یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

معرفی دو اثر گرانقدر از خانم دکتر منیر طه
"در کوچه ها، بازار ها"  و "آهنگ ها و آواز ها"


خسرو باقرپور


• "در کوچه ها، بازار ها" چاپ سوم مجموعه ای از اشعار منیر طه است که توسط چاپ و صحافی آریا در ونکوور کانادا و در ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است. نام کتاب برگرفته از نام سروده ای با همین عنوان و از همین دفتر است.
• "آهنگ ها و آواز ها" عنوان یک سی دی موسیقی است که به همت منیر طه منتشر شده است. در این سی دی ترانه های جان بخش و روح نوازی چون "عاشق شیدا" با صدای دل انگیز بنان و نیز "شیرین" مرضیه جای گرفته اند. منیر طه خود ۲ ترانه در این سی دی خوانده است. سازنده اهنگ ها زنده یاد علی تجویدی و شعر ترانه ها همگی از منیر طه است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۱ تير ۱٣٨۵ -  ۱۲ ژوئيه ۲۰۰۶


 
امروز چون پیک خوش خبر درآمد دریافتم دوست گرانمایه و عزیزم منیر خانم طه از سر لطف پیشکشی بس گرانبها تقدیمم کرده است.  هدیه هایی والا که روح و روانم را چون بارانی بر زمین خشگ تر و تازه کرد.  این تحفه های گرانقدر عبارتند از یک کتاب شعر با عنوان "در کوچه ها، بازار ها"  و دو سی دی آهنگ با عناوین "آهنگ ها و آواز ها" و "زبان تار".
 
"در کوچه ها، بازار ها"
"در کوچه ها، بازار ها" چاپ سوم مجموعه ای از اشعار منیر طه است که توسط چاپ و صحافی آریا در ونکوور کانادا و در ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است. چاپ اول این کتاب در زمستان ۱٣۵٨ توسط موسسه چاپ کتاب تهران در ۲۰۰۰ نسخه و چاپ دوم در تابستان ۱٣۶۴ توسط شرکت کتاب لس آنجلس/ کالیفرنیا و در ۵۰۰ نسخه منتشر شده است. نام کتاب برگرفته از نام سروده ای با همین عنوان و از همین دفتر است. این کتاب به خط خوش کلکته چی نگاشته شده است که این کتاب را جلوه ای دیگر بخشیده است.  خط روی جلد این کتاب کار خوب محمد احصائی است. در آغاز این کتاب آمده است این کتاب در برگیرنده "شعر های ۱٣۵۶ / ۱٣۵۵ و آن صبح پنج شنبه" است. این کتاب ۱۹ سروده از منیر طه را در خود جای داده است.
منیر طه در ابتدای کتاب و در نوشتاری با عنوان "آن صبح پنج شنبه" آورده است: "این کتاب شعر با کتابها و شعر های دیگر من چه از لحاظ شکل و قالب و چه از لحاظ موضوع و کلام تفاوت دارد. آنچه تا کنون گفته ام در غالب غزل و چهار پاره بوده است. هرگاه در این کتاب قالب ظاهر و موضوع گفتنی ها عوض می شود هیچگونه تعمد و تقلیدی را در بر نمی گیرد و این تغییر قالب و موضوع همه به حکم احساس و پیش آمد هایی است که بر من آمده، مرا در حصار گرفته است. این تلنگر های متفاوت و متغایر را با زبانی دیگر و در قالبی دیگر نمی توانم بگویم و بگنجانم."
 
از میان اشعار این دفتر ، سروده ای با نام "درنگ بهانه" را برگزیده ام که در زیر می آید:
 
درنگ بهانه
 
ما، در کنار هم نشسته ایم
ما در نگاه هم غنوده ایم
ما، دست هم گرفته
درنگ بهار را
بر پای بسته ایم
تا، لااقل
ز گرم نفس هایمان مگر
بیماری تو را
بیماری مرا
که هنوزش علاج نیست
هرگز علاج نیست
درمان کنند
پای درنگ بهانه ها.
 
 
آهنگ ها و آواز ها
 
"آهنگ ها و آواز ها" عنوان یک سی دی  موسیقی است که به همت منیر طه منتشر شده است. در این سی دی ترانه های جان بخش و روح نوازی چون "عاشق شیدا" با صدای دل انگیز بنان و نیز "شیرین" مرضیه  جای گرفته اند. منیر طه خود ۲ ترانه با نام های "کوه بلند" و "جان من" در این سی دی خوانده است. این آثار درخشان پیش از این ها در برنامه های "گلها" ی رادیو بار ها روح دوستداران موسیقی ایرانی را نوازش داده اند. شعر ترانه ها همگی از منیر طه است تا کاری کارستان کرده باشد.  سازنده آهنگ ها زنده یاد علی تجویدی است. در میان نوازندگان این آثار نیز نام های گرانقدری چون جلیل شهناز نوازنده تار و تبریزی زاده نوازنده کمانچه دیده می شوند.
اخبار روز از مجموعه ی آثار ضبط شده بر این سی دی، ترانه ی جاودانه ی " عاشق شیدا" با صدای بنان، و ترانه ی "شیرین" با صدای مرضیه، شعر منیر طه و آهنگسازی ی زنده یاد علی تجویدی را در بخش موسیقی خود در صفحه ادبیات قرار داده است که برای دیدار کنندگان گرامی قابل دسترسی است. کوشش می کنیم به تدریج دیگر آثار ضبط شده بر این سی دی را در دسترس خوانندگان گرامی خویش قرار دهیم.  برای دوست گرانقدر و عزیزم خانم منیر طه آرزومند طول عمر و خلق آثار  بهتر و زیبا تر هستم.
 
خسرو باقرپور
 
 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست