یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

راضیه غلامی شعبانی درگذشت


• راضیه غلامی شعبانی اولین زن زندانی سیاسی ایران و از فعالین جنبش چپ و حزب توده ی ایران روز دوشنبه ی گذشته در شهر کلن در آلمان درگذشت ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۱ بهمن ۱٣۹۱ -  ٣۰ ژانويه ۲۰۱٣اخبار روز: راضیه غلامی شعبانی (ابراهیم زاده) اولین زن زندانی سیاسی ایران روز دوشنبه ی گذشته در شهر کلن در آلمان درگذشت.

به گزارش سایت «همبستگی با مبارزات زنان ایران»، راضیه غلامی شعبانی در اردیبهشت ١٣٠٤ در تبریز به دنیا آمد و در بیست ویک سالگی در ارتباط با فرقه دموکرات آذربایجان دستگیر شد. پس از پایان دوران زندان به شوروی سابق گریخت و پس از انقلاب ١٣٥٧ مجددا به ایران بازگشت.
وی که پس از یورش جمهوری اسلامی ایران به گروههای شرکت کننده در انقلاب مجددا به شوروی پناه برد، پس از مدتی به آلمان پناهنده شد و در شهر کلن زندگی میکرد. کارنامه زندگانی پر تلاش او که در کتاب «خاطرات یک زن توده ای» به قلم او آمده، حکایت ازهفت سال زندان، دوازده سال زندگی مخفی و بیش از چهل سال تبعید دارد.
او در این کتاب از چگونگی فعالیت سیاسی خود سخن می‌گوید و همچنین گوشه‌هایی از زندگی خصوصی خویش را در ایران و خارج از کشور بیان می کند. همسر راضیه، رضا ابراهیم زاده از اعضای گروه موسوم به پنجاه و سه نفر و حزب کمونیست ایران در دوران سلطنت رضا پهلوی بود. فرزند باقی مانده از او پسری است که در دوران مخفی بدنیا اورده بود و فراری نام نهاده بود.
راضیه در دهه های پایانی زندگی خود با جنبش زنان ایران همراه شد و از چهره های پر انرژی و بیاد ماندنی کنفرانس های زنان بود. راضیه غلامی شعبانی در ژوئن ۲۰۰۶ در هفدهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در مونترال کانادا (با عنوان «فمینیسم سکولار، انقلاب مشروطه، شرایط و چالش‌های کنونی) به عنوان زن برگزیده شناخته شد.
او فعالیت های زنان را پشتیبانی میکرد و در همین راستا از اولین کسانی بود که از کمپین یک میلیون امضاء حمایت و پای بیانیه آن را امضا کرده بود. راضیه تا پایان زندگی پر رنج خود، پر شور و شوخ طبع پای در راه مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی و برابری داشت.
مراسم خاکسپاری و بزرگداشت متعاقبا اعلام می شود


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست