یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بی بی سی و کارفرماهای بی حقوق در ایران!


ناصر اصغری


• دستمزد کارگر یک چهارم خط فقری است که دوستان بی بی سی در دایره کارفرمایان در ایران خود اقرار کرده اند. نرخ استثمار کارگر چقدر باشد که بی بی سی رضایت بدهد؟ کلیه فروشی، فحشا، دزدی برای پر کردن شکم، قاچاقچی گری برای پر کردن شکم کودکان و غیره باید چه ابعادی به خود بگیرد که سعید پوردلیر و آژانس بی بی سی رضایت بدهند؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۴ ارديبهشت ۱٣۹۲ -  ۲۴ آوريل ۲۰۱٣


سایت فارسی بی بی سی در بخش "ناظران می گویند ..." مطلبی از سعید پوردلیر به مناسبت نرخ حداقل دستمزد سال ١٣٩٢ کارگران ایران درج کرده است تحت عنوان "حداقل نرخ دستمزد کارگران و نارضایتی کارگر و کارفرما". تظاهر درک "نارضایتی کارگر" عنوان شده در سرتیتر مقاله در واقع تعارف زشتی بیش نیست. نویسنده بی بی سی می گوید که اگر کارفرما قادر به پرداخت دستمزد بیشتر به کارگران نیست، علتش قوانین دست و پاگیری است که کارفرما را در اخراج و بیکارسازیهای بیشتر و بیشتر محدود می کند! می گوید: "کارفرما نمیتواند هر زمان که نتوانست مزد بدهد کارگر را مرخص کند." و کمی پایین تر هم می نویسد: "در ایران که مداخله دولت در امور اقتصادی از کنترل قیمت خرده فروشی تا تعیین دستوری نرخ بهره و ارز را در بر می گیرد، کارفرما قدرت بسیار محدودی در مدیریت محصول و خدمات خود دارد." واقعا باید چه چپاولی در این مملکت راه بیافتد تا مفتخورانی که از قبل کار و زحمت دیگران می خورند رضایت بدهند؟ آخر دست کارفرما تا چه اندازه باید در به تباهی کشاندن خانواده کارگران باز باشد که شما رضایت بدهید؟
اینها خود خوب می دانند که در این مملکت آنچه که بر روی کاغذی، تحت عنوان "قانون"، جائی ثبت شده است که مثلا با انسان محترمانه برخورد کنید، کارگر را خودسرانه اخراج نکنید و غیره، ورق پاره هایی بیش نیستند؛ چرا که در این مملکت آنچه که ارزش ندارد جان انسان است. آنچه که ارزش ندارد و بی معنی است، اعتراض قانونی کارگر به بیحقوقی است. او اصرار دارد که اخراج کارگر قانونی بشود و در مجلس به تصویب برسد که هر زمان اعتراضی شد و نیروهای پلیس برای سرکوب آن گسیل شدند، وجهه قانونی داشته باشد. او واقعا معلوم نیست که نگران چه است. در این مملکت شرایط برای چپاول کارگر حد و مرزی ندارد. دستمزد کارگر یک چهارم خط فقری است که دوستان بی بی سی در دایره کارفرمایان در ایران خود اقرار کرده اند. نرخ استثمار کارگر چقدر باشد که بی بی سی رضایت بدهد؟ کلیه فروشی، فحشا، دزدی برای پر کردن شکم، قاچاقچی گری برای پر کردن شکم کودکان و غیره باید چه ابعادی به خود بگیرد که سعید پوردلیر و آژانس بی بی سی رضایت بدهند؟
قلم بدستان نان به نرخ روز خود بی بی سی اگر به خیابانها لندن نگاهی بیاندازند متوجه می شوند مردمی که زیر چکمه های قوانین "دست و پا نگیر" تاچر له و لورده شده بودند، چگونه او را نفرین کرده و بر مرگ او شادی و هلهله سر داده اند. اینها اما قسم خورده اند که برای همیشه در خدمت سیاستهای جنایتکارانه ریاضت کشی اقتصادی بمانند، حتی اگر کل اروپا هم بر علیه این سیاستها دست به اعتراض هر روزه بزنند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست