یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بیانیه ی جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران ـ سوئداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۴ مهر ۱٣۹۰ -  ۶ اکتبر ۲۰۱۱


در دفاع از حق آزادی اندیشه و کرامت انسان!

جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران بنا بر مفاد اساسنامه خود و با اعتقاد به موازین دمکراسی و پایبندی به اعلامیه جهانی حقوق بشر فعالیت می کند و تمام افرادی که از این اصول پیروی کرده و برای دفاع از حقوق مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر و گسترش روابط دمکراتیک در میهنمان تلاش می کنند، می توانند عضو جامعه شده و در حوزه های موجود آن مشارکت کنند.
در طول بیش از ۱٣ سال که از تاسیس جامعه می گذرد حضور پیگیر و مشارکت ما در هر آنجایی که برابرحقوقی شهروندان پایمال شده و یا کرامت انسانی تحقیر می شود، اعتبار و اعتماد جدی در میان کنشگران سیاسی ـ مدنی و شهروندانی که با کار جامعه آشنا هستند برای این نهاد ایجاد کرده که تنها و تنها با پاینبدی و احترام به آزادی افراد در انتخاب و اصول دموکراتیک کسب شده است. اصولی که حکم می کند تا با احترام به مقام والای انسان و ارزش یگانه هر فرد و آزادیش در انتخاب و ابراز عقایدش، در رویارویی با دیگر عقاید بردبار و سازنده بیاندیشیم و اقدام کنیم
اعضای جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران ـ سوئد، با باور به اصول مندرج در منشورهای حقوق بشرمی بایست فرای باورهای شخصی، سیاسی، فلسفی، فرهنگی و بدور از پیش داوری های جنسیتی، طبقاتی، ملی و ملیتی فعالیت کنند و از حقوق یکسان در تمام عرصه های کار برخوردار هستند. اعضا و کنشگران جامعه، گوناگونی اندیشه ها را نه تنها منفی نمی دانند، بلکه منشاء رشد و قدرتمندی آن می شناسند. رشته محکمی که اعضای جامعه را بهم پیوند داده همانا تلاش صادقانه ی ما ورای اختلافات و یا تعلقات سیاسی در جهت مبارزه با هرگونه نقض آزادی است که بیش از هر زمان از سوی حاکمان بر کشورمان بر عامه مردم ایران اعمال می شود.
متاسفانه هنوز هم که هنوز است ما شاهد بروز رفتارهایی در میان مدعیان حمایت از آزادی و مردم هستیم که دراساس خود، آزادی را بنام مبارزه برای آزادی، از دیگران سلب می کنند. رفتار توهین آمیز، خشونتگرا و پرخاشگرانه تعداد محدودی از شرکت کنندگان در چهارمین گردهمایی در باره کشتار زندانیان سیاسی که برای احترام به یاد عزیزان از دست رفته در فاجعه کشتار زندانیان سیاسی سال ۱٣۶۷، در شهر گوتنبرگ برگزار شد، نمونه ایی از به نمایش گذاشتن روحیه عدم تحمل وبی اعتنایی به اصل آزادی بود و در این میان نیز سکوت مصلحتی پاره ای از مسئولان کنفرانس در قبال بی احترامی به عضو جامعه دفاع حقوق بشر و دمکراسی در ایران، تأسف ما را بیشتر کرد.
یکی از اعضای جامعه به نمایندگی از طرف هیئت مدیره دست گلی را به برگزار کنندگان به احترام یاد مبارزان سیاسی ازدست رفته در فاجعه کشتار زندانیان سیاسی سال ۶۷، و برای ابراز حمایت جامعه از اقدام دوستان برگزارکننده، تقدیم مجری برنامه کرده و سخنانی در رابطه با ضرورت پیگیری امر دادخواهی ایراد نمود. متعاقب آن، دو نفر از حاضران در سالن شروع به پرخاشگری نسبت به جامعه و نماینده آن کردند و یکی از گردانندگان امور تکنیکی مراسم، گل تقدیمی را از روی جایگاه برداشته و به سوی نماینده جامعه پرتاب کرد. این اقدام مورد تقبیح بسیاری از حاضرین قرار گرفت. مسئولین و مجریان برنامه اما عکس العمل در خوری از خود نشان ندادند، و هنوز هم پس از گذشت دو هفته اقدامی در جهت تقبیح این رفتارها صورت نداده اند که برای ما بسیار دوراز انتظار بوده و هست. چنین رفتاری در چنین کنفرانسی که برای گرامیداشت یاد هزارن مبارز راه آزادی برگزار می شد، نباید اجازه بروز پیدا می کرد و البته که نتوانست از ارزش این کنفرانس که با زحمتهای شبانه روزی و صادقانه ده ها فعال سیاسی ـ اجتماعی سازماندهی شده بود بکاهد.
ما در کنار بستگان و قربانیان فاجعه کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ و همراه با هزاران هزار ایرانی دیگر تا به محاکمه کشاندن عاملین این کشتار و کشتارهایی که تا کنون نیز ادامه دارد و داداخواهی از جان های از دست رفته به تلاش های همیشگی خود در دفاع از حقوق مسلم، و اما تضییق شده مردم ایران توسط جمهوری اسلامی، ادامه می دهیم.
ما برای ترویج باورهای مشترکمان در گسترش روحیه رواداری و احترام به حقوق برابر میان انسانها، علیرغم اختلاف در اندیشه ها، همچنان ثابت قدم خواهیم ماند و امیدواریم که هر چه کمتر و کمتر شاهد ناهنجاری های نامبرده باشیم. ما همچنین امیدواریم که مسئولین برگزاری گردهمایی با برخورد مشخص به عمل غیر دموکراتیک و آزادی ستیز ٣-۲ نفر از شرکت کنندگان در برنامه به امر دفاع از آزادی و حقوق بشر پایبند باشند.

جامعه دفاع از حقوق بشر و دمکراسی در ایران ـ سوئد
سپتامبر ۲۰۱۱


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست