یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نامه ی جمعی - رفع تحریم ها از تعامل جدی حکومت شروع می شوداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱ مهر ۱٣۹۲ -  ۲٣ سپتامبر ۲۰۱٣


نامه صد و یک فعال سیاسی و مدنی ، مدافعان حقوق بشر ،استاد دانشگاه و زندانیان سیاسی سابق
حضور حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل ماراتن ده ساله بحران هسته ای را وارد فصل جدیدی می کند. طبق ادعاها قرار است مذاکرات و گفتگو های روحانی و وزیر خارجه مقدمه تنش زدایی هسته ای باشد. سخان خامنه ای وعقب نشینی وی در پوشش "نرمش قهرمانانه" نیز فضا را برای تغییر از فاز تقابل به تعامل هموار ساخته است.
از اینرو فصل جدید سرشار از امیدها و بیم ها است. قرار دادن قطار سیاست هسته ای در ریل های اعتدال و عقلانیت می تواند مهر پایانی بر ویرانی هایی بزند که تنش زایی هسته ای حکومت در طول هشت سال گذشته به بار آورده است.
نتیجه انتخابات ۲۴ خرداد نویدبخش توقف ستیزه جویی در سیاست خارجی بود. حسن روحانی در دوران رقابت های انتخاباتی و فعالیت های تبلیغاتی اش با انتقاد از سیاست های هسته ای موجود، به مردم وعده داد که تحریم ها را کاهش خواهد داد. او در تبلیفات انتخابی اش به درستی ، چرخیدن سانتریفوژ ها را مشروط به چرخیدن چرخ زندگی مردم نمود.
معنای مشخص و صریح رای مردم در ۲۴ خرداد در عرصه سیاست خارجی، نفی دیدگاه خصومت محور حکومت و تاکید بر آشتی با جهان بود. مردم مهر ابطال بر نظرات ولی فقیه و برخی از مسئولین سپاه زدند و اعلام داشتند حاضر نیستند گروگان عظمت طلبی اتمی حکومت شوند. در واقع رهبری، اصول گرایان افراطی و سپاهیان ماجراجو مخاطب رای مردم در میانه روی، اعتدال و عقلانیت در سیاست خارجی بودند، تا با دست کشیدن از فعالیت های ماجراجویانه هسته ای، با آتش بازی نکنند و سرنوشت ملت را با خیال پردازی های کودکانه و علائق ایدئولوژیک شان بیش از این در معرض آسیب های جبران ناپذیر قرار ندهند .
حال به نظر می رسد شرایط برای تحقق وعده های روحانی مساعد شده است و واقعیت ها و مشکلات سختی که حکومت پیدا کرده است حباب توهم خامنه ای و نیرو های تحت امرش را ترکانده است. تنش زدایی هسته ای، پایان دادن به ماجراجویی و حرکت در جهت فرادست کردن رویکرد متعهد به "منافع ملی" در سیاست خارجی رخداد مثبت و ارزشمندی برای کشور است.
امضا کنندگان این بیانیه حمایت خود را از مصالحه و توافق حول منافع ملی کشور و پایان دادن به بحران هسته ای اعلام می دارند. اگر چه این اتفاق دیرهنگام صورت می گیرد و در طول دهه گذشته لطمات سنگین و بعضا جبران ناپذیری بر پیکره میهن وارد شده است اما پایان دادن هر چه زودتر به این روند مخرب گام مثبتی در بهبود کشور بوده و همچنین گذار مسالمت آمیز به دموکراسی و هموارسازی مسیر توسعه پایدار را تقویت می کند .
در عین حال این نگرانی نیز وجود دارد که ولی فقیه و گروه های نزدیک به او کماکان با استفاده از مزیتی که در قانون اساسی و ساختار قدرت دارند سعی کنند به مانند گذشته دفع الوقت کرده و در مسیر توافق اختلال ایجاد کنند. به باور ما هزینه ها و تبعات بر باد دادن امیدها و ناکامی مذاکرات این بار بیش از گذشته خواهد بود. از اینرو به تصمیم گیران اصلی حکومت هشدار می دهیم که فرصت سوزی نکنند و رویارویی کنونی را به سطح خطرناک تری نکشانند.
به باور ما مخالفان فعال جنگ که رسالت ملی خود را در تلاش هوشمندانه و موثر برای جلوگیری از جنگ و رویارویی خسران بار علیه کشور می دانیم، توقف و رفع تحریم ها نیازی ضروری برای بهبود حال ملت و کشور است. رفع تحریم ها از مسیر پایان دهی به ماجراجویی هسته ای حکومت می گذرد. ما امضا کنندگان انتظار داریم که آقای روحانی گام های جدی برای تغییر در راهبردهای هسته ای و تغییر جهت گیری از تقابل به تفاهم بردارند. تغییر نیازمند اقدام عملی و تاکید بر تنش زدایی و تعامل است.
باید از فرصت بدست آمده در جهت ارائه پاسخ سازنده به پیشنهادات ۱+۵ استفاده کرد و در همکاری کامل با آژانس جهانی اتمی و رعایت مفاد معاهده عدم گسترش سلاح های اتمی، موانع پیش روی رعایت حق ملت ایران در استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای برداشته شود .

ما همچنین معتقدیم تلاش کنگره آمریکا برای افزایش تحریم ها در مقطع کنونی، تاثیری منفی در مسیر تفاهم هسته ای می گذارد. لازمه تفاهم هسته ای ارائه چهارچوبی مناسب از ناحیه طرفین برای حل منازعه است.
در این راستا باید مراقب بود پافشاری یکجانبه بر ادامه غنی سازی اورانیوم در سطوح مختلف، این مذاکرات را باز به بن بست نکشاند.
به باور ما، فعالان دموکراسی خواه و نیروهای جامعه مدنی باید محور اصلی فعالیت های شان را بر روی ایجاد فشار به حکومت ایران و بخصوص شخص رهبری و نیروهایی که در هشت سال گذشته رکن اصلی سیاست سرکوب گسترده در داخل و تخاصم در خارج بوده اند، متمرکز سازند تا مذاکرات پیش رو با موفقیت مواجه شده و میهن و ملت بیش از این قربانی ماجراجویی اتمی و بحران خود ساخته حکومت نشوند.


امضا کنندگان :
الف-(۱٣-۱)آرش آبادپور، آینده آزاد، روشنک آسترکی، بابک اجلالی ،مهرداد احسانی پور، احمد احمدیان، جمشید اسدی، فرید اشکان، بیژن افتخاری، علی افشاری، مهدی اقدم، مهدی امینی، نیکروز اولاد اعظمی،
ب- (۱۷-۱۴) احمد باطبی ،حسین باقر زاده، مهران براتی، شهلا بهار دوست
پ- (۲۲-۱٨) میثاق پارسا، مهناز پراکند، بهزاد پرنیان، سعید پور حیدر، بیژن پیرزاده،
ت- (۲۷-۲٣) حبیب تبریزیان، نیره توحیدی، حسین ترکاشوند، علی تقی پور، محمد علی توفیقی
ج- (٣۱-۲٨) مهدی جامی، امیر جمالی، محمد جهان پرور، پویا جهاندار
ح- (٣۴-٣۲) علی حسین خانی، ناهید حسینی، بیژن حکمت
خ- (٣۵) جمشید خون جوش
د- (٣۹-٣۶) کمال داوودی، فریبا داوودی مهاجر، مهرداد درویش پور، آرش دشتکار،
ر- (۴۱-۴۰) علی اصغر رمضان پور، اکبر روحانی
ز-(۴۲) حسن زهتاب
س (۴۵-۴٣) نسترن سامی، بهروز ستوده، رضا سیاووشی
ش- (۴٨-۴۶) رحیم شامبیاتی، داراب شباهنگ، روحی شفیعی
ص- (۵۲-۴۹) بیژن صف سری، رامین صفی زاده، محمد صنیع، فرهاد صوفی،
ظ- (۵٣) حمید رضا ظریفی نیا،
ف- (۶۰-۵۴) علی فتوتی، امیرحسین فتوحی، کیوان فروزان، ناهید فرهاد، منصور فرهنگ، فیروزه فولادی، شهاب فیضی
ق- (۶٣-۶۱) جعفر قدیم خانی، رضا قریشی ، علی اکبر قنبری
ع-(۷۲-۶۴) محبوبه عباسقلی زاده، غلام عباسی، مزدک عبدی پور، مهدی عربشاهی، خسرو علاف اکبری، کاظم علمداری، طیبه علیرضایی، حسین علوی، رضا علوی،
ک- (۷۷-۷٣) سمانه کریم زاده، علی کلائی، علیرضا کیانی، امید کوهی، پروین کهزادی
گ- (۷٨) امیر حسین گنج بخش
م- (۹۰-۷۹) رضا مبین، پویان محمودیان جگرایی، منصور معدل، عبدالحمید معصومی تهرانی، امیر معماریان، حسن مکارمی، مرتضی ملک محمدی، اشکان منفرد، بهزاد مهرانی، بهناز مهرانی، علیرضا موسوی، زیبا میرحسینی،
ن- (۹۹-۹۱) حسن نایب هاشم، روجا نجفی، بورگان نظامی نرج آباد، راضیه (پری) نشاط، آرسن نظریان، شروین نکوئی، مرتضی نگاهی، مهدی نوربخش، فرهاد نوری
ه- (۱۰۱-۱۰۰) نادر هاشمی، رضا هیوا


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست