یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آیت اللهی که مورد احترام مخالفین بود
پیرامون درگذشت آیت الله منتظریاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۹ آذر ۱٣٨٨ -  ۲۰ دسامبر ۲۰۰۹


آیت الله منتظری روحانی هشتاد و هفت ساله درگذشت، در شرایطی که مردم ایران در مبارزه ی ازادی خواهانه ای خود، بیش از همیشه به وجود او احتیاج داشتند. «حکومت روحانیون» در برابر مرگ او، یکی از مشهورترین و به نام ترین روحانیون ایران، سکوت کرده است، اما موج عظیمی از سوی مردم به حرکت درآمده است تا از این روحانی سالخورده همان طور تجلیل کند که شایسته اوست.

ایت الله منتظری می توانست مثل یکی از صدها روحانی باشد که می آیند و می روند و نه آمدنشان و نه رفتنشان، با اعتنای مردم مواجه نمی شود. اما آیت الله منتظری به ویژه در دو دهه ی آخر زندگی خود، مواضعی اتخاذ کرد که او را از انبوه روحانیونی که کمر به خدمت حکومت سفاک اسلامی بسته بودند، جدا ساخت و نشان داد می توان روحانی بود و به خدمت جمهوری اسلامی و استبداد در نیامد. آیت الله منتظری در اوج اقتدار و قدرت، در حالی که می توانست جانشین بی رقیب و بی بدیلی برای آیِت الله خمینی باشد، به مخالفت با استبداد روزافزون در جمهوری اسلامی برخاست و با اعتراض به کشتار و قتل عام زندانیان سیاسی در زندان ها و انتقاد از آیت الله خمینی، گوشه نشینی، زندان خانگی و انواع فشارها و توهین ها را پذیرفت اما صدای آزادی خواهی خود را خاموش نکرد. آیت الله منتظری در زمانی که آقای خمینی در اوج قدرت بود، در برابر او ایستاد و در راهی قدم گذاشت که هنوز بسیاری از پیروان او و کسانی که ادعای پیروی از او را دارند، شهامت قدم گذاشتن در آن راه را نیافته اند.
اعتراض او به اعدام و کشتار زندانیان سیاسی، در زمانی که در جامعه ی ایران هیچ صدای اعتراضی علیه ی این جنایت بر نمی خواست، جایگاه آیت الله منتظری را از طیف هواداران خود و نیروهای مذهبی فراتر برد و به یک شخصیت ملی مورد احترام مخالفین نیز تبدیل کرد. آیت الله منتظری نقش بزرگی در افشای گوشه های این جنایت بزرگ ایفا کرد و با انتشار نامه های آیت الله خمینی در مورد قتل عام زندانیان، نقشی تاریخی در این زمینه ایفا کرد. نقشی که همه ی آزادی خواهان ایران و بازماندگان این جنایت بزرگ قدردان آن خواهند ماند.

دست سرنوشت چنان بود که «طراح» تئوری «ولایت فقیه» خود به بزرگترین روحانی منتقد ولایت فقیه تبدیل شود. او از همان نخستین روزهای «ولایت» علی خامنه ای، به مخالفت باو برخاست و در جریان جنبش اخیر مردم ایران و اعتراض به کودتای انتخاباتی، در کنار مردم قرار گرفت و بارها و در هر فرصت به سرکوب مردم و پای مال کردن حقوق آن ها از سوی دستگاه حاکم انتقاد کرد. آیت الله منتظری در آخرین و یکی از تاریخی ترین مواضع خود، اعلام کرد آیت الله خمینی «معصوم» نبوده و «اشتباهاتی» داشته است. او این سخنان را در زمانی گفت که رهبران جنبش سبز در «محکومیت توهین به آیت الله خمینی» با تبلیغات رسمی هم صدا شده بودند.

ایت الله منتظری خود نیز «معصوم» نبود، بسیاری از مواضع او مورد انتقاد نیروهای لائیک و دموکراتیک جامعه ی ما قرار داشته است. اما آن چه از آیت الله منتظری باقی می ماند، مواضع آزادی خواهانه ی اوست. مردم ایران از آیت الله منتظری به خاطر این مواضع آزادی خواهانه ی او تجلیل خواهند کرد. این تجلیل، محدود به مقلدین و پیروان او نخواهد بود. همه ی آزادی خواهان ایران، کسانی که هیچ سازشی با حکومت مذهبی نداشته و ندارند، در این تجلیل با مقلدین و هواداران آیت الله منتظری همراه و همگام هستند. تجلیل از آیت الله منتظری تجلیل از ازادی خواهی در ایران است، نشان دادن مجدد مخالفت با حکومتی است که کمر به سرکوب مردم بسته است و آیت الله منتظری خود یکی از قربانیان این سرکوب بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱۴)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست