یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

غریب در عرصه ی سیاست
مراسم یادبود بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا


بیژن اقدسی


• روز شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ (۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی) مراسم یادبود لوتهار بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا در برلین پایتخت جمهوری فدرال آلمان برگزار شد. لوتهار بیسکی که چندی پیش در روز ۱۳ اوت ۲۰۱۳ و در سن ۷۱ سالگی در شهر لایپزیگ آلمان دیده بر جهان فروبست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۹ شهريور ۱٣۹۲ -  ۲۰ سپتامبر ۲۰۱٣روز شنبه ۲٣ شهریور ۱٣۹۲ (۱۴ سپتامبر ۲۰۱٣ میلادی) مراسم یادبود لوتهار بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا در برلین پایتخت جمهوری فدرال آلمان برگزار شد. در این مراسم به دعوت حزب چپ آلمان یک گروه نمایندگی از سوی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) نیز شرکت نمود.
مراسم یادبود شامل چند سخن‌رانی و اجرای قطعاتی از موسیقی بود. سخن‌رانان این مراسم یادبود عبارت بودند از آقای گرگور گیزی، رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان در بوندس‌تاگ (مجلس نمایندگان آلمان)، خانم گابی تسیمر، رهبر پیشین حزب چپ آلمان و یکی از نمایندگان کنونی این حزب در پارلمان اروپا، که در کنار سخنانی کوتاه از سوی خود، پیام آقای مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا را به مراسم یادبود خواند، آقای فائوستو برتینوتی، رهبر حزب چپ اروپایی، آقای آندریاس درزن، کارگردان نام‌دار آلمانی و یکی از شاگردان پیشین لوتهار بیسکی، آقای مانفرد اشتولپه، فرماندار پیشین ایالت براندن‌بورگ و آقای هاینتس فیتسه، یکی از یاران قدیمی آقای بیسکی.
رفیق لوتهار بیسکی که چندی پیش در روز ۱٣ اوت ۲۰۱٣ و در سن ۷۱ سالگی در شهر لایپزیگ آلمان دیده بر جهان فروبست، از تاثیرگذارترین چهره‌‌های چپ اروپا بود که در دو دوره رهبری حزب چپ آلمان و یک دوره رهبری حزب چپ اروپا را بر عهده داشت.
بیسکی که متولد سال ۱۹۴۱ میلادی در منطقه ی پومرن در لهستان کنونی بود، پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم به همراه خانواده ی خود وادار به فرار از آن منطقه و رفتن به منطقه‌ای شد که بعدتر جزیی از خاک آلمان غربی بود. خانواده ی بیسکی که سرپرستی آن را مادرش بر عهده داشت، خانواده‌ای فقیر بود و او به گفته ی خود با توجه به این شرایط در آلمان غربی امکان کسب دیپلم را نداشت. از این رو وی در سن ۱٨ سالگی به تنهایی از آلمان غربی به آلمان شرقی مهاجرت کرد و در آن‌جا پس از اخذ دیپلم و پایان بردن تحصیلات بلندپایه ی دانشگاهی و گذراندن مراحل ترقی شغلی در نهایت به ریاست مدرسه ی عالی فیلم و تلویزیون شهر پوتسدام منصوب شد.

وی در این سمت از تلاش‌های دانشجویان خود برای نمایش واقعیت زندگی روزمره در آلمان شرقی حمایت کرد و به شهادت دانشجویانش سپر مستحکمی بود در دفاع از آنان در برابر دستگاه ممیزی در کشور. بیسکی در دوران توفانی گذار در آلمان شرقی به عنوان نخستین رئیس یک موسسه ی آموزش عالی در آلمان شرقی خود را به رای مخفی دانشجویان گذاشت و از اتفاق آرای دانشجویان برخوردار شد.
در همین دوران گذار بود که پای به عالم سیاست گذاشت و در گردهم‌آیی میلیونی تاریخی در میدان آلکساندر برلین شرقی سخن گفت و از تغییرات دموکراتیک در کشور دفاع کرد. از این لحظه تا به پایان عمر او سمت‌های مختلفی در رده‌های گوناگون فعالیت حزبی و در مجالس ایالتی و سراسری آلمان و اروپا داشت.
لوتهار بیسکی سرشتی صادق و معتدل و به گواهی همه ی سخن‌رانان همواره ضمن باور به اعتقادات خود گوشی شنوا برای نظرات دیگران داشت و شریکی آماده برای رسیدن به توافقات سازنده بود. او با این که بیش از دو دهه در عرصه ی سیاست فعالیت داشت، همواره فردی ساده و به دور از بسیار از خصایل منفی سیاست‌مداران حرفه‌ای باقی ماند.

لوتهار بیسکی در دو دیدار که به مناسبت‌های گوناگون با هیئت‌های نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) صورت داد، بر تحکیم و ادامه ی روابط با سازمان پای فشرده بود و همواره طرف گفتگویی گشاده‌رو برای سازمان بود. هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت درگذشت رفیق بیسکی هم‌دردی و تسلیت خود را در پیامی کتبی منتشر کرد که از سوی نماینده‌ای از سازمان حضوراً در اختیار حزب چپ آلمان قرار گرفت.
مرگ لوتهار بیسکی، فقدانی بزرگ برای چپ آلمان، اروپا و جهان ست.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست