یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آخرین گزارش ها از تجمعات اعتراضی در تبریز و ارومیه


• یک روز بعد از تظاهرات گسترده در تبریز، روز سه شنبه هزاران نفر از مردم در ارومیه دست به تظاهرات اعتراضی زدند. در این تظاهرات که با درگیری شدیدی همراه نبود، تظاهرکنندگان دفتر روزنامه ی ایران را به آتش کشیدند و مرکز صدا و سیمای ارومیه را تخریب کردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲ خرداد ۱٣٨۵ -  ۲٣ می ۲۰۰۶


یک روز بعد از تظاهرات گسترده ی اعتراضی در تبریز، امروز – سه شنبه – اجتماعات اعتراضی در شهر ارومیه برپا شده است. منابع محلی، تعداد شرکت کنندگان در این تظاهرات را هزاران نفر اعلام کرده اند. تظاهرکنندگان در مسیر حرکت خود به سوی خیابان امام و عطایی و روزنامه ی ایران با سد نیروهای امنیتی مواجه شدند، اما موانع را کنار زده و به حرکت خود ادامه دادند.
تجمع کنندگان با سردادن شعار هایی چون "اوتای بوتای بیر اولسون مرکزی تبریز اولسون" و نیز "اولوم اولسون شوونیزمه" خواسته ها و اعتراضات خود را اعلام می دارند.
بنابر این گزارش اکثر مغازه های بازار اورمیه از جمله زرگرخانه روز سه شنبه تعطیل شد. همچنین از رفت و آمد اتوبوس ها به خیابان عطایی که محل تجمع و پارک اتوبوس ها در شهر اورمیه است جلوگیری می شد. اکثر راه های ورودی به شهر اورمیه نیز مسدود شده بود.
همزمان با آغاز تظاهرات در ارومیه، رحیم قربانی استاندار، با در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد و   از مردم خواست تا فریب گروههای تجزیه طلب و پان تورکیست را نخورند تا حادثه روز گذشته تبریز تکرار نگردد.

اشغال دفتر روزنامه ی ایران و مرکز صدا و سیما
تظاهر کنندگان بعد از رسیدن به مقابل دفتر روزنامه ی ایران، محل این دفتر را به آتش کشیدند. ماشین های آتش نشانی که در صدد ورود به محل آتش سوزی بودند با ممانعت جمعیت مواجه شدند.
بر اساس این گزارش، بعد از به آتش کشیده شدن دفتر روزنامه ی ایران، جمعیت به سوی ساختمان صدا و سیما حرکت کرده و به آن حمله کردند. تمام وسائل و تجهیزات این مرکز تخریب و به آتش کشیده شد.
بنا به گزارش منابع محلی، در پی این واقعه پلیس به سمت مردم حمله ور شد و درگیری هایی بین تطاهرکنندگان با نیروهای انتظامی به وجود آمد. لازم به ذکر است که گروهی از تظاهرکنندگان در ادامه ی راهپیمایی خود به مقابل کنسولگری ترکیه رفته و از این کشور تقاضای کمک کردند.
بنابر آخرین گزارش ها، تظاهرات بعد از تخریب مرکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ارومیه بدون بروز درگیری شدید بین تظاهرکنندگان و نیروهای انتظامی به پایان رسیده است.
 
دادستان تبریز: ۵۴ نفر در ناآرامی‌های روز گذشته دستگیر شدند
ایسنا: دادستان تبریز گفت: بنده به عنوان مدعی‌العموم استان نسبت به اقدام روزنامه‌ی ایران اعلام جرم کرده و پرونده را به تهران ارجاع و پیگیری جدی مسوولان دادگستری نسبت به این امر را خواستار خواهیم بود.
یوسف فیروزی در جمع خبرنگاران با اعلام حمایت جدی خود از اعتراض بحق مردم شریف آذربایجان نسبت به توهین درج شده در روزنامه ایران، اقدام عده معدود و محدود افراد سودجو و فرصت طلبی که از احساسات پاک مردم سوءاستفاده کرده و به اموال عمومی و دولتی شهر تعرض کردند، محکوم کرد.
فیروزی گفت: کلیه مسوولان کشوری، استانی و نمایندگان شریف مردم در مجلس نسبت به اقدام موهن روزنامه ایران اعتراض کرد و پیگری جدی موضوع از مراجع قانونی هستند که مقدمات پرونده در دادستانی کشور در حال تکمیل و پیگیری است.
وی، اعتراض روز گذشته مردم تبریز را صرفا اعتراض به عمل زشت روزنامه ایران عنوان کرد و گفت: همه نیرو‌های اعتراض کننده به جز عده قلیلی همه نیرو‌های مومن، ارزشی و وفادار به نظام بودند که این عده قلیل فرصت طلب از این حرکت مردمی استفاده کرده و به نوعی موضوع را به خشونت کشیدند که در نهایت باعث شد بخشی از اماکن عمومی، اموال دولتی و شخصی خسارت ببیند.
فیروزی تصریح کرد: بنده شخصا در کلیه نقاط شهر بودم که هیچ شعاری علیه ارزش‌ها و نظام داده نشد؛ مگر اینکه برخی افراد ناآگاه و فرصت طلب اقدام به سنگ پرانی به اموال عمومی می‌کردند که همه این افراد شناسایی و دستگیر شده‌اند که قبلا در دادسرا‌ها هم دارای سابقه تخلف‌ بوده‌اند.
دادستان تبریز در مورد تعداد دستگیر شدگان روز گذشته گفت: از تعداد افراد شناسایی شده دیروز که اقدام به تخریب اموال و اغتشاش می‌کرد بخشی شناسایی و تعداد ۵۴ نفر دستگیر شده‌اند که همگی دارای سوابق قضایی هستند و بقیه افراد شناسایی شده نیز به زودی دستگیر خواهند شد.
فیروزی همچنین هرگونه فوت افراد را در اعتراضات روز گذشته شدیداً تکذیب کرد و گفت: همان طوری که با توهین به فرهنگ و زبان‌ها روح مردم جریحه دار می‌شود قطعا تخریب اموال عمومی و دولتی و شخصی نیز قلب مردم را جریحه‌دار می‌کند بنابراین افرادی که اقدام به تخریب و خسارت به اموال عمومی کردند، از مردم نیستند بلکه افرادی هستند که در صدد سوء استفاده از حرکت مردم به نفع منافع خود و بیگانگان هستند؛ افرادی که به هیچ چیزی حتی خود و ارزش‌های خودشان اعتقاد ندارند.
وی تعداد افرادی که درصدد تخریب و اغتشاش بودند را بسیار اندک اعلام کرد و گفت:‌ بقیه مردم نسبت به توهین روزنامه معترض بودند که خود مردم هم به افراد سودجو اجازه تعرض بیش از حد به اموال عمومی را ندارند.
همچنین ولی‌زاده از اداره اطلاعات استان آذربایجان شرقی گفت: افرادی که روز گذشته بین مردم قصد اغتشاش و تخریب اموال عمومی را داشتند همگی وابسته به بیگانگان بود و از سوی آنها حمایت می‌شدند و با قضایای خوزستان در ارتباط هستند.
ولی‌زاده گفت: یک تعداد از افراد دستگیر شده از شهر‌ها و استان‌های همجوار بودند که با حمایت کشور‌های بیگانه قصد ایجاد تفرقه دارند.
وی افزود: ما در حال حاضر در شرایط حساسی قرار داریم که بیش از هر زمان دیگر نیاز به وحدت داریم و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسراییل مسایل قومیتی ایران را در اولویت‌ کاری خود قرار داده‌اند که سودجویی از حرکت روز گذشته مردم نیز در همین راستا بوده است.
 
تظاهرات و درگیری های گسترده روز دوشنبه در تبریز
  در ادامه ی اعتراضاتی که علیه چاپ یک کاریکاتور در روزنامه ی ایران صورت گرفته است، روز دوشنبه شهر تبریز شاهد تظاهرات گسترده ای بود که بنا به گزارش ها به درگیری با مامورین انتظامی انجامیده است. این گزارش ها حاکی است که گروه هایی با طرح شعارهای جدائی طلبانه کوشیده اند، این تظاهرات را به سمت دشمنی میان مردم ایران سوق دهند. شعار روس، فارس، ارمنی، دشمن ترک ها، در کنار شعارهایی که بر خواست مردم آذربایجان برای دستیابی به حقوق ملی خود، تاکید دارند، به کرات از سوی جدائی طلبان مطرح شده است
 
درگیری ها در تبریز - گزارش تبریز نیوز:
تبریز نیوز : سرویس سیاسی:تجمع هزاران تن از مردم تبریز در اعتراض به چاپ کاریکاتوری در روزنامه دولتی ایران به خشونت کشیده شد.
این درگیری ها از زمانی آغاز شد که هزاران تن از مردم تبریز در اعتراض به توهین و تحقیر هم وطنان ترک در روزنامه دولتی ایران که در تاریخ جمعه ۲۲ اردیبهشت با انتشار کاریکاتور و مطلب توهین آمیز صورت گرفته بود عصر امروز دوشنبه ۱ خرداد ٨۵ ، در میدان راسته کوچه منتهی به بازار تبریز دست به تجمع اعتراض آمیز زدند.
دقایقی پس از آغاز این تجمع که در ساعت ۱۶ صورت گرفت پلیس تبریز تلاش کرد تا به این تجمع خاتمه دهد که به درگیری و تعقیب و گریز انجامید.
یگان ضد شورش تبریز برای متفرق کردن تجمع کنندگان از گاز اشک آور استفاده کرد.
در این میان برخی از تجمع کنندگان خشمگین به طرف میدان منتهی به استانداری و فرمانداری تبریز و تعدادی دیگر به سوی میدان ساعت و چهار راه آبرسانی حرکت کرده و در بین راه به برخی از کیوسک های تلفن ،تابلو های برق ، ایستگاه اتوبوس و صندوق صدقات و گلدان ها آسیب رساندند.
این تعداد از افراد از میدان منصور تا چهار راه آبرسانی تبریز در حالیکه شعار می دادند شیشه های اکثر بانک های دولتی و خصوص را نیز شکسته و بانک های ملت شعبه آبرسان و بانک ملی شعبه دانشگاه تبریز را به آتش کشیدند ، که سرایت این آتش طبقات فوقانی چند واحد اداری غیر دولتی را نیز طعمه حریق کرد.
تظاهرات کنندگان همچنین چند خودرو از جمله مینی بوس پلیس یگان ویژه تبریز را به آتش کشیدند.
برخی از این تعداد با نیروهای مستقر در پایگاه مقاومت بسیج در روبروی دانشگاه تبریز درگیر شدند.
هنوز از تعداد زخمی ها و دستگیر شده ها اطلاع دقیقی در دست نیست.
گفته می شود حال عمومی یک نفر که بر اثر شلیک گلوله در بیمارستان بستری شده رضایت بخش نیست.
 
گزارش ایلنا
هزاران نفر روز دوشنبه مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند
 
هزاران نفر در شهر تبریز به خیابانها ریختند و اعتراض خود را نسبت به چاپ یک کاریکاتور در یکی از روزنامه‌‏های کثیرالانتشار صبح تهران نشان دادند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از تبریز، در پی چاپ یک کاریکاتور توهین آمیز به آذری زبانان در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار، هزاران نفر در تبریز به خیابان ها ریختند و با سردادن شعارهایی خواستار اعاده حیثیت آذری زبانان شدند.
این تظاهرات از ساعت چهار بعدازظهر روز دوشنبه در خیابان راسته کوچه و میدان نماز آغاز شد و معترضان بدون آنکه برنامه خاصی برای این تجمع تدارک دیده باشند ابتدا شروع به سر دادن شعار کردند و سپس به سمت استانداری آذربایجان شرقی حرکت کردند. در دیگر سوی شهر تبریز تعدادی از دانشجویان نیز به این حرکت پیوستند و از مقابل دانشگاه تبریز با سردادن شعارهایی اعتراض آمیز، حمایت خود را در دفاع از حقوق آذری زبانان نشان دادند.
  گسترش حضور مردم در این حرکت به تدریج ارتباط دو سوی شهر تبریز را به هم پیوند می داد، اما حضور ماموران نیروی انتظامی و نیروهای ویژه مانع از ادامه حرکت معترضان و ارتباط بین دو سوی شهر شد.
باوجود آنکه بازار تبریز تعطیل بود، اما بازاریان و کسبه نیز خود نیز به این حرکت پیوسته بودند و در کنار جوانان و دانشجویان تاسف خود را از توهین به آذری زبانان اعلام کردند.
در پی قطع ارتباط میان دو سوی شهر، شرکت کنندگان در تجمع خیابان راسته کوچه و بازاز که شامل منطقه محدوده مرکزی تبریز است به سمت استانداری آذربایجان شرقی و فرمانداری تبریز حرکت کردند.
حاضران با سردادن شعارهایی اعتراض آمیز به زبان آذری در مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند و اعتراض خود را نسبت به چاپ کاریکاتور توهین آمیز نشان دادند.
این در حالی بود که هیچ یک از مسئولان محلی در میان مردم حضور پیدا نکردند و معترضان با هدایت نیروی انتظامی از مقابل استانداری متفرق شده و به سمت بانک ملی، خیابان راسته کوچه، خیابان شریعتی و سه راه امین تغییر مسیر دادند.
حضور خودروی آتش نشانی از یک سو و حرکت ماموران به سمت مردم از سوی دیگر سبب شد که این تجمع آرام بوی خشونت به خود بگیرد و ماموران برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب گاز اشک آور کنند. پرتاب گاز اشک آور موجب متفرق شدن معترضان از مقابل استانداری شد که در این هنگام عده‌‏ای به سمت سردرب استانداری و فرمانداری سنگ پرتاپ کردند.
همین گزارش حاکی است تجمع کنندگان با گذر از میدان ساعت تبریز به سمت چهارراه منصور و آب رسانی و دانشگاه تبریز به مسیر خود ادامه دادند.
در طول این مسیر نیز عده‌‏ای به سمت برخی ساختمان های دولتی سنگ پرتاب کردند و این در حالی بود که ماموران نیروی انتظامی و به ویژه نیروهای یگان ویژه با حضور در بین تجمع کنندگان سعی در متفرق کردن آنها و ایجاد آرامش بودند.
 
مدیر کل امنیتی وزارت کشور: تجمع تبریز غیر قانونی برگزار شده است
مدیر کل امنیتی وزارت کشور گفت: نوع حرکتهایی که در تبریز در حال شکل گیری است فراتر از اعتراض به اهانت صورت گرفته از سوی یک روزنامه، تصور می شود.
"رضوی" در گفت وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: تجمع مردم تبریز ساعت ۱۶ شروع شد که تعدادشان با گذشت زمان افزایش یافت به گونه ای که این افزایش در حال رفتن به سمت ناآرامی‌‏هاست.
وی با تاکید بر اینکه این تجمع بدون مجوز و به صورت غیر قانونی برگزار شده است، اظهارداشت: ممکن بود این تجمع ساعت۴ قابل هضم و درک باشد، اما ادامه آن تا این ساعت به هیچ عنوان قابل درک نیست ،خصوصا اینکه این درگیریها در حال حاضر به سمت اوباشگری سوق داده می شود.
مدیر کل امنیتی وزارت کشور افزود: کسانی که به صورت غیر قانونی این تجمع را برگزار کرده و کسانی که این تجمع را به سمت و سوی اوباش گری می برند از لحاظ قانونی کار نادرست و غیر منطقی انجام داده‌‏اند که این مساله در حال پیگیری است.
رضوی اظهارداشت: ماموران نیروی انتظامی و کسانی که در منطقه حضور دارند در حال انجام وظایف قانونی خود در جهت آرام کردن اوضاع هستند.
وی تاکید کرد: آنچه برای ما در وزارت کشور اصل است رعایت حقوق شهروندی است و اجازه نخواهیم داد عده‌‏ای با کارهای غیر قانونی حقوق مردم را تضییع کنند.
 
 
 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست