یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نامه‌ی سرگشاده به پزشکان بیمارستان ۵۰۶ ارتشاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۱ تير ۱٣۹۰ -  ۱۲ ژوئيه ۲۰۱۱


اخبار روز: این نامه به وسیله ی یکی از جوانان آماده ی خدمت سربازی خطاب به پزشکان بیمارستان 502 ارتش نوشته شده و در آن به گوشه ای از فشارهای اعمال شده علیه ی اقلیت های جنسی در ایران اشاره شده است. نویسنده ی نامه خواسته است که نام و مشخصات وی محفوظ بماند:

نامه‌ی سرگشاده به پزشکان بیمارستان 506 ارتش
پزشکان محترم!
آقایان: وحید دنیوی، محمدرضا ابراهیمی، جواد نعیمی، حمیدرضا کاظمی، ارسیا تقوی، عباس امید، مجیدرضا فرنیا، علی مهدوی، حسن شهمیری، محمدمهدی میرزاده
در پیشگاه خداوند سوگند یاد کردید که زندگانی خود را در خدمت به جامعه¬ی بشری وقف نمایید، حق¬شناس باشید، کارهای مربوط به حرفه¬ی خود را مطابق کرامت و وجدان انجام دهید و نخستین وظیفه¬ی خود را حفظ سلامت و تندرستی بیماران و دستگیری از دردمندان ذکر کرده¬اید. با خداوند خود پیمان بسته¬اید تا هرگز راضی نشوید که مذهب و ملیت و سیاست و مقامات دنیوی و منافع مادی اندک، لحظه¬ای شما را از توجه نسبت به بیماران باز دارد و برای حیات آدمی از هنگام انعقاد نطفه تا واپسین لحظه¬ی زندگی، اهمیت و احترام خاص قائل باشید و هیچ‌گاه دانش پزشکی را بر خلاف قوانین انسانی به کار نبرید.
و این سوگند را از روی ایمان و درنهایت آزادی و ازخودگذشتگی و به اتکای شرف و وجدان خویش بستید.

هم‌چنین طبق ماده‌ی چهارم از آیین‌نامه‌ی انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلین حرفه‌های پزشکی و وابسته ، موظف گشته‌اید که محتویات پرونده‌های پزشکی مراجعین را به‌جز به مراجع ذی‌صلاح که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، فاش نگردانید.
همان‌طور که مستحضر هستید، بیمارستان شما یکی از سه بیمارستانی است که موارد معافیت پزشکی اعصاب و روان نظام وظیفه جهت تشخیص پزشکی، به آن ارجاع داده می‌شود. همجنس¬گرایی و دگرجنس¬گونگی نیز از مواردی هستند که طبق قانون نظام وظیفه، زیر شاخه‌های اعصاب و روان طبقه‌بندی شده‌اند و جهت تشخیص همجنس¬گرایی/ دگرجنس¬گونگی فرد متقاضی معافیت پزشکی، به شما و دو بیمارستان دیگر تحت نظارت نیروهای مسلح ارجاع می‌گردند.
حال سوال این است: آیا شما به سوگند و قانون صنفی خود پایبندید؟
همان‌طور که خود به‌خوبی واقف هستید، فراخواندن والدین همه¬ی مراجعین همجنس¬گرا و دگرجنس¬گونه، قانون نانوشته‌ی بیمارستان شما است و دو بیمارستان دیگر، چنین شرطی را پیش روی مراجع قرار نمی‌دهند. شما با پیگیری‌های فراوان اینجانب، چنین پاسخ دادید که برای این فراخوانی و آشکارسازی پرونده، نزد والدین و برهم‌زدن کانون خانواده¬ها علی رغم میل و اصرار مراجعه‌کننده، که تخطی آشکار از ماده‌ی چهارم قانون سازمانی و صنفی شما است، دستور گرفته‌اید. اگر دستور گرفته‌اید و برطبق دستور، این کار را انجام می‌دهید، آشکارا سوگند خود را زیر پای نهاده‌اید!
شما آشکارا قانون و شرع را زیر پا می‌گذارید و با تمسخر و توهین‌ها ی پیاپی مراجعین و خانواده‌هایشان، حقوق انسانی آن¬ها را نیز پایمال می‌کنید.
پزشکان محترم!
در قبال این بی‌مسئولیتی، شما پاسخگوی قانون، خدا و وجدان خود هستید.
از آن‌جا که همجنس‌گرایی در قانون ایران به رسمیت شناخته نمی شود و مراجعه‌ی من و امثال من به قوه‌ی قضاییه به‌جز تمسخر و تهدیدهای بیش‌تر، ثمری به دنبال نخواهد داشت، این نامه‌ی سرگشاده را نگاشتم تا اگر بازوی ناقص عدالت ایران به این نقض آشکار قانون و شرع بی‌توجه است، قضاوت را برعهده‌ی وجدان شما و خوانندگان این نامه واگذار کنم.

به امید روزی که خورشید بر همه‌ی ما یکسان بتابد.


توضیحات:
- متن کامل سوگندنامه¬ی پزشکی:
به نام خداوند جان و خرد

در این هنگام که به عضویت جامعه ی پزشکان در آمده ام،سوگند یاد می کنم که زندگانی خود را در خدمت به جامعه ی بشریت وقف نمایم.استادان و آموزگاران خود راگرامی بدارم و نسبت به آنان آنچه سزاوار است حق شناس باشم،کارهای مربوط به حرفه ی خود را مطابق کرامت و وجدان انجام دهم و نخستین وظیفه ی من حفظ سلامت و تندرستی بیماران و دستگیری دردمندان باشد.رازی را که از نظر حرفه ی مقدس پزشکی به من سپرده می شود،همیشه نگهدار باشم و نام نیک و شریف این خدمت پرافتخار را همواره حفظ کنم،رفتارم با همکارانم برادرانه باشد،هرگز راضی نشوم که مذهب و ملیت و سیاست و مقامات دنیوی و منافع مادی اندک لحظه ای مرا از توجه نسبت به بیماران باز دارد، برای حیات آدمی از هنگام انعقاد نطفه تا واپسین لحظه ی زندگی اهمیت و احترام خاص قائل باشم و هیچگاه دانش پزشکی را بر خلاف قوانین انسانی به کار نبرم.

این پیمان را از روی ایمان ودر نهایت آزادی و از خود گذشتگی و به اتکای شرف و وجدان خویش می بندم و در این راه از درگاه پروردگار توفیق می خواهم.

- برای اطلاعات بیشتر و متن کامل اساسنامه با نشانی زیر مراجعه کنید:
www.shirazimc.com
   - تشویق به رفتن به سربازی و تشبیه آسایشگاه های سربازی به بهشت همجنسگرایان، زیر سوال بردن روابط عاطفی و انسانی و معطوف شدن به روابط جنسی که مراجع در آنها مفعول رابطه واقع شده است با جزئیات کامل و ...
سوال از پدر در مورد تعداد روابط جنسی و عاطفی اش با مادر در حضور فرزند، سوال از والدین در مورد مشاهدات روابط جنسی فرزندش با جزئیات کامل! یا سوالاتی از این دست: شما فردا که برای دخترهاتون خاستگار بیاد خجالت نمی کشین به داماد هاتون بگید پسرتون اینطوریه؟!
شما شرمنده نیستید که پسرتون با یک پسر دیگه می خوابه؟

حال سوال اینجاست که آیا این سوالات در جهت تشخصی پزشکی پرسیده شده اند؟


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست