یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پسر استالین تسلیم نازی‌ها شده بود
منبع: ایندپندنت - ترجمه: بامداد زندی


• شواهد جدید به دست آمده از بایگانی روسیه نشان‌گر آن است که پسر ژوزف استالین به هنگام اشغال اتحاد شوروی به دست نازی‌ها در سال ۱۹۴۱ خود را تسلیم آلمانی‌ها کرده بود نه آن که طبق تبلیغات ده‌ها ساله‌ی کرملین پس از جنگ جهانی دوم، "دستگیر" شده باشد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱ اسفند ۱٣۹۱ -  ۱۹ فوريه ۲۰۱٣


شواهد جدید به دست آمده از بایگانی روسیه نشان‌گر آن است که پسر ژوزف استالین به هنگام اشغال اتحاد شوروی به دست نازی‌ها در سال ۱۹۴۱ خود را تسلیم آلمانی‌ها کرده بود نه آن که طبق تبلیغات ده‌ها ساله‌ی کرملین پس از جنگ جهانی دوم، "دستگیر" شده باشد.
استالین از یاکوف جوگاشویلی، نخستین پسرش نفرت داشت، پسری که گمان می‌رفت در سال ۱۹۴٣ هنگامی که در اردوگاه اسرای زاشنهاوزن در اورانینبورگ آلمان شرقی در اسارت به سر می‌برد با انداختن خود روی سیم‌خاردار برق‌دار اردوگاه خودکشی کرده است .
ده‌ها سال پس از پیروزی شوروی هم روایت مقامات استالینی در تبلیغات رسمی مورد تردید قرار نگرفت،روایتی که طبق آن جوگاشویلی قبل از مرگ در نزدیکی مینسک و هنگامی که فرمانده توپخانه‌ی ارتش سرخ بود به اسارت نیروهای آلمانی درآمد .
اما طبق اسنادی از بایگانی روسیه که مجله‌ی آلمانی اشپیگل چاپ کرده است جوگاشویلی نه تنها به خواست خود تسلیم آلمانی‌ها شد بلکه در بازجویی‌هایی که نیروهای آلمانی از او کردند مواضع ضدیهودی داشت و به شدت از ارتش سرخ انتقاد کرده بود.
سندی که نشان می‌دهد جوگاشویلی خود را تسلیم کرده بود نامه‌ای است که آلکسی رومیانزف کمیسر هنگ محل خدمت جوگاشویلی   به رییس امور سیاسی ارتش سرخ نوشته بود. در این نامه تاکید شده است که پسر استالین قسمت توپخانه را " شجاعانه و بی‌عیب و نقص" فرماندهی کرده است اما در ادامه شرح داده شده است که چگونه پس از بمب‌باران واحد توپخانه توسط نازی‌ها، جوگاشویلی به همراه یکی از سربازان ارتش سرخ به نام پوپورید پا به فرار گذاشت.
در نامه آمده است که" آن‌ها مدارک‌شان را زیر خاک کردند و لباس غیرنظامی پوشیدند و وقتی که به کنار دریاچه رسیدند رفیق جوگاشویلی به پوپورید گفت که به راه‌اش ادامه دهد اما خودش ماند تا استراحت کند."
در مقاله‌ی اشپیگل آمده است که ماندن و استراحت کردن پسر استالین نشان‌گر آن است که در پی تسلیم کردن خود بوده است. اشپیگل همچنین گزارش آلمانی‌ها در باره‌ی بازجویی از جوگاشویلی را نقل کرده است که در آن جوگاشویلی به شدت از ارتش سرخ انتقاد کرده بود و گفته بود که رهبران ارتش سرخ بی‌عقل‌اند و کارهای‌شان "احمقانه و ابلهانه" است.
جوگاشویلی که همسرش یولیا نیز یهودی بود در بازجویی گفته بود که یهودی‌ها "تمام هم‌و‌غم‌شان دلالی است و کار کردن را دوست ندارند چون جربزه‌ی آن را ندارند."
در حالی که در تبلیغات شوروی همواره پافشاری می‌شد که جوگاشویلی به اسارت درآمده است سوتلانا آلیلویوا دختر استالین در خاطرات‌اش نوشته است که پدرش معتقد بود که جوگاشویلی به تحریک همسرش عمداً خود را تسلیم آلمانی‌ها کرده است. در خاطرات سوتلانا آمده است که استالین به همین دلیل یولیا را به زندان فرستاد و تحت شکنجه و بازجویی قرار داد.
پس از شکست قاطعانه‌ی ارتش آلمان در نبرد استالین‌گراد در سال ۱۹۴٣، حکومت نازی اعلام کرد که حاضر است جوگاشویلی را با شماری از زندانیان آلمانی در شوروی مبادله کند اما سوتلانا در خاطرات‌اش نوشته است که پدرش با این پیشنهاد مخالفت کرد و گفت حاضر به مذاکره نیست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱۵)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست