یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ناتو و دبیرکل جدید


فرخ نعمت پور


• "ینس استولتنبرگ" از حزب کارگر نروژ که یک حزب سوسیال دمکرات می باشد، به عنوان دبیرکل ناتو شروع به کار کرد و روز اول اکتبر اولین دیدار رسانهای خودش را در مقام دبیرکلی این سازمان نظامی در بروکسل انجام داد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۰ مهر ۱٣۹٣ -  ۲ اکتبر ۲۰۱۴


"ینس استولتنبرگ" از حزب کارگر نروژ که یک حزب سوسیال دمکرات می باشد، به عنوان دبیرکل ناتو شروع به کار کرد و روز اول اکتبر اولین دیدار رسانهای خودش را در مقام دبیرکلی این سازمان نظامی در بروکسل انجام داد. آنچه وی در این حضور رسانهای رویش تاکید کرد، عبارت بودند از سه محور:
ـ یک ناتوی قوی،
ـ گسترش حفظ امنیت و آسایش محدوده جغرافیائی کشورهائی عضو ناتو،
ـ و سرانجام تضمین و تعمیق روابط کشورهای اروپائی با شمال آمریکا.
هم چنین وی در ادامه از لزوم گسترش و تعمیق برخورد سیاسی و دیپلماتیک با روسیه سخن گفت، اینکه استراتژی آنها عبارت خواهد بود از وادارکردن روسیه به تغییر رویه سیاسی و عملی آن.
درست در همان اثنائی که "ینس" در حال برگزاری مصاحبه رسانهای خود بود، رسانههای نروژی از تفاوتهای "راسموسن" دبیرکل پیشین ناتو از دانمارک، و "ینس" سخن می گفتند. اینکه ینس استولتنبرگ انسانی ست که از انعطاف بیشتر ونیز پتانسیل همکاری گستردهتری در رابطه با کشورهای عضو ناتو بهرهمند می باشد، و به همین دلیل پیش بینی می شود که این سازمان نظامی در آینده در درون خود از هماهنگی بیشتری بهرهمند شود، و امیال و خواستههای کشورهای عضو بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.
و درست در همان اثنائی که "ینس" در کنفرانس مطبوعاتی خود حضور داشت، خانم "اینه اریکس سورلیده" وزیر دفاع کشور نروژ از حزب راست در یک مصاحبه رسانهای از لزوم تغییرات اساسی در سیستم دفاعی ارتش نروژ سخن گفت. اینکه نیروی نظامی این کشور از لحاظ اطلاعاتی و قدرت زمان عکس العمل در مقابل تهاجمات احتمالی در ضعف اساسی بسر می برد. وی در این رابطه بویژه به تحرکات روسیه در دریای بارنتس اشاره داشت و چنین به نظر می رسد که نگرانی اصلی نروژ همانا تحرکات و قدرت نظامی روسیه به عنوان یک همسایه قدرتمند می باشد.
در نهایت آنچه می توان گفت این می باشد که در سخنان هر دو شخصیت سیاسی نروژی، یکی به عنوان یک سوسیال دمکرات فعال در یک سازمان بین المللی و دیگری در مقام یک دیپلمات راست دارای پست وزیر دفاع، به عینه تاکید و نگرانی از وضعیت امنیتی کشورهای عضو ناتو و بویژه کشور نروژ می باشد. و سیاسیون داخلی نروژ از موقعیت جدید "ینس" به عنوان دبیرکل ناتو به عنوان فرصتی برای ترمیم ساختارهای دفاعی خود نگاه می کنند، و نیز حضور استولتنبرگ همچون فردی منعطف که موفق به حڵ مشکل مرزهای دریائی خود با روسیه در دریای بارنتس در چند سال پیش شد و نیز به عنوان شخصیتی که روابط خوبی با روسیه دارد، با حضورش در پست ارشد ناتو می تواند به تقویت روندهای سیاسی حل مشکلات بویژه با روسیه کمک شایانی کند. چنین به نظر می رسد که ناتو وارد دوران جدیدی از لحاظ برجستگی حضور دیپلماسی شده باشد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست