یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حقوق بشر را وارد این معامله نکنید!
ایرانی ها امیدوارند چشم پوشی بر نقض حقوق بشر در ایران از سوی اروپا، بهای توقف غنی سازی اورانیوم از سوی تهران نباشداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۲ آبان ۱٣٨٣ -  ۱۲ نوامبر ۲۰۰۴


امروز (جمعه) اعلام شد تهران پاسخ پيشنهادهای اروپا در مذاکرات پاريس حول برنامه هسته ای ايران را اعلام کرده و اکنون به نوبه ی خود منتظر پاسخ اروپائی هاست. پرسش و پاسخ ها بايد تا قبل از اجلاس بيست و پنج نوامبر شورای حکام آژانس بين المللی انرژی هسته ای به سرانجام برسد تا اروپا تهران را ياری دهد از گشوده شدن پرونده اتمی خود در شورای امنيت سازمان ملل متحد جلوگيری کند.
در مورد محتوای توافق هايی که جمهوری اسلامی و کشورهای اروپائی بر سر آن مشغول چانه زنی هستند، اطلاعات قابل توجهی منتشر نشده است. تنها همين قدر روشن است که جمهوری اسلامی تعهد خواهد داد غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و اروپا نيز در برابر، به جمهوری اسلامی برای دستيابی به فن آوری هسته ای کمک خواهد کرد و مذاکرات تجاری با آن را از سر خواهد گرفت. اين سوی آشکار مذاکرات و چانه زنی هايی است که در جريان است. اما گفته شده است، ايران خواهان امتيازات بيشتری است و قصد دارد با توجه به حساسيت اروپائی ها در باره برنامه اتمی خود، برای اطمينان خاطر آن ها؛ بهای گزافی درخواست کرده معامله را شرين تر کند. حتی اگر اين زياده خواهی ها اعلام هم نمی شد، قابل انتظار بود حکومت اسلامی ايران که تاکنون به خوبی زمينه سازی کرده است، قصد داشته باشد تعليق غنی سازی را با امتيازات بزرگ معامله کند.
 
کدام امتياز بزرگتر از سکوت جهانيان در برابر سرکوب روزمره ای که در ايران جريان دارد؟
هر زمان صحبت از امتياز دهی اروپائيان به حکومت ايران در ميان بوده است، افکار عمومی – دست کم در ايران – بلافاصله به ياد موضوع حقوق بشر افتاده است. در تاريخ مناسبات اروپا با جمهوری اسلامی ايران، حقوق بشر همواره ارزان ترين متاعی بوده است که مورد معامله قرار گرفته است. با توجه به اين سابقه تاريخی، ايرانيان آزادی خواه حق دارند به اروپائيان يادآور شوند موضوع حقوق بشر برای جامعه ايران اصلا اهميت کمتری از پرونده اتمی حکومت اسلامی ندارد و بر اين اساس، آن ها مشتاقانه مايلند مذاکرات پاريس و توافق های صورت گرفته علنی شود تا جامعه ايران اطمينان يابد که موضوع چشم پوشی بر نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ايران بهايی نيست که اروپا به خاطر منصرف کردن تهران از غنی سازی اورانيوم قرار است پرداخت کند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست