یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تیراندازی بسیج به سوی دراویش گنابادی


• گزارش ها از شهر کوار حاکی از درگیری مسلحانه در این شهر عشایری و تیراندازی بسیج به سوی دراویش گنابادی از سوی بسیج و نیروهای امنیتی است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۱ شهريور ۱٣۹۰ -  ۲ سپتامبر ۲۰۱۱


اخبار روز: گزارش ها از شهر کوار حاکی از درگیری مسلحانه در این شهر عشایری و تیراندازی بسیج به سوی دراویش گنابادی است. سایت «مجذوبان نور» خبر داده است که درگیری ها در حال حاضر متوقف شده و نیروهای امنیتی و بسیجی بیشتری از شهر شیراز به سوی کوار حرکت کرده اند.

بنابر این گزارش درگیری و تیراندازی از ساعت ۱۲ ظهر امروز ۱۱ شهریور آغاز شده بود و بعد از مدتی متوقف شد. یکی از دراویش کوار در پاسخ به این سوال که این درگیری از کی و به چه دلیل آغاز شد، به خبرنگار سایت «مجذوبان نور» گفت: بانی این حرکت غیرقانونی، تندروی های یک طلبه جوان بود که با پخش اعلامیه و سی دی به تهییج و ترغیب نیروهای بسیج برای درگیری با دراویش پرداخته و با تظاهرات و شعارهای موهنی همچون مرگ بر درویش آمریکایی به آتش این اقدام دامن زد.
این درویش افزود: بر فرض محال که دراویش به گفته این طلبه تندرو، بدعت گذار بوده یا مزدبگیر آمریکا باشند، آیا هیچ مرجع قانونی و نهاد رسیدگی کننده ای به این اتهامات وجود ندارد که یک عده خودسر که خود را روحانی و بسیجی می نامند این طور آتش به جان شهر انداخته و مردم بی گناه را دستخوش درگیری مسلحانه و آشوب کنند؟
به گفته وی، این درگیری وقتی مسلحانه شد که نیروهای خودسر چند باب مغازه از دراویش را به آتش کشیدند که در جریان این حادثه از هر دو طرف عده ای مجروح و زخمی شدند.
این درویش در پایان با تاکید بر خصلت مردم منطقه عشایرنشین کوار گفت: دراویش در این واقعه بارها از راه های قانونی و مذاکره با مقامات خواستار جلوگیری از این گونه اقدامات خشونت آمیز شده بودند، اما بی توجهی تندروها عواقب بعدی دارد که امیدواریم با دخالت مقامات عاقل و عاقبت اندیش، از بدتر شدن این عواقب جلوگیری شود.

گزارش ها حاکی است پیش از این درگیری ها، اقداماتی به منظور تحریک دراویش در سطح شهر کوار انجام شده بود. دو اتوبوس از نیروهای منتسب به بسیج شیراز شب پنج­شنبه دهم شهریورماه به کوار اعزام شده بودند، در سطح این شهرستان به تظاهرات دست زدند. اعزام این نیروها، به درخواست یک آخوند جوان صورت گرفته که با تبلیغات گسترده ای خواستار شرکت مردم کوار و همچنین کارمندان و کارکنان ادارات دولتی برای تظاهرات علیه دراویش گنابادی شده بود.
این طلبه تندرو از چندی پیش با پخش اعلامیه و سی دی علیه پیروان این طریقت عرفانی و بدعت‌گذار نامیدن آنان، جو شهرستان کوار را متشنج کرده و با وجود هشدار دراویش مبنی بر پرهیز از ایجاد درگیری در این منطقه عشایرنشین، به عواقب این تحریک ناشیانه توجه نکرده و حتی خواستار حضور نهادهای دولتی در این اقدام غیرقانونی نیز شده است.
یکی از دراویش کوار درباره جو حاکم بر این شهرستان به خبرنگار مجذوبان نور گفت: نیروهای منتسب به بسیج برای اینکه جمع خود را پرشمارتر جلوه بدهند مردم ساده دل روستاهای اطراف را نیز برای تظاهرات به سمت خود کشیده و با سردادن شعار "مرگ بر درویش آمریکایی" سعی در تحریک دراویش دارند.
این درویش همچنین افزود: به رغم قول مساعد نماینده مردم کوار در مجلس مبنی بر جلوگیری از اقدامات مخرب این گروه ها، این عده همچنان در پی ایجاد تشنج در منطقه هستند که این خود نشان می دهد این افراد مورد حمایت چه نهادهایی قرار دارند.
وی در پایان تاکید کرد که دراویش در صورت وقوع درگیری،‌ حق دفاع را از نظر قانونی و انسانی برای خود مسلم دانسته و ایستادگی خواهند کرد.

شهرستان کوار در جنوب غربی شیراز و در مسیر جاده های بین المللی شیراز- بندر لنگه و شیراز- عسلویه قرار دارد و از گردنه ی باباحاجی (٣۰ کیلومتری شیراز) شروع و در مسیر شیراز- فیروزآباد- عسلویه به تنگ گور بهمن و در مسیر شیراز- جهرم-بندر لنگه به منطقه فرمشکان ختم می شود.

«سایت بزرگ شهرستان کوار» که وابسته به نهادهای دولتی است، در خبری تحریک آمیز در مورد درگیری ها در این شهر نوشته است:
«تیراندازی دراویش کوار به سوی مردم
در جریان راهپیمایی خودجوش و پرشور مردم کوار در اعتراض به ضرب و شتم یکی از طلاب شهرستان کوار توسط عده ای از دراویش نعمت اللهی گنابادی و توهین و فحاشی آنان به لباس مقدس روحانیت و دیگر مقدسات اسلامی و در حالی که راهپیمایی به صورت مسالمت آمیز در حال برگزاری بود عده ای از دراویش با مسدود کردن مسیر راهپیمایی و جمع آوری مقادیر زیادی سنگ، اقدام به پرتاب سنگ و متعاقب آنان شلیک گلوله به سوی مردم کردند که در جریان این حادثه تعداد زیادی از مردم زخمی شدند و سریعاً به مرکز بهداشت کوار و بیمارستانهای شیراز انتقال یافتند.
ضمناً یادآور می شویم این راهپیمایی یک اقدام کاملاً خودجوش و مردمی بود و به هیچ نهاد و ارگانی نیز وابسته نبود و مردم شهید پرور این شهرستان با علم و اطلاع و شناخت کامل نسبت به این فرقه انحرافی تصمیم به این راهپیمایی گرفتند و قصد ایجاد هیچگونه درگیری و آشوب را نداشتند و از قوه قضائیه و مسئولین امر تقاضای برخورد قاطع و صریح با این اقدام گستاخانه دراویش را دارند.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست