بر سر موضوع دیگری است. دستگیری انصافعلی هدایت روزنامه نگار تبریزی، تاکنون کوچکترین واکنش و اعتراضی را از سوی نهادهای مختلف اصلاح طلب داخل کشور، موجب نشده است. دو انجمنی که ظاهرا به دفاع از حقوق روزنامه نگاران مشغول هستند، یعنی انجمن صنفی روزنامه نگاران و همچنین انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، اعتراضی به بازداشت انصافعلی هدایـت نکرده اند. در جلسات پر سر و صدایی نیز که هر شب در مجلس و در جمع نمایندگان متحصن برگزار می شود، اشاره ای به اعتراض، به بازداشت یک روزنامه نگار مستقل و بی دفاع که قربانی انجام وظایف حرفه ای خود شده، نشده است.
کسانی که در برلین پای صحبت های انصافعلی هدایت نشسته بودند، می دانند او چه دل خونی از تبعیض ها و بی عدالتی هایی که از سوی نهادهای رسمی دفاع از مطبوعات نسبت به حق روزنامه نگاران صورت می گیرد، داشت. برخورد این انجمن های در ظاهر مدافع روزنامه نگاران نسبت به بازداشت خود وی، تنها تاییدی بر گفته های او و این حقیقت آشکار است که نهادهای اصلاح طلبی که خود را مدافع آزادی می دانند هنوز به خودی و غیرخودی کردن مردم ایران مشغولند و حق برابری برای آن ها قایل نیستند.
اگر جز این است، دلیل سکوت انجمن صنفی روزنامه نگاران و انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که ظاهرا وظیفه دفاع از حقوق روزنامه نگاران و خبرنگاران را به عهده دارند، و همچنین سایر نهادهای اصلاح طلب مدعی آزادی خواهی در برابر بازداشت انصافعلی هدایت چیست؟


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست