یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بوش را قبل از حمله به ایران متوقف کنیم


جسی جکسون - مترجم: هاتف رحمانی


• تلاش های هسته ای، می تواند بیشتر از ایران برای امریکا خوب باشد. محبوبیت پرزیدنت بوش در سطح پایینی قرار دارد. جمهوری خواهان با سال کم بار سخت انتخاباتی مواجه اند. کارل رو قول داده است جنگ علیه ترور را تا پاییز به موضوعی ملی تبدیل نماید. مطمئنا تصادفی نیست که کاخ سفید، هم اکنون شعله ها را علیه ایران بالا می کشد، کاری که دقیقا در آستانه انتخابات ۲۰۰۲ در حمله علیه عراق انجام داد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۷ ارديبهشت ۱٣٨۵ -  ۷ می ۲۰۰۶


دوباره بدین سمت می رویم. دولت «تغییر رژیم» را ضروری اعلام می کند. هشدارهایی در مورد تهدیدهای «مرد دیوانه» ای که کشوری سرشار از نفت را رهبری می کند صادر می شود. زنگ خطر ارزیابی های امنیتی حاکی از افشا برنامه های ساخت سلاح های هسته ای است. معاون رئیس جمهور از«پیامد تاریخی» در صورت ادامه تلاش های منتسب به توسعه سلاح های هسته ای، سخن می گوید. نئوکنسرواتیوها به عملیات نظامی فرا می خوانند. اظهارات کارگزاران دولتی نظارت بین المللی را به سخره می گیرد. پنتاگون گزارش می کند که نه تنها باید نقشه های احتمالی برای حمله را توسعه داد بلکه   همچنین باید مانورهای بمباران برای سنجش قابلیت دفاع هوایی رآغازکرد. گفته می شود هجوم نظامی سری زمینی، باید فعال شود.  
ایران تنها بعد از ذخایرعربستان، دومین منبع عظیم نفت و گاز، را دارد. کنترل تنگه خلیج فارس، جایی که ۴۰ درصد نفت جهان هر روزه از آن جا جریان می یابد در اختیار ایران است. ایران به وسیله   رهبربنیادگرای اسلامی ای اداره می شود که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه است. مطمئنا ایرا ن برنامه ای در حال اجرا برای انرژی هسته ای دارد، وخی ل ی ها گمان می کنند که ایران در پی ساختن سلاح های هسته ای است.
اما این امر ممکن است بیشتر از ایران برای امریکا خوب باشد. محبوبیت پرزیدنت بوش در سطح پایینی قرار دارد. جمهوری خواهان با سال کم بار سخت انتخاباتی مواجه اند. کارل رو قول داده است جنگ علیه ترور را تا پاییز به موضوعی ملی تبدیل نماید. مطمئنا تصادفی نیست که کاخ سفید، هم اکنون شعله ها را علیه ایران بالا می کشد، کاری که دقیقا در آستانه انتخابات ۲۰۰۲ در حمله علیه عراق انجام داد.
آمایش کاخ سفید نامیمون است. بوش گفته است که بمب (اتمی) ایرانی قابل پذیرش   نیست. در اعزام نیرو برای شناسایی ایران و اعزام هواپیماها برای مانور بمباران، کاخ سفید توجه ایران وجهان را (به این نکته) جلب می کند که: اگر ایران به برنامه (هسته ای) خود ادامه دهد ما اماده حمله ایم. علیرغم کتمان از پرسنل ستاد مشترک، سیمور هرش از نیویورکر، گزارش می کند که کاخ سفید (قصد) اولین استفاده از سلاح هسته ای برای از بین یردن تاسیات زیر زمینی ایران را که ممکن است بخشی از برنامه تولید سلاح های هسته ای باشد، مد نظر دارد.  
آیا باورکردنی است رییس جمهوری که ادعای ماموریت الهی برای خود دارد چیزی از افتضاح عراق نیاموخته باشد؟ آیا چیزی درباره موارد خوش آمد گویی به عنوان «رهاننده» درعراق را به یاد می آورد؟ با این حال ،بنا به اظهارات منبع ناشناس در گزارش هرش، کاخ سفید معتقد است   که بمباران ایران ، مردم را علیه ملاهایی که حکومت را در دست دارند بر خواهد انگیخت. این ادعا خلاف تمام تجربه تلاش ها برای   بمباران از زمان اختراع هواپیما خواهد بود.
سوال اینست که آیا کنگره ومردم امریکا چگونه چرخشی یا مقاومتی خواهند کرد و دولت را برای اجرای (آن) فرا خواهند خواند؟ مطمئنا، الان زمان (مناسبی) است که جمهوری خواهان تعصب میهن پرستانه خود را کناری بگذارند وبه صورت شفاف و (در ملا) عام به کشف طبیعت تهدیدی که از سوی ایران اعمال می شود، برنامه ای که قبلا توسط دولت در دست اقدام بوده و ارزیابی های امنیتی (در) اینجا و (یا) هر جای دیگر و آن چه (که) آن ها واقعا بیان می کنند گوش بسپارند .
گفته می شود که کاخ سفید درحال توجیه قانون گذاران منتخب است – آن هایی که رهبر جنگ در عراق یودند- . کاخ سفید خواهان شنیدن نیست، چون نمی خواهد اقلیت دموکرات ها، همچون مردم   بسیار اندک امریکا رامطلع نماید. رییس جمهور اعتقاد دارد که او قدرت مطلق برای راه انداختن جنگی بر اساس   گزینش خود بدون موافقت کنگره، تایید سازمان ملل یا تهدید قریب الوقوع را دارد.
جنگ خلیج فارس را بی ثبات خواهد کرد. تروریسم گسترده خواهد شد. بن لادن ودیگران خواهند توانست ۱ تا ۲ میلیون مسلمان را با فریاد این که امریکا در تلاش نابودی اسلام است به شورانند. امریکا در صورتی که هریک از متحدین ما-   اگر نه مستقیما اما فعالانه با مخالفت روسیه وچین مواجه شوند- از حمایت اندکی برخوردار خواهد بود. ما به سیاست ورزی بین المللی نیازمندیم، نه به بمباران یک جانبه ایران. ما نیازمند نقشه های موزونی در راستای استقلال انرژی   وبرای کاهش اتکا به نفت خارجی هستیم. ما نیازمند متعهد کردن ملل جهان در زمینه اتحاد علیه تروریسم – نه منزوی کردن امریکا به عنوان ملتی   سرکش - هستیم. امروز وقت عمل جسورانه و سریع کنگره است، قبل از آنی که گردانندگان دولت، جنگ   فرضا موثر دیگری را درزمان قبل از انتخابات پاییز به چرخش در آورند.
شیکاگو سان تایمز ۱۱آوریل ۲۰۰۶
بر گرداننده : هاتف رحمانی ۱۶/۲/۱٣٨۵
www.rahman-hatefi.net


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست