یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بازگشت دوباره گشت ارشاد به خیابانها


• شب گذشته ماموران گشت ارشاد با حمله به مردم در جریان کنسرت سالار عقیلی حدود بیست نفر از مردم را دستگیر کرده و با خود بردند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ٨ شهريور ۱٣۹۲ -  ٣۰ اوت ۲۰۱٣همزمان با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و از اواسط خرداد ماه ۹۲ در حالی که ۱۰ روز به انتخابات مانده بود گشت ارشاد نیروی انتظامی که به طور وسیع و بی سابقه ای در سطح تهران مستقر و در حال سرکوب شدید جوانان وزنان بود بطور ناگهانی جمع آوری شد، پس از انتخابات ۲۴ خرداد انتظار می رفت که همانند دوره های پیشین پس از اتمام ایام انتخابات گشت ارشاد مجددا پدیدار شود اما با گذشت هفته ها خبری از این نیروی منحوس وبه شدت منفور در بین مردم نشد. این مساله موجب شد که بسیاری اینگومه تصور کنند که با تشکیل دولت روحانی و روحیه اعتدال گرا و ضدافراطی وی، ناجا هم حداقل به صورت ظاهری در جهت همراهی با دولت جدید گشت ارشاد را جمع اوری کرده است.
از طرفی روحانی طی مصاحبه های انتخاباتی خود مخالفتش را با گشت ارشاد اعلام کرده بود و همچنین با تشکر از نیروی انتظامی بخاطر سعه صدر و یردباری در برابر شادی های خیابانی مردم و جوانان به مناسبت پیروزی روحانی و جشن های پیروزی های ورزشی بطور ضمنی رضایت وحمایت خود را از حذف نیروهای سرکوبگر در جامعه که مهم ترین نماد آن گشت ارشاد ناجا بود اعلام کرده بود.
این وضعیت بگونه ای بود که در طی ۲ ماه گذشته با حذف این نیروهای منفور و مزاحم؛ عموم مردم بخصوص جوانان احساس تغییر واقعی در جامعه می کردند و به وضوح احساس شادی و امید و خوشحالی در خیابان های تهران قابل مشاهده بود. اما این موج خوشحالی و احساس تحول و امید به آینده خیلی طولانی نشد! از روز ٣۰ مرداد ماه گذشته یعنی تنها ۵ روز پس از استقرار دولت روحانی مجددا سر و کله نیروهای گشت ارشاد با همان سبک سابق پیدا شد، همان نیروهای کلاه کج و زنان چادری که کنار میدان می ایستند و سرتا پای زنان را ورانداز می کنند. و الگانس و ون های دودی رنگی که دختران وزنان را به زور و کشان کشان به داخل ان می اندازند و باز هم همان آش و همان کاسه...!!! باز هم جیغ و فریاد و گریه و التماس دختران و زنان متاهلی که انها را از کودک و شوهرشان به جرم کوتاه بودن مانتویشان جدا و به زور به داخل ون ها می اندازند!
باز هم همان توهین ها و خشونت وحشیانه و سرکوب و... و
عجیب تر اینکه ظاهرا این بار نیروها با دستور سرکوب شدیدتری وارد میدان شده اند. نحوه برخورد این باره این نیروها که به خودروهای مگان مورد استفاده در اجلاس عدم تعهد هم مجهز شده اند اینگونه است که این بار حتی به زنان مسن و زنان متاهل در حضور شوهرانشان هم رحم نمی کنند و پس از انتقال آنان به مقر ناجا در حالی که تابلویی حاوی نام و مشخصات را به گردن فرد دستگیر شده انداخته و از زوایای گوناگون از وی عکس برداری می کنند دقیقا همانند دزدان و قاتلان!
آخرین مورد این برخوردهای قرون طالبانی با مردمی بود که شامگاه پنج شنبه ۷ شهریور برای مشاهده کنسرت سالار عقیلی به برج میلاد تهران رفته بودند که این نیروهای سرکوبگر با استقرار وسیع در ورودی و محوطه سالن و ایجاد پست ایست و بازرسی ابتدا مانع از ورود تعداد زیادی از زنان و دختران به سالن کنسرت به بهانه بدحجابی شدند و پس از انکه قصد جدا کردن یک زن متاهل از همسرش و سوار کردن به زور وی بر خودرو ون را داشتند این زن در حالی که جیغ می زد نیروهای ناجا او را کشان کشان به سمت خودرو ون می بردند که با مقاومت این زن و همسرش روبرو شدند. در این هنگام گروهی از مردم به حمایت از آنان برخاسته و شروع به هو کردن نیروهای سرکوبگر ناجا نمودند اما این نیروها در مقابل با وحشی گری به سمت مردم حمله کرده و بیش از ۲۰ نفر از زنان و مردان را دستگیر کرده و با خود بردند.
یکی از افراد دستگیر شده از اقوام درجه یک سالار عقیلی خواننده کنسرت بود. در پی این اقدام وحشیانه ماموران ناجا ،سالار عقیلی پس از اطلاع از موضوع، در هنگام برگزاری کنسرت اعتراض شدید و تاسف عمیق خود را نسبت به این اقدام ناجا اعلام کرد و اظهار داشت:
"بدانید که من همیشه در کنار شما مردم بوده و خواهم بود و فقط بخاطر شما و عشق شما مردم می خوانم و عمیقا متاسفم برای کسانی که با بانوان محترم هموطنم اینچنین با خشونت برخورد می کنند، این خشونت طلبان دقایقی قبل مانع از ورود یکی از نزدیکان من به سالن شدند. من در همینجا از آنان که می خواهند نسیم امید و شادابی که اخیرا در جامعه ایجاد شده را تبدیل به موج یاس و ناامیدی و خشونت کنند، همچون اکثریت مردم بیزاری می جویم".
این سخنان سالار عقیلی آنچنان مردم داخل سالن را به وجد آورد که در حمایت از او و ابراز انزجار شدید از این اقدامات طالبانی ناجا، ۱۰دقیقه ایستاده برای او کف زدند.   

شاید این مساله گشت ارشاد و برخورد با بانوان در قیاس با انبوه مشکلات و فشارهای روی مردم ایران در نگاهی چندان مهم به نظر نرسد اما به دلایل متعدد این باز گشت نیروهای سرکوبگر وخشن بسیار مهم و دارای پیام خاص می باشد.
در شرایطی که در طی این مدت کوتاه تغییر خاصی در وضعیت اقتصادی مردم ایجاد نشده و شاید اساسا انتظار تغییرات اساسی در بهبود معیشت مردم و اوضاع به شدت بحرانی و فاجعه بار اقتصادی کنونی حداقل در کوتاه مدت انتظاری غلط باشد چرا که همه می دانند که این وضعیت فجیع و تعطیلی ٨۰ درصد صنایع و بی پولی دولت و ناتوانی در پرداخت حقوق کارمندان و کمبود و گرانی وحشتناک دارو و مواد غذایی و مسکن و بیکاری سراسری و... همگی مستقیما ناشی از تحریمهاست وتا زمانی که مقام عظما از خر شیطان پایین نیاید همین آش و همین کاسه است و نباید انتظار چندان تغییر محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور داشت؛ اما حداقل تغییر احساس خوشحالی عموم مردم بخصوص جوانان از حس پدیدار شدن علائمی کوچک از آزادی های اجتماعی بود. حال و هوایی مانند شادی های پس از پیروزی روحانی در انتخابات یا شادی های پیروزی تیم های ورزشی در میادین و خیابانهای تهران که این بار بدون دخالت نیروهای سرکوبگر ناجا و بسیج و انصار و چماقداران... رنگ شادی واقعی و عمیق به خود گرفت.
حسی که به وضوح در طی ۲ ماه گذشته می شد از زبان و رفتار مردم بخصوص جوانان بطور عمیق به آن پی برد... حس امید به تغییر که حداقل نسیم کوچکی از آزادی های اولیه در ایران وزیدن گرفته و مردم و جوانان می توانند بدون ترس و وحشت و نفرت از نیروهای سرکوبگری مانند گشت ارشاد به خیابان بروند، از مراکز خرید خرید کنند به پارک و سینما و کنسرت و کوه و رستوران و... بروند و اندکی فضای ازادی را حس کنند....
اما افسوس که همه اینها دیری نپایید و همانند یک رویای شبانه کوتاه بود!
بازگشت مجدد گشت ارشاد در این شرایط به وضوح نشانه اعلان جنگ رسمی به روحانی و هوادارانش می باشد
گروه اقتدار گرای افراطی سعی دارند با این اقدام بطور کامل موج شور و نشاط و امید ایجاد شده در سطح جامعه را سرکوب کرده و روحیه یاس و نامیدی را در جامعه حاکم کنند که فکر نکنند خدای نکرده حتی کمترین امکان واژه - آزادی - در کشوری که مبنا و اساس آن دیکتاتوریست میتواند محقق گردد!!!
در چنینی شرایطی که اقتدار گرایان به تلافی اقدامات روحانی در انتصاب معدود وزرا و مدیران منطقی و مردمی در کابینه خود در امتداد ماجراهای مجلس و این بار شمشیر را از رو کشیده است... فقط یک سوال می ماند و آن اینکه واکنش روحانی به این اقدامات ضدانسانی و سرکوبگرانه که ابتدایی ترین حقوق جامعه را سلب می کند چیست؟
آیا او به وعده های انتخاباتی خود مبنی بر بازگشت کرامت انسانی و احترام به ایرانیان و جلوگیری از روشهای قرون وسطایی در برخورد با مردم و مسایل فرهنگی و... همچنان پایبند است؟ واکنش او در برابر رفتارهای کثیف و زننده ای مانند جمع اوری مضحک ماهواره و برخورد گشت ارشاد سرکوبگر ناجا با مردم چه خواهد بود؟
این سوالیست که این روزها عامه مردم بخصوص جوانان منتطر پاسخ ان هستند که در شرایطی که تغییرات محسوس اقتصادی به دلایل معلوم بزودی امکان پذیر نمی باشد. واکنش روحانی به سلب ابتدایی ترین ازادی های اجتماعی و فردی چه خواهد بود؟
آیا او واقعا مرد عمل است..؟ یا...

گزارش از دکتر یزدان


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۲)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست