یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

صف آرایی حکومت و معترضین در اجلاس غیرمتعهدها در تهران


• در حالی که حکومت با تعطیل تهران و تدارک امنیتی به استقبال اجلاس غیرمتعهدها می رود، گروه های دانشجویی برنامه های اعتراضی خود در این روزها را اعلام کرده اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱ شهريور ۱٣۹۱ -  ۲۲ اوت ۲۰۱۲


اخبار روز: حکومت ایران با دو نگرانی عمده به استقبال اجلاس غیرمتعهدها در تهران می رود. نگرانی اول، جمع کردن تعداد هر چه بیشتری از سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد است که به این اجلاس آبرویی بدهد و «تهران» بتواند با اتکا به آن نشان بدهد که «انزوای بین المللی ایران» افسانه ی غرب است و «جامعه ی جهانی» ادعایی کشورهای غربی شامل تعدادی از کشورهای غربی می شود. به نظر می رسد تا اینجا حکومت ایران توانسته است - احتمالا با انواع وعده ها به امتیازات مالی و قراردادهای پرسود - صف میهمانان اجلاس غیرمتعهدها را طولانی تر کند و تلاش های آمریکا و متحدیینش برای بی اعتباری این اجلاس و تضعیف موقعیت ایران را بی اثر بگذارد.

نگرانی دوم به وضعیت امنیتی کشور و برآمد احتمالی مخالفان در جریآن روزهایی که صدها مقام بلندپایه ی کشورهای غیرمتعهد به تهران می آیند، مربوط می شود. هم حکومت و هم مردم می دانند که تعادل قوای فعلی که چیرگی حکومت در خیابان ها را موجب شده است، نه به خاطر دست کشیدن مردم از اعتراض که به دلیل سنگینی نیروی سرکوبگر حکومت است. اعتقاد عمومی بر این است که در زمان حضور سران غیرمتعهدها در تهران، حکومت به دلایل بسیار نمی تواند شدت عمل و سرکوب معمول را در برابر اعتراضات خیابانی احتمالی به کار بگیرد و به همین دلیل است که گروه های مخالف وعده داده اند که در روزهای برگزاری اجلاس دست به اعتراض هایی بزنند که هنوز ابعاد آن بر کسی روشن نیست.

از تعطیلی تهران تا تدابیر گسترده ی امنیتی
سران حکومت برای جلوگیری از اعتراضات داخلی تعطیلی پایتخت در روزهای برگزاری اجلاس غیرمتعهدها را راه حل مناسبی یافته اند. به همین دلیل قرار است تهران به مدت پنج روز تعطیل شود.
در یکی از آخرین اظهارنظرها در این باره معاون امور بین الملل ریاست جمهوری درباره تعطیلی تهران در روزهای برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها گفته است: در این تعطیلی دستگاه‌های دولتی تعطیل خواهند بود. دستگاه‌هایی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تهران حالت عادی خود را خواهد داشت. ممکن است در زمان رفت و آمد هیات‌ها دقایقی خیابان‌ها بسته شود تا هیات‌ها عبور کنند ولی محدودیت ترافیکی وجود نخواهد داشت. زمان تعطیلات تغییر نکرده و این تعطیلات مصوبه دولت است.
سعیدلو به تعطیلی تهران در زمان برگزاری اجلاس عدم تعهد اشاره و گفت: همانطور که اعلام شد تعطیلات سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه، جمعه و شنبه (از هفتم تا یازدهم شهریور) است و در این مدت دستگاه‌هایی که خدمات عمومی ارایه می‌کنند فعال خواهند بود.
وزیر کشور نیز روز چهارشنبه اعلام کرده است «تمهیدات امنیتی لازم» برای برگزاری مناسب اجلاس سران غیرمتعهدها در نظر گرفته‌ شده است.
مصطفی محمدنجار به جزئیات این «تمهیدات امنیتی» اشاره نکرده اما گفته است: برنامه‌ریزی مفصلی در این زمینه انجام شده و تمام وزارتخانه‌های مربوطه در این زمینه فعال هستند و امیدوارم به بهترین نحو این اجلاس برگزار شود ما نیز تمهیدات امنیتی لازم برای برگزاری مناسب این اجلاس را در نظر گرفته‌ایم.

دعوت به اعتراض
همزمان گروه هایی از مخالفان از مردم دعوت کرده اند با توجه به فرصت مناسبی که در روزهای برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای غیرمتعهد فراهم می آید، مخالفت های خود را با حکومت اسلامی، سرکوب و اختناق علنی کنند.

یک گروه دانشجویی به نام «گروهی از دانشجویان سبز دانشگاههای تهران» فراخوانی در جهت اعتراض منتشر کرده است که در آن آمده است:

فراخوان نهایی و برنامه اعتراضات مردمی در ایام اجلاس عدم تعهد در تهران
ملت آزاده وفهیم ایران
در حالی که میلیونها نفر از هموطنان ما تحت شدیدترین فشارهای بی سابقه اقتصادی به سر می برند و تورم وحشتناک زندگی و معیشت روزانه را بر آنان سخت کرده و در تنگنای شدید قرار داده، نظام مستبد حاکم که با صرف بودجه های هنگفت و هزینه کلان از درآمد نفت برای خودخواهی و جاه طلبی های نظامی و اتمی خود زمینه ساز این وضع مصیبت بار برای ملت مظلوم ایران بوده اند، این بار در شرایطی که تحت فشارهای مختلف بین المللی قرار گرفته، قصد دارد همزمان با برگزاری اجلاس عدم تعهد در تهران، برای کاهش فشارهای جهانی با صرف حدود یک هزار میلیارد تومان از بودجه بیت المال و برپایی مراسم های لوکس و تشریفاتی و ریخت و پاشهای بی سابقه، چهره ای غیرواقعی وکاذب از وضعیت واقعی جامعه ایران برای جامعه جهانی به نمایش بگذارد.
در همین حال همچنان شاهدیم که روند سرکوب های سیاسی واجتماعی روز به روز در عرصه های مختلف کشور افزایش یافته و حکومت دیکتاتوری و ضد مردمی به بهانه های مختلف هر روزه شهروندان و زنان و مردان ایران را سرکوب کرده و به بند می کشد وکمترین روزنه های آزادی خواهی و دموکراسی و تلاش برای برابری در جامعه را با خشونت از بین می برد.
در این فضای خفقان و سرکوب که همچنان شاهد ادامه زندانی شدن صدها دانشجو و دیگر هموطنان آزاده ایران می باشیم در اعتراض به همه این جنایات و سرکوب ها و اعتراض به ادامه حصر رهبران آزادی خواه جنبش مردمی ایران، موسوی و کروبی، این فرصت را از حاکمان مزور و فریبکار گرفته و آن را به فرصتی برای حضور اعتراض آمیز خود تبدیل خواهیم کرد.
نظام ضدمردمی حاکم در آخرین ترفند خود با روشی مضحک و منفعلانه برای جلوگیری از حضور مردم و مانع شدن از رسیدن فریاد اعتراضی ملت به گوش جهانیان، با تعطیلی چند روزه شهر تهران به کوچ تشویقی و شبه اجباری مردم تهران در ایام برگزاری اجلاس عدم تعهد اقدام نموده است! مردم بزرگ تهران با حضور خود این ترفند حاکمیت را نیز خنثی خواهند کرد.
گروه دانشجویان متحد دانشگاه های تهران در پی اطلاعیه های قبلی سایر گروههای آزادی خواه مبنی بر فراخوان اعتراضات مردمی و بنابه درخواست مکرر اقشار مختلف مردم تهران جهت اعلام برنامه یکپارچه و هماهنگ جهت حضور اعتراض آمیز در عرصه ، بدینوسیله برنامه نهایی راهپیمایی اعتراض آمیز و آرام خود را در زیر اعلام می کنیم.
با توجه به محدودیت زمان از کلیه رسانه های صوتی تصویری و سایتهای خبری وبلاگها و دیگر رسانه های آزاد که در اندیشه ایرانی آزاد و متحد هستند در خواست می کنیم نسبت به باز نشر این اطلاعیه و اطلاع رسانی فوری و قوی به اشکال مختلف و تهیه پوستر و... اقدام فرمایند.
بدیهیست این برنامه که با مشورت گروههای مختلف آزادی خواه تعیین شده نهایی بوده و سایر برنامه هایی که در مکان وزمان دیگری به جز موارد زیر مطرح شده مورد تایید نمی باشد.

به امید ایرانی آزاد و آباد
گروه دانشجویان متحد دانشگاههای تهران
اول شهریور ۱٣۹۱

سه شنبه ۷ شهریور
ساعت ۶ عصر - راهپیمایی آرام از میدان تجریش به سمت چهار راه پارک وی

چهارشنبه ٨ شهریور
ساعت ۶ عصر - راهپیمایی آرام از میدان ونک به سمت میدان ولیعصر

پنج شنبه ۹ شهریور
ساعت ۶ عصر - راهپیمایی آرام از چهارراه پارک وی به سمت میدان ونک

جمعه ۱۰ شهریور
ساعت ۵ عصر - راهپیمایی آرام از میدان ونک به سمت چهارراه پارک وی.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست