یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دومین بزرگداشت "روناک یاسین" اسطوره شناس نامدار ایران
همکار اسبق ساموئل بکت


عرفان قانعی فرد


• او از بزرگترین منتقدان ادبی، زبانشناس و اسطوره شناسان ایرانی بود اما افسوس در زادگاه و موطنش و میان مردمانش ناشناخته ماند. یاسین به همراه ساموئل بکت – رمان نویس ایرلندی و برنده جایزه نوبل – جلسات نقد ادبی درام های تمثیلی را برگزار کرد و در سال ۱۹۷۲ کاندیدای جلیزه ادبی پولیتزر شد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲ شهريور ۱٣٨۵ -  ۲۴ اوت ۲۰۰۶


 
امروز صبح در دانشگاه دوبلین ایرلند ، دومین مراسم و آئین بزرگداشت اسطوره شناس فقید کرد ایرانی و همکار سابق ساموئل بکت ، روناک یاسین برگزار شد  که در آن تنی چند از همکاران سابقش یاد و خاطره وی را گرامی داشتند .
 
روناک یاسین – کرد زبان - استاد و پژوهشگر دانشگاه دوبلین بامداد روزشنبه ۱٣ آوریل۲۰۰۲ به علت سکته مغزی در سن ٨۲ سالگی ،  در واشنگتن آمریکا در گذشت.
او از بزرگترین منتقدان ادبی ، زبانشناس و اسطوره شناسان ایرانی بود اما افسوس در زادگاه و موطنش و میان مردمانش ناشناخته ماند . وی در سال ۱۹۲۰ در یکی از روستاهای اطراف مریوان – در کردستان – متولد شد . پس از مهاجرت به عراق ، تحصیلات خود را در دانشگاه بغداد در رشته علوم تربیتی ادامه و سپس راهی دانشگاه بیروت شد. یاسین در سال ۱۹۴۹ وارد دانشگاه الزهرا مصر شد .
 
وی در سال ۱۹۵٣ دارای کرسی در دانشگاه اوپسالا سوئد شد و سپس در دانشگاه مسکو به تحصیل در رشته جامعه شناسی و تاریخ پرداخت. تحقیق در زمینه اسطوره شناسی در مصر ، سوریه و چین فعالیت در فاصله سالهای ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۷ بود.وی سپس برای تدریس به دانشگاه هاروارد آمریکا رفت و در آنجا به تدریس اسطوره شناسی  پرداخت . سال سال ۱۹۶۹ یاسین به همراه ساموئل بکت – رمان نویس ایرلندی و برنده جایزه نوبل – جلسات نقد ادبی درام های تمثیلی را برگزار کرد و در سال ۱۹۷۲ کاندیدای جلیزه ادبی پولیتزر شد.
 
روناک یاسین در مدت سی سال در رشته های زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسه و لاتین و روسی و زبانشناسی و اسطوره شناسی به تدریس در چند دانشگاه معتبر جهان پرداخت.
از جمله آثار این نویسنده و محقق ایرانی ، می توان به ۱۱۰ مقاله ادبی و تحقیقی در تحلیل اسطوره و نقد ادبی و داستان روایتی و شبه خاطره وی – خاطرات یک رعیت کرد – اشاره کرد . وی بنا به آشنایی با بزرگانی مانند ساموئل بکت ، در گفتار و نوشتارش ، ضعف و محرومیت و درماندگی انسانها را تصویر می کرد و انعکاس این گفته را می توان در داستان روایتی و شبه خاطره وی – که نوعی اعتراض به اوضاع اجتماعی معاصر است – مشاهده کرد .
 
در اولین مراسم سالگرد درگذشت یاسین در دانشگاه دوبلین حضور یافتم و درباره این نویسنده فقید  سخنرانی کردم ؛ اما امسال به خاطر کسالت جسمی از شرکت در این مراسم بازماندم ...اما یاسین ، روحی بلند و بی پروا داشت و در آثارش قدرت خلاقیت و روانی کلام و سادگی زبانش نشان از نازک بینی وی دارد و جهان و عشق را آیینه روح و تصویر زندگی انسان می دانست.
 
در باره داستان روایتی و شبه خاطره ای این زن اسطوره شناس ایرانی باید  بگویم :
 
در ایرلند با وی آشنا شدم ، که البته به مدد پرفسور هامیلتون بود ، از حسن رفتار و سعه صدر و تواضع و رها بودنش در عین عصیانگری تفکرش ،  لذت بردم....هر چند سالها بود که در روزهای تلخ غربت به دور از وطن بازمانده بود.و درباره نحوه ترجمه داستان روایتی و شبه خاطره یاسین - خاطرات یک رعیت کرد – می گویم :
 نوشته ها و گفتارهای پراکنده وی را ضبط کردم – که همواره به انگلیسی و فرانسه سخن می گفت و انگار کردی و فارسی را به کلی از یاد برده بود.اما در بازگفتن داستان خاطراتش ، تفکر حساس و نگاه انتقادی وی ، جنبه های صور خیالی رنگ و بوی حماسی و ازاد اندیشانه وی کاملا به چشم می آید.
یادش گرامی باد و راهش پر رهرو
وبلاگ قانعی فرد
http://erphaneqaneeifard.blogfa.com
 
 
 
 
 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست