یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اطلاعیه ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت درگذشت باستانی پاریزی


• کانون نویسندگان ضایعه درگذشت باستانی پاریزی را به خانواده، یاران او، دانشگاهیان و جامعه ی فرهنگی مستقل کشور تسلیت گفته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۷ فروردين ۱٣۹٣ -  ۲۷ مارس ۲۰۱۴


محمد ابراهیم باستانی پاریزی (۱٣۰۴ – ۱٣۹٣) ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم، استاد بازنشسته ی دانشگاه و روایتگر تاریخ درگذشت. باستانی پاریزی انسان آزاده ای بود که نخستین نوشته اش به نام «تقصیر با مردان است نه با زنان» در سال ۱٣۲۱ در مجله ی بیداری کرمان به چاپ رسید. او از خود بیش از ۶۰ کتاب وصدها مقاله به یادگار گذاشت. استادی خستگی ناپذیر بود که شاگردان بسیاری در بخش تاریخ دانشگاه تهران به مدت نیم قرن از کلاس درس اش بهره بردند. استقبال کم نظیر مردم از نوشته های باستانی پاریزی علاوه بر طنز و صراحت بیان در نقل روایت گونه ی تاریخ، در ستیز او با جهل و استبداد ریشه دارد.
از آثار مهم این نویسنده می توان «پیغمبر دزدان»، «گذار زن از گدار تاریخ»، «از پاریز تا پاریس»، «تاریخ کرمان»، «خاتون هفت قلعه» و «تلاش آزادی» را نام برد که کتاب آخر در سال ۱٣۴۷ جایزه یونسکو را به خود اختصاص داد.
کانون نویسندگان ایران ضایعه درگذشت باستانی پاریزی را به خانواده، یاران او، دانشگاهیان و جامعه ی فرهنگی مستقل کشور تسلیت می گوید.

کانون نویسندگان ایران.
۶ فروردین ۱٣۹٣


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست