یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

شانزده آذر ِ ملی!
روز دانشجو، امسال روز همه ی ملت ایران استاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۱ آذر ۱٣٨٨ -  ۲ دسامبر ۲۰۰۹


از سال ٣۲، زمانی که دولت کودتایی پهلوی خون دانشجویان ایران را وثیقه ی قراردادهای نفتی و مناسبات اسارت بار با خارجیان ساخت، تا ۱۶ آذر ٨٨، زمانی که دولت کودتایی احمدی نژاد، با سرکوب فریاد آزادی خواهانه ی دانشجویان ایران، کشور ما و ثروت های ملی آن را تسلیم فرماندهان نظامی و مافیای نفتی کرده است، جنبش دانشجویی ایران، روز دانشجو را گرامی داشته و فریاد آزادی خواهانه و عدالت طلبانه ی خود را از نسلی به نسل دیگر یادگار گذاشته است. این بزرگداشت ها در همه ی این ۵۶ سال، با ایستادگی ها، مقاومت ها و جان فشانی های بسیار صورت گرفته است. هیچ سالی نبوده است که شمشیر استبداد و مشت آهنین دیکتاتورهای حاکم بر ایران، دانشجویان را به حال خود گذاشته باشد. و هیج سالی نبوده است که جنبش مبارزه جویانه ی دانشجویان ایرانی، آرامش دیکتاتورها را به هم نریخته باشد. حاصل این ایستادگی آن شده است که حتی در سیاه ترین سال های خفقان، فریاد آزادی خواهی و عدالت طلبی، دو مشخصه ی اصلی جنبش دانشجویی ایران، خاموش نگردیده و ایران یک پارچه به خواست دیکتاتورها تسلیم نشده است.
امسال اما، شانزدهم آذر ماه، در شرایط دیگری فرا می رسد، شرایطی که در همه ی این پنجاه و شش سال شاهد آن نبوده ایم. شانزده آذر امسال، دیگر فقط روز دانشجو نیست، به روز ملی مبارزه با استبداد تبدیل شده است. روز دانشجو، امسال روز همه ی ملت ایران است.

در همه ی پنجاه و شش سال، جنبش دانشجویی گاه با صدایی رسا و گاه با تنی نحیف، خواست ملت ایران را فریاد زده است، اما کمتر شده است که این خواست پژواکی چنین گسترده و مثبت در جامعه بیابد. صرف نظر از این که در روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱٣٨٨ در ایران جه اتفاقی بیفتد، اما از هم اکنون می توان گفت چشم ملتی به این روز دوخته شده است. در هر دو جبهه ی ارتحاع و ازادی، تدارک ها برای مصاف دیگری در این روز صورت می گیرد. در کنار موجی از بازداشت و فشار و تهدیدهایی که حکومت کودتا برای خاموش کردن صدای دانشجویان و ملت ایران انجام می دهد، اقدامات متنوعی است که دانشجویان پیشاپیش آن و ملت به پا خواسته ی ایران در کنار آن ها؛ برای تبدیل شانزده آذر هشتاد و هشت به تاریخی ترین شانزده آذر همه ی دوران ها انجام می دهند.

بر بستر قیام مردم ایران علیه دولت کودتا و حکومت استبدادی، فاصله ها از میان رفته است. جنبش دانشجویی با جنبش مردمی به هم پیوسته است، یکی شده است. خواست هایی که دانشجویان سال هاست فریاد زده اند، به خواست های ملت ایران تبدیل شده است و آن چه مردم می خواهند خواست بخش های وسیع تر و انبوه تر دانشجویان شده است. دیگر نمی توان بین جنبش دانشجویی و جنبش عمومی مردم ایران مرز روشنی کشید، این یگانگی و یکی شدن، قرار است در شانزده آذر هشتاد و هشت به ثمر نشنید و روز دانشجویی دیگری بسازد. روزی که با همه ی شانزده آذرها متفاوت باشد.

اخبار روز با گرامی داشت پنجاه و شش سال مبارزه ی دانشجویان ایران در راه آزادی و عدالت و ایستادگی در برابر دیکتاتوری و ستم، امیدوار است، در روز دوشنبه، شاهد به اهتزاز درآمدن پرچم اتحاد در دانشگاه ها و فریاد مشترک و یگانه ی همه ی گروه ها و جناح های دانشجویی علیه حکومت کودتا و همراهی همه ی ملت ایران با خواهران، برادران و فرزندان دانشجوی خود باشیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست