یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سومین جشنواره نوروز: تحکیم جای پای نوروز در برلین


احمد احقری


• شهر برلین برای سومین سال پیاپی شاهد برگزاری جشنواره نوروز ۱۳۹۳ بود. این جشنواره بر اساس سنت سه ساله خود با برنامه شب چهارشنبه‌‌سوری آغاز و در روزشنبه ۲۹ مارس ادامه یافت. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۵ فروردين ۱٣۹٣ -  ۱۴ آوريل ۲۰۱۴


 شهر برلین برای سومین سال پیاپی شاهد برگزاری جشنواره نوروز ۱٣۹٣ بود. این جشنواره بر اساس سنت سه ساله خود با برنامه شب چهارشنبه‌‌سوری آغاز و در روزشنبه ۲۹ مارس ادامه یافت.
با شب چهارشنبه سوری در فوکس باو برلین، صدها ایرانی از بزرگسال تا نوجوان و کودک، سنت چهارشنبه‌سوری را با برپایی آتش و پریدن از روی آن و نیز با آجیل، شیرینی و آش رشته در کنار موسیقی شاد و رقص زنده نگاه داشتند.
جهان احمدزاده هنرمند ساکن برلین و عضو کمیته برگزاری جشنواره نوروز در ارتباط با برگزاری این شب می‌گوید: "این واقعیت که برنامه چهارشنبه‌سوری هر سال مورد توجه و استقبال تعداد بیش‌تری از ایرانیان واقع می‌شود، تنها نشانه توجه و علاقه ما به سنت‌ها نیست، بلکه نشانی است از یک نیاز جمعی برای حفظ هویت، افزایش انگیزه و نشاط زندگی در مجموعه کوچکی از جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم."
برنامه شب شنبه ۲۹ مارس در سالن ویلی‌برانت شهرداری شونه‌برگ برلین برگزار شد. شهرداری شونه‌برگ یکی از محل‌های تاریخی شهر برلین است که همزمان چندین رویداد تاریخی را به هم پیوند می دهد. پس از جدایی دو آلمان، مجلس برلن غربی به همین سالن منتقل و بعدها به نام صدراعظم وقت، ویلی برانت نامیده شد. این سالن با سرسرای مجللی با نام برندنبورگ، تعلق این مکان را به گنجینه یادگارهای تاریخی برلین تداعی می‌کند. در این مکان جشنواره نوروز سال ۱٣۹٣ با خوش‌آمدگویی خانم‌ها شیوا مقدم و نیلوفر کشتیاری به‌عنوان مجریان برنامه آغاز می‌شود.
برنامه مسابقه و تئاتر کودکان که توسط خانم الهه چیت‌ساز تدارک و کارگردانی شده، از ملزومات سرگرم‌کننده میهمانان خردسال جشنواره‌اند.
رقص سنتی خانم ساندرا خلج‌نیا، رقصنده جوان و مربی رقص، زینت‌بخش قسمت دیگری از برنامه است که با پیام پروفسور سعید ناصری به نمایندگی از کمیته برگزار کننده جشنواره ادامه می‌یابد. پس از اجرای رقص ایرانی در دو قسمت، در برنامه‌ موسیقی شاهد اجرای موسیقی پاپ توسط گروه شهباز و با هنرنمایی میلاد شهریاری، استعداد جوان ایرانی در عرصه این موسیقی است. پس از آن خانم پروانه حمیدی، هنرمند ایرانی تئاتر مقیم آلمان به اجرای برنامه کاباره به زبان‌های آلمانی و فارسی پرداخت. بعد از دید و بازدید مهمانان و صرف شام، دی جی میس فافا با موسیقی شاد برای رقص، جشن را تا پاسی از شب ادامه داد.
احسان جعفری، رئیس هیئت مدیره جامعه ایرانیان در آلمان و مدیر برنامه جشن نوروزی در آن شب، معتقد است: "تلاش ما در برگزاری جشنواره امسال نیز به مانند سال‌های قبل، ایجاد فضا و میدانی است برای هنرمندان جوان و با استعدادی که در ارتباط با فرهنگ ایران کار می‌کنند و نیاز به تریبونی بزرگ برای عرضه کارهای نو و ارزنده خود دارند. معرفی چهره‌های مستعد هنری در شهر برلین و آلمان از جمله اصول مهم مندرج در منشور جشنواره نوروزی است."
کمیته برگزاری جشنواره نوروز برای اولین بار در سال ۱٣۹۱ به دعوت جامعه ایرانیان در آلمان و با شرکت چندین انجمن و نهاد صنفی و فرهنگی ایرانی در کنار افراد و شخصیت‌های مقیم برلین تشکیل شد. عیسی پهلوان عضو هیئت مدیره جامعه ایرانیان در آلمان و از اعضای کمیته برگزاری از جشنواره به صورت یک رویداد عام‌المنفعه و فرهنگی در شهر برلین، که موفق به متشکل کردن تعداد زیادی از انجمن‌های فعال در این شهر شده است، به عنوان موفقیتی برای جامعه ایرانیان در آلمان یاد نمود.
یکی دیگر از ویژگی‌های جشنواره نوروز امسال پیوند خوردن آن با کارزاری است که از چندی قبل به ابتکار جامعه ایرانیان در آلمان آغاز شده است. دکتر صادق صادقی پور عضو هیئت مدیره این نهاد در مصاحبه ای با رادیو دویچه‌وله مختصات این کارزار را این گونه تشریح می کند: "ایده اصلی این کارزار برای به رسمیت شناختن نوروز و تعطیلی مدارس برای دانش‌آموزان ایرانی در واقع بر دو بستر هموار شده، بستر اول افزایش نقش عمومی مهاجران در سیاست آلمان با پذیرش سنت‌های اقلیت‌های ملی و قومی توسط جامعه آلمان و بستر دوم ایجاد امکان برای دانش‌آموزانی است که امکان تعطیلی در نوروز برای زنده نگاهداشتن جشن سنتی خود ندارند."   
در این رابطه هیئت مدیره جامعه ایرانیان در آلمان با طرح نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور و صدر اعظم آلمان درخواست به رسمیت شناختن نوروز در آلمان و حق تعطیلی مدارس برای کلیه دانش‌آموزان حوزه فرهنگی نوروز را مطرح نموده است. دکتر صادقی پور شرط لازم برای ارائه رسمی نامه به مقام‌های سیاست آلمان را پشتیبانی کافی از مفاد این نامه با امضای حامیان این درخواست اعلام می کند.
کمیته برگزاری جشنواره امیدوار است که در سال‌های آتی، دامنه جشنواره نوروزی به تمام ملیت‌ها و اقوام مهاجری که نوروز را برگزار می‌کنند، گسترش پیدا کند. با این نمایشِ قدرت فرهنگی، این دسته از مهاجرین قادر خواهند شد جای پای نوروز را که به‌عنوان میراث فرهنگ جهانی توسط یونسکو به رسمیت شناخته شده، در جامعه آلمان نیز محکم کنند.


زیرنویس عکس‌ها:

جشنواره نوروز ۱٣۹٣ در سالن ویلی‌برانت
ساندرا خلج‌نیا در حال اجرای برنامه رقص سنتی ایرانی


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست