یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در شرایط کنونی اعتراظات گسترده در ایران چندان امکان ندارد


ف. صدوقیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۱ خرداد ۱٣٨۹ -  ۱۱ ژوئن ۲۰۱۰


 جمهوری اسلامی در بحرانی عمیق و جدی بسر میبرد. از یکسو مردم از آن بری شده اند و از سوی دیگر اختلافاتی جدی در میان جناحهای حاکم آن بروز کرده است. کسانی که در قدرتند هم بر سر فهم وهم بر سر حل مسایل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین المللی ایران با یکدیگر توافق چندانی ندارند. آنها تنها بر سر حفظ جمهوری اسلامی هم رای میباشند. سرنوشت سیاسی همه این جناحها با سرنوشت جمهوری اسلامی گره خورده است. اگر چه همه رجل سیاسی جمهوری اسلامی مومن به دین اسلام میباشند، ساماندهی به اقتصاد و اجتماع از طریق توسل به آیات قرانی و احادیث ممکن به نظر نمیرسد و ایشان به ناچار باید از دانش نو که در بلاد کافران رشد یافته بهره بجویند. وابستگی جمهوری اسلامی به جهان پیرامون بسیار جدی و عمیق است. اما مشکلات نیز بزرگ و انبوه است. برای نمونه ایجاد ۹۰۰ هزار کار جدید در هر سال برای پاسخ به نیروی کار جوانی که هر سال پا به میدان بازار کار میگزارد از عهده دولت بر نمی اید. از طرف دیگر فاصله دارا و ندار همچنان فراخ باقی مانده است. دیگر نمیشود دل مردم را به شعارهای توخالی خوش نگهداشت. بحران عمیق و ریشه دار است. با زدن عده ای، با دستگیری عده ای دیگر، و با اعدام مردم، اگر چه میتوان برای مدتی کوتاه سکوت برقرار کرد، اما نمیتوان این مشکلات را از سر راه برداشت. و تا تا این مشکلات پا بر جا هستند جمهوری اسلامی خواب خوش نخواهد دید. جمهوری اسلامی اما زاییده بحران است و از بحران تغذیه میکند. جمهوری اسلامی همیشه تلاش داشته است که ناتوانیها و بی لیاقتی های خود را به گردن دشمنان خارجی و داخلی بیندازد. اما تکرار این روش نیز از تاثیر آن کاسته است.
سیاست پیشگان جمهوری اسلامی در چند سال گذشته تلاش داشته اند که با دمیدن در بوق ((انرژی اتمی حق مسلم ماست)) بر ناتوانی ها و شکستهای داخلی خود سر پوش بگذارند. اما این تنها دل هواداران ایشان را خوش میکند و آنها را راضی نگهمیدارد. وگرنه با بر طبل توخالی دمیدن نمیتوان از انبوه مشکالات مردم کاست.
اگر چه جمهوری اسلامی در بحران است این بدین معنی نیست که کار آن همین امروز و فردا تمام شده، سپس رفراندم برگزار میشود، و پس از آن مردم در امن و آسایش زندگی خواهند کرد. ما باید خودمان را برای مبارزاتی سخت و طولانی، و مهم و انسانی آماده کنیم. جمهوری اسلامی اگر چه در بحران است، اما به نیروی سرکوبگر عظیم خویش همچنان مجهز و متکی میباشد. علوم سیاسی به ما می آموزانند که تا هنگامی که ارتش و نیروهای سرکوبگر نظامی و امنیتی از دولتی دفاع کرده و دچار تزلزل نشوند،گروههای مخالف نمیتوانند آن دولت را وادار به دگرگونی اساسی در سیاستهایش کرده یا دولتی دیگر را جایگزین آن نمایند. جنبش مدنی وسیاسی مردم ایران در یک سال گذشته توانسته است نظام جمهوری اسلامی را لرزانده و شکافهای جدی در ستونهای آن ایجاد کند. اما جمهوری اسلامی به هیچ وجه توانایی سرکوب مردم را از دست نداده و به هیچ گونه نباید قدرت سرکوب آن را دست کم گرفته و دست به سیاستهای خام و مهلک زد. جمهوری اسلامی رو به پایان کار خویش است اما این پایان میتواند زمانی دراز بطلبد، و بجاست که جنبش آزادی خواهانه مردم ایران، خود را برای مبارزاتی طولانی آماده سازد. مبارزاتی که در پیش روی ماست به مسابقه دو ماراتون شباهت دارد، که برای پیروزی در آن هم باید سرعت مناسب داشت و هم طاقت. کسانی که آرزوهایشان را به جای واقعیت میگیرند، کسانی که جمهوری اسلامی و توانایی نظامی آن را دست کم میگیرند، چه بسا که در آغاز این مسابقه خسته شده، از پا در آمده و از دور مسابقه کنار خواهند رفت.
بر مبنای تجربیات یک سال گذشته خویش، جمهوری اسلامی خود را برای سرکوب مبارزات و تظاهرات خیابانی آماده و مجهزکرده است. سون تزو نظریه پرداز بی همتای جنگ به ما می آموزاند که آنگاه که دشمن نیرومند، مجهز و آماده است، از مصاف با او بپرهیزیم. باید آنگاه به میدان نبرد درآمد که دشمن آمادگی چندانی برای مبارزه ندارد. تاکتیک تظاهرات خیابانی اگر چه از ارزشی وافر و بی همتا برخوردار است، اما در وضعیت کنونی، هر گونه تظاهرات خیابانی به شدت سرکوب خواهد شد. از تظاهرات خیابانی حتما باید استفاده جست، اما در فرصت و شرایط مناسبی که حکومت توانایی سرکوب گسترده آن و یا مهار آنرا همچون روز قدس سال پیش نداشته باشد. بهتر است وقت خودمان را صرف ساختن اسب تراوای جدیدی نکنیم .اسب تراوا را فقط میتوان یک بار به کار برد. بار دوم تنها میشود یک فیلم هالیوودی از آن ساخت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست