یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آیا تلاش کارگر برای زنده ماندن، جرم است؟


• کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری با انتشار اطلاعیه ای نسبت به دستگیری ده ها فعال کارگری در کرج در روز جمعه و ادامه ی بازداشت ۹ نفر از آن ها به شدت اعتراض کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٨ خرداد ۱٣۹۱ -  ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲


روز جمعه ۲۶/٣/۱٣۹۱ تعداد ۶۰ نفر از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و دیگر فعالین کارگری در شهر کرج دستگیر شدند . هرچند بیشتر این کارگران آزاد شدند اما هنوز ۹ نفر از انها با نام های سیروس فتحی، علیرضا عسگری، جلیل محمدی، سعید مرزبان، مسعود سلیم‌پور، مازیار مهرپور، ریحانه انصاری، فرامرز فطرت نژاد و میترا همایونی در بازداشت بسر می برند .
هنوز بسیاری از کارگران بی گناهی که تنها "جرم شان" پی گیری حق تشکل، دریافت حقوق معوقه، جلو گیری از اخراج سازی ها، افزایش دستمزدها متناسب با تورم و گرانی، لغو قرارداد های موقت، بر قراری استخدام رسمی و... است، که در واقع مقابله با افزایش شدت استثمار سرمایه داری می باشد، در زندان به سر می برند. از جمله کارگران زندانی شاهرخ زمانی، علی نجاتی، بهنام ابراهیم زاده، رضا شهابی، محمد جراحی، علی اخوان، رسول بداغی و دها نفر دیگر را می توان نام برد.
حمله، دستگیری، محاکمه و زندانی کردن کارگران، فعالین کارگری و بازداشت انها ولو به مدت زمان بسیار کوتاه، مصداق صد در صد سلب آزادی است. در ایران انسانهای بی گناه بخصوص کارگران و فعالین کارگری را همیشه بدون دلیل و مدرک، بلکه برای دفاع و خدمت گذاری به سرمایه داری از حقوق طبقاتی و انسانی محروم می کنند.
اکنون ماموران در شهر کرج در یک یورش جانبدارانه از سرمایه داری ۶۰ نفر از کارگران و فعالین کارگری را دستگیر کردند، برای به حق نشان دادن عمل ضد کارگری خود تعدادی را آزاد کردند و برخی را در بازداشت نگه داشتند. تا به این صورت وانمود کنند گناه کار را از بی گناه تفکیک کردند، که به عمل ضدکارگری و ضد آزادی خود مشروعیت قانونی و اجتماعی بدهند.

ما می پرسیم :
این ۹ نفری که هنوز در بازداشت به سر می برند جزء دفاع از کسب حقوق کارگری چه گناهی مرتکب شده اند؟
آیا خواست مقابله با گران شدن نیازهای اولیه زندگی انسان ها مانند نان، آب و برق، گاز، گوشت و حبوبات، کرایه خانه، کرایه ماشین و... که غارت کارگران به سود سرمایه داران است جرم محسوب می شود؟
آیا مقابله با سرازیر شدن سودهای هنگفتی که بر اثر گرانی سوخت و ارزاق و تمامی اجناس و از عدم افزایش دستمزدهای متناسب با گرانی و تورم از جیب کارگران دزدیده شده به جیب سرمایه داران واریز می شود و خانواده کارگران را به فلاکت می کشد، جرم است؟
آیا خواست ایجاد تشکل، افزایش دستمزد، آزادی زندانیان کارگری، استخدام رسمی ، جلوگیری از اخراج سازی ها، فعالیت علیه کار کودک، دفاع از کودکان کار و خیابان، خواست رایگان شدن آموزش و بهداشت، برابری حقوق زن و مرد، جلو گیری از گرانی و تورم و... جرم است؟
سرکوب و زندانی کردن کارگران به خاطر داشتن چنین مطالباتی، اگر حمایت از سرمایه داری نیست، پس چه نام دارد؟
در کجای دنیا کارگران را به دلیل چنین مطالباتی دستگیر و زندانی می کنند؟
آیا برای کارگران دفاع از زندگی و زنده ماندن جرم است؟
طی ٣٣ سال گذشته تمامی مسیرهای کسب مطالبات کارگری محدودتر و محدودتر شده است و در مقابل هر روز دست سرمایه داران برای حمله به حقوق و سفره خالی کارگران بازتر و بازتر شده است. و همه امکانات از جمله حمایت های قانونی و غیرقانونی و عملی برای حمله به حقوق کارگران توسط دولت در اختیار سرمایه داران گذاشته شده است و به دنبال آن تمامی نهادها و دستگاه های دولتی مانند انواع پلیس، قوه قضائیه، سازمان زندانها، تمامی دستگاه های تبلیغاتی، وزارت کار، قوه مقننه، بازو های اجرایی، به عوامل اجرایی حملات سرمایه داران علیه کارگران تبدیل شده اند از جمله همین حملات اخیر به کارگران و فعالین کارگری دلایل غیر قابل انکار هستند.
ما ضمن محکوم کردن دستگیری، محاکمه و زندانی کردن کارگران، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران زندانی، بخصوص ۹ نفر بازداشت شده در روز جمعه هستیم.

کارگر زندانی آزاد باید گردد
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری
۲٨/٣/۱٣۹۱ 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست