یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جادو و آیین های جادویی:
مراسم “چفیه بخشی” توسط سید علی خامنه ای


عباس احمدی


• یکی از آیین های رایج در حکومت ولایت فقیه، مراسم “چفیه بخشی” توسط سید علی خامنه ای ست. من در زیر ابتدا نمونه ای از این آیین را می آورم و سپس آن را از دیدگاه جادوشناسی مورد بررسی قرار می دهم ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۶ آذر ۱٣٨۹ -  ۷ دسامبر ۲۰۱۰


یکی از آیین های رایج در حکومت ولایت فقیه، مراسم “چفیه بخشی” توسط سید علی خامنه ای ست. من در زیر ابتدا نمونه ای از این آیین را، به نقل از وبکده ی روز، می آورم و سپس آن را از دیدگاه جادوشناسی مورد بررسی قرار می دهم. برای شرح مفصل داستان، پیوند زیر را ببینید:
www.roozonline.com
"سخنان محسن رضایی و حسن فیروزآبادی درباره کرامات چفیه رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شده که داستان های زیادی از طرف هواداران آیت الله خامنه ای در این خصوص منتشر شده است. به عنوان مثال در جریان سفر او به کرمان در سال 1385 نشریه داخلی لشکر 41 ثارالله سپاه پاسداران، از شفا گرفتن یک دختربچه به وسیله چفیه خامنه ای خبر داد. این نشریه نوشت زهرا دختر هشت ساله ای بود که بر اثر ضربه مغزی به کما رفته بود و پزشکان از او قطع امید کرده بودند اما مادر این دختر با گریه و زحمت فراوان خود را به رهبر جمهوری اسلامی که در کرمان به سر می برد، می رساند و از او می خواهد تا برای شفای دخترش چیزی به او بدهد. نشریه لشکر 41 ثارالله از قول مادر این دختر می نویسد: "وقتی رهبر بیرون آمدند، جلو رفتم. از هیجان می لرزیدم. اشک جلوی دیدگانم را گرفته بود و قدرت حرف زدن نداشتم. عاقبت زبان در دهانم چرخید و گفتم: آقا! دختر هشت ساله ام تصادف کرده و در کما است. نامش زهرا است. ترا به جان مادرت زهرا یک چیزی به عنوان تبرک بدهید که به بچه ام بدهم تا شفا پیدا کند. آقا بدون تأمل چفیه اش را از شانه برداشت و توی دستهای لرزان من گذاشت." در ادامه این داستان آمده است: "داشتم بال در می آوردم. سراسیمه برگشتم و بدون هیچ درنگ و صحبتی فوراً چفیه متبرک آقا را روی چشمان و دست و صورت زهرا مالیدم و ناگهان دیدم زهرا یکی از چشمانش را باز کرد. حال عجیبی داشتم. روحم در پرواز بود و جسمم در تلاش برای بهبودی فرزندم که تا دقایقی پیش، از سلامت وی قطع امید کرده بودیم. ساعت 2 بعد از ظهر آن روز، زهرا هر دو چشمش را کاملاً باز کرد و روز بعد هم به بخش منتقل شد و فردایش هم مرخص گردید." هم اکنون آنگونه که سایت دفتر آیت الله خامنه ای نوشته، در صورت حضور او در محافل عمومی، یک یا دو نفر با دو چمدان پر از چفیه در کنار رهبر جمهوری اسلامی حضور دارند که درخواست های صورت گرفته در این خصوص از آیت الله خامنه ای بی پاسخ نماند."

برای تحلیل این مراسم، باید از عصر علم به عصر مذهب، و از عصر مذهب به عصر جادو برویم. در عصر جادو، بومیان ایران معتقد بودند که با تماس با یک جسم مقدس، می توانند نیروی باروری و برکت را، از طریق حس لامسه، از آن جسم مقدس به خود منتقل کنند. این در حقیقت، نوعی جادوی سرایتی است. در جادوی سرایتی، خواص یک جسم از راه تماس مستقیم به جسم دیگر منتقل می شود. در بیشتر مراسم زیارت در ایران، شخص زیارت کننده، با دست مالیدن به ضریح مقدس، می کوشد تا نیروی باروری و برکت را، از راه تماس مستقیم، به خود منتقل نماید. گاهی نیز شال سبز رنگی را به ضریح می مالند تا آن را متبرک نمایند. کلمه ی متبرک در لغت یعنی چیزی که نیروی برکت به آن منتقل شده باشد. استفاده از کلمه ی “متبرک”، به طور غیر مستقم، مکانیسم اصلی جادوی سرایتی را فاش می کند. زیرا در جادوی سرایتی، نیروی برکت از راه تماس از جسمی به جسم دیگر منتقل می شود و آن جسم به اصطلاح “متبرک” می شود.
در یک سر زنجیره ی جادویی شفابخشی، نیروی شفادهنده ی خداوند و در سر دیگر آن، شخص شفاگیرنده، قرار دارد. در بین این دو، یک رشته حلقه های میانی وجود دارد. نخستین حلقه ی میانی، محمد، پیامبر عرب ها، ست که نیروی قدسی خداوندی را از راه وحی و تماس مستقیم به خود منتقل کرده است. حلقه ی بعدی، علی پسر ابی طالب است که به عنوان جانشین محمد، نیروی شفا دهنده ی قدسی را از راه خدا و محمد، به خود منتقل کرده است. حلقه ی بعدی، مهدی، امام دوازدهم شیعه ها ست، که نیروی قدسی را از راه خداو محمد و علی، به خود منتقل کرده است. حلقه ی بعدی، سید علی خامنه ای ست که مدعی ست جانشین مهدی ست و نیروی قدسی را از راه خدا و محمد و علی و مهدی، به خود منتقل کرده است. حلقه ی بعدی، چفیه ی سید علی خامنه ای ست که نیروی شفا دهنده ی قدسی را از راه تماس با گردن سید علی، به خود منتقل کرده است. و حلقه ی آخری زهرا دختر هشت ساله ی کرمانی ست که نیروی شفا دهنده ی قدسی را از راه تماس با چفیه ی خامنه ای به خود منتقل کرده است. زنجیره ی جادویی در این مراسم از هشت حلقه به شرح زیر، ساخته شده است:
خدا – محمد – علی – مهدی – خامنه ای - چفیه – دخترک کرمانی

هرچه طول این رنجیره کوتاه تر باشد، قدرت شفابخشی خداوند، بهتر و بیشتر به شخص شفاگیرنده منتقل می شود. قوی ترین زنجیره ی جادویی تنها دو حلقه دارد و زنجیره های بعدی، از نظر قدرت شفادهندگی، به ترتیب زیر است:

خدا – دخترک کرمانی
خدا – محمد – دخترک کرمانی
خدا – محمد – علی – دخترک کرمانی
خدا – محمد – علی – مهدی – دخترک کرمانی
خدا – محمد – علی – مهدی – خامنه ای دخترک کرمانی
خدا – محمد – علی – مهدی – خامنه ای - چفیه – دخترک کرمانی

در ایران، در عصر جادو، جادو، مانند علم، بر پایه ی یک رشته علت و معلول، شکل گرفته بود و فاقد جنبه های مذهبی بود و نامی از خدایان و یا نیروی های آسمانی در میان نبود. زیرا در آن دوره، هنوز خدایان به وجود نیامده بودند. در سپیده دم عصر مذهب، یعنی پس از آن که نیروی باروری و برکت به صورت ایزد باروری از زمین و از بستر رودخانه ها و از تنه ی درختان و از پیکر گاوان به آسمان رفت، عناصر مذهبی وارد این سنت جادویی شدند و یاری گرفتن از نیروهای آسمانی در مراسم جادویی متدوال شد. با وجود رخنه ی عناصر مذهبی در این مراسم، آیین های عصر جادو همچنان به همان صورت اولیه ی خود به جا مانده است و بار دیگر ثابت می کند که سنت های جادویی عصر جادو تا دم مرگ با ما خواهد بود.
نتیجه گیری
مراسم “چفیه بخشی” توسط سید علی خامنه ای، نوعی جادوی سرایتی برای انتقال نیروی باروری و برکت از چفیه ی مقدس به شخص ثالث است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست