یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جنبش سبز حاصل همکاری مشترک بود
هشدار اخبار روز پیرامون گسترش شکاف بین صفوف نیروهای دموکراتاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱ خرداد ۱٣۹۲ -  ۲۲ می ۲۰۱٣


اخبار روز - یادداشت سیاسی:
رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی (و کمتر از آن اسفندیار رحیم مشایی) جامعه ی ایران را بهت زده کرده است. این بهت زدگی از روز گذشته به یک رویارویی ظاهرا رو به گسترش بین هواداران رای دادن به هاشمی رفسنجانی و مخالفان آن انجامیده است. فضای روشنفکری و فعال کشور می تواند تحت تاثیر این رویارویی به سوی خصمانه شدن پیش برود:

به نظر ما:
۱. رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و دیگران حاصل نظام بسته و دیکتاتوری اسلامی است. هاشمی رفسنجانی و دیگران را شورای نگهبان در مشورت نزدیک با رهبر حکومت ردصلاحیت کرده است. مخالفان و منتقدین هاشمی رفسنجانی در بیرون از حکومت هیچ نقشی در این رد صلاحیت نداشته اند و نباید هدف بعض ناشی از این رد صلاحیت ها قرار بگیرند.

۲. رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و دیگران نه نشانه ی خوبی است و نه جای شادمانی دارد. بسته شدن مداوم روزنه های هر گونه اصلاح در جامعه تاسف بار است. نظارت استصوابی شورای نگهبان همواره مورد اعتراض همه ی نیروهای دموکرات، اصلاح طلب و مخالف استبداد بوده است.
باید به صدای بلند به آقای جنتی و دارو دسته اش در رد صلاحیت های گسترده، که یکی از مظاهر غیردموکراتیک بودن انتخابات و تقلب در آن است، اعتراض کرد.

٣. بخش مهمی از کسانی که در این انتخابات در دو سوی «هاشمی رفسنجانی» قرار گرفتند، دارای اهداف، آرزوها و هدف های یکسانی هستند. آن ها سربلندی ایران و خوشبختی مردم خود را می خواهند. آن ها در این انتخابات ارزیابی های مختلفی داشته اند. ارزیابی در تاکتیک ها و اقدامات سیاسی همیشه وجود داشته و خواهد داشت. این ارزیابی های متفاوت نباید جنبش دموکراتیک و مردم خواهان تحول را به رودرویی احساسی و شتابزده با یکدیگر بکشد.
در شرایط کنونی باید احساسات زخم خورده ی حاصل از این رد صلاحیت ها را در نظر گرفت و به شکاف ها و دشمنی های بی سرانجام و بیهوده بیشتر دامن نزد.

۴. فراموش نباید کرد که جنبش سبز قبل از هر چیز و بیشتر از هر چیز حاصل اتحاد دو نیروی اجتماعی بزرگ در جامعه ی ما بود. در جنبش سبز، اصلاح طلبان و تحول خواهان در کنار هم قرار گرفتند و برای اهداف مشترکی مبارزه کردند. این اتحاد قدرت عظیمی را ایجاد کرد. اهداف مشترک برای مبارزه هنوز وجود دارد و می شود برای آن ها به طور مشترک مبارزه کرد.

۵. مسبب وضعیت فعلی، مسبب بسته شدن آخرین روزنه های امید، مسبب ناامیدی همه ی کسانی که در این انتخابات روزنه ای برای بهبود اوضاع می دیدند و البته حق داشتنند که ببینند، دستگاه رهبری حکومت اسلامی است. همه ی اعتراض ها را متوجه ی همین دستگاه ظلم و جور کنیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱۶)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست