یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

یاشاسین آذربایجان!
ایران با آذربایجان استاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۲ شهريور ۱٣۹۰ -  ٣ سپتامبر ۲۰۱۱


اخبار روز: جنبش ضددیکتاتوری که در تهران و سایر شهرها زیر فشار سرکوب بی امان حکومت به سستی و ضعف گراییده بود، در آذربایجان سر بلند کرده است. بهانه ی اعتراضات هر چند متفاوت است، اما هدف هر اعتراضی که امروز در ایران بر پا می شود، یکی است، مخالفت با سیستم دیکتاتوری که سیاست، اقتصاد، جامعه، فرهنگ، محیط زیست و همه ی عرصه های زندگی انسانی در کشور ما را هدف قرار داده و به سمت نابودی می کشاند.

نجات دریاچه ارومیه به خودی خود یک هدف است، هدفی که نه تنها آذربایجان بلکه سرتاسر ایران، در آن ذینفع است. دریاچه ارومیه باید زنده بماند و این فاجعه ی زیست محیطی نه تقدیر و سرنوشت غیرقابل تغییر، که نتیجه ی سیاست های غیرمسئولانه ی حکام وقت است. مردم آذربایجان برای تغییر این سرنوشت و حفظ دریاچه ی ارومیه به پا خواسته اند و مردم ایران در این مبارزه پشتیبان و حامی آن ها هستند.

اما در پس مبارزه ای که برای نجات این دریاچه درگرفته است، هدف مهم و بزرگ دیگری هم وجود دارد، نجات ایران از دیکتاتوری حاکم.

هدف های این مبارزه هم در آذربایجان و هم در سرتاسر ایران، یکسان است. به این دلیل است که امروز همه ی ایران خود را همبسته با آذربایجان احساس می کند. این همبستگی را به ده ها و صدها طریق می توان نشان داد و پیوندها و اشتراک منافع بین آذربایجان و همه ی ایران را عمیق تر و محکم تر و صفوف دموکراسی خواهان کشور را گسترده تر کرد.

مبارزات مردم آذربایجان فرصت مناسبی به وجود آورده است تا تبلیغات افراطی، سیاست هایی که به دشمنی و جدایی بین ملیت های ایران دامن می زند و آن ها را به رویارویی با هم می کشاند، را منزوی کرده و کنار گذاشت، سیاست های نادرست را اصلاح کرد و همبستگی بین خلق ها و ملیت ها را تحکیم نمود. اکنون فرصت مناسبی است نشان داده شود همه ی ایران در کنار هموطنان آذری خود برای احقاق حقوق و مطالبات آن ها قرار دارد.

این فرصت تاریخی را باید قدر دانست. آزادی خواهان ایران می توانند بر افراطیون از هر دو سو مهار بزنند و مبارزات مردم ایران را به سوی دشمن اصلی - دیکتاتوری حاکم - نشانه گیری کنند. آن ها فرصت دارند نشان دهند در هر مبارزه ی دموکراتیک و در هر جنبشی برای دموکراسی سرنوشت ایران از آذربایجان و سرنوشت آذربایجان از ایران جدا نیست و تحقق مطالبات ملی بخش جدایی ناپذیر یک ایران دموکراتیک است.
در این صورت می توان امیدوار بود جنبش اعتراضی در آذربایجان، نفسی تازه به جنبش دموکراتیک سراسری در ایران ببخشد. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست