یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حمله به احزاب کردی را متوقف کنید!
پیرامون رواج اتهام تجزیه طلبی به احزاب کرداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ شهريور ۱٣۹۱ -  ۹ سپتامبر ۲۰۱۲


اخبار روز - یادداشت سیاسی: ما با نگرانی نظاره گر گسترش تبلیغات خصمانه علیه حقوق ملی مردمان این سرزمین و احزاب سیاسی آنان هستیم. تبلیغات خصمانه ای که به نام «مبارزه با تجزیه طلبی» و «دفاع از تمامیت ارضی» به ویرانی باقی مانده ی اعتماد متقابل و امکانات همزیستی مسالمت آمیز مردمان ایران در چارچوبه ی کشور ایران، مشغول است. صدور بیانیه ها، ردیف کردن اسامی، اعلام آستان بوسی به حضور دیکتاتور حاکم بر ایران جهت مقابله با «تجزیه طلبی»، بخشی از سیاست به شدت غیرمسئولانه ای است که در حال پاره کردن آخرین رشته های پیوند میان مردم ایران، و ایجاد زمینه های واقعی تجزیه کشور می باشد.
با نگاهی به اسامی سردمداران این موج ویرانگر، به راحتی می توان دریافت که توافقنامه ی دو حزب کردی که ظاهرا موجب برانگیختن این احساسات زیانبار شده است، تنها بهانه ای است برای آلوده کردن فضای سیاسی کشور به دشمنی های غیرضرور و خطرناک. بسیاری از کسانی که در این فضا ایفای نقش می کنند، پیش از این نیز، همواره از به رسمیت شناختن خواسته های ملی در ایران سر باز زده و آن را به نام «تجزیه طلبی» مردود دانسته اند.

این گونه تبلیغات، تنها به سرکوبگران حقوق ملی در ایران بال و پر می دهد و زمینه ی کشتارها و جنایت های تازه را فراهم می کند و این امید را به حداقل می رساند، که در فردای پیروزی بر ارتجاع کنونی نیز، بتوان راه گفتگو و مذاکره و تفاهم را برای حل مسائل ملی برگزید و از توسل به سلاح و سرکوب پرهیز کرد. وقتی «حفظ استقلال و تمامیّت ارضی ایران، سرآغاز هر کارپایه سیاسی» قرار گیرد، دموکراسی، عدالت و حقوق انسانی از این گونه کارپایه های سیاسی رخت بر می بندد و خاک بر انسان و حقوق آن مقدم می شود. کسانی که در دو سوی این گونه «کارپایه» ها سنگر می گیرند، آماده خواهند بود به خاطر یک وجب خاک، بی دریغ خون بریزند و زمینه ی بزرگترین جنایت ها را فراهم آورند.

سیاستی که در روزهای اخیر به بهانه ی «مبارزه با تجزیه طلبی» حمله به احزاب کردی را هدف قرار داده است، به نظر ما نمی تواند یک سیاست مسئولانه و دموکراتیک باشد. در اختناق حاکم بر ایران، احزاب کردی واقعی ترین نمایندگان مردم کردستان ایران هستند و متهم کردن آن ها به تجزیه طلبی، نشان دادن مشت اهنین به مردم کردستان ایران است. چنین سیاستی می تواند تا آن جا برود که بخواهد کردستان را به زور سرکوب و کشتار در چارچوب ایران نگاه دارد. به جای این سیاست باید راه گفتگو با احزاب کردی را در پیش گرفت و به مردم کردستان اطمینان داد در ایران دموکراتیک که ما برای آن مبارزه می کنیم، خواست های آن ها - از جمله در مذاکره و توافق با نمایندگان و احزاب آن ها - تحقق خواهد یافت و به تبعیض ها پایان داده خواهد شد. نمی شود احزاب کردی را تجزیه طلب خواند و به مردم کردستان گفت ما از حقوق و مطالبات شما دفاع می کنیم!

اخبار روز ضمن اعلام نگرانی شدید ازاین گونه تبلیغات خاک پرستانه که نتیجه اش تضعیف راه های حل مسالمت آمیز اختلافات، و از میان بردن تبعیض هاست، برافراشته شدن پرچم مبارزه با تجزیه طلبی از سوی بخشی از نیروهای اپوزیسون را، میدان دادن به گرایشات افراطی در هر دو سو می داند و بار دیگر تاکید می کند که تنها در فضایی می توان به حل مسائل غامض ملی – قومی در ایران به شکلی دموکراتیک و به نحوی انسانی امیدوار بود که:
- حقوق ملی در ایران از سوی شاخه های اپوزیسیون به رسمیت شناخته شود،
احزاب سیاسی مناطق ملی به عنوان نمایندگان مشروع مردم خود مورد پذیرش قرار گیرند، اتهام تجزیه طلبی نسبت به احزاب کردی متوقف شود و پرسش های موجود در مورد سیاست های آن ها در فضای دموکراتیک و متعهدانه مطرح گردد،
به جای لشکر کشی و جبهه سازی و تقویت دشمنی ها، مذاکره و گفتگو و مسالمت محور هر گونه رابطه بین اجزا اپوزیسیون قرار گیرد.
تهدید به پیوستن به حکومت سرکوبگر ایران در مقابله با طرفداران حقوق ملی در ایران، بدون قید و شرط محکوم شناخته شده و این ننگ از عرصه ی مناسبات بین اپوزیسیون هر چه زودتر پاک شود.
توسل به نیروی خارجی و جنگ برای حل مشکلات قاطعانه مردود شناخته شود.

ما امیدواریم تبلیغات خصمانه علیه احزاب کردی بلافاصله پایان یابد و تعهد به حقوق ملی و رفع ستم و تبعیض در ایران که جز جدایی ناپذیر دموکراسی در کشور ماست، سرلوحه ی هر پلاتفرم سیاسی قرار گیرد. ما امیدواریم مسائل فیمابین بین احزاب اپوزیسیون و سوءظن ها و بدبینی هایی که وجود دارد از راه گفتگو و مذاکره در فضایی دموکراتیک مورد حل و فصل قرار گیرد. ما امیدواریم همواره و تحت هر شرایطی وفاداری به دموکراسی و مبارزه علیه تبعیض اصول راهنمای اپوزیسیون دموکرات ایرانی باقی بماند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۷٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست