یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نامه به وزیر بهداشت و درمان
درباره ی خطرات افزایش جمعیت


دکتر حسام فیروزی


• براستی بر طبق کدام منطق، کشوری که حدود ۵۰% جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می کند، ۱۰ میلیون نفر بیکار، ۷ میلیون معتاد، ۳۵ هزار کشته در حوادث رانندگی (مقام اول در جهان) و هزاران معضل دیگر دارد، در صورتی که جمعیتش از ۷۰ میلیون به ۱۲۰ میلیون نفر ارتقاء یابد مشکلاتش مرتفع میگردد؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۷ آبان ۱٣٨۵ -  ۲۹ اکتبر ۲۰۰۶


بنام خداوند جان و خرد
وزیر محترم بهداشت و درمان ، جناب آقای دکتر لنکرانی
با سلام و احترام
اینجانب دکتر حسام فیروزی که دوران دانشجوئی خود را در رشته پزشکی در دانشگاه شیراز گذرانده ام و نسبت به دانش بالای علمی شما در رشته پزشکی داخلی ایمان کامل دارم و اطمینان دارم که حاظر نیستید منافع ملی ما فدای نظرات شخصی شده و تحت تاثیر افکار و نظرات غیر علمی و ایدولوژیک قرار گیرد، لازم دانستم در خصوص سخنان رئیس جمهور مبنی بر مخالفت شخص ایشان با کنترل جمعیت نکاتی را به حضرت عالی بعنوان بالاترین مقام بهداشتی کشور عرض نمایم .
در ابتدا جهت اطلاع رسانی به افکار عمومی تاریخچه ای از کنترل جمعیت را در ایران   ارائه خواهم داد. هر چند شما نسبت به این امور اشراف کامل دارید .
در حدود سال ۱٣٣۰ سازمانی به عنوان سازمان همکاری بهداشت بین المللی در ایران به وجود آمد که جزئی از برنامه های بهداشتی آن، بهداشت مادر و کودک بود. متعاقب آن در سال ۱٣٣۴ اداره بهداشت مادر و کودک در وزارت بهداری تاسیس شد. در کلینیک های مادر و کودک روش ‎ های پیشگیری از بارداری برای زنان توضیح داده می شد. در سال ۱٣٣۵ قرص ‎ های خوراکی پیشگیری از بارداری و IUD وارد ایران شدند و اولین درمانگاه تنظیم خانواده در سال ۱٣٣۷ شروع بکار کرد .
در سال ۱٣۴۱ برای اولین بار برنامه جمعیتی در برنامه عمرانی سوم ادغام و بدنبال آن مراکز بهداشت ایجاد شد. درسال ۱٣۴٣ مساله پیشگیری از بارداری مورد نظر مقامات مذهبی (روحانی)   قرار گرفت. در برنامه عمرانی چهارم مراکز بهداشت، توسعه یافت و معاونت جمعیت و تنظیم خانواده در وزارت بهداری وقت به وجود آمد و این امر سبب شد که بیش از نیم میلیون زن در سنین باروری تحت پوشش برنامه قرار گیرند. از سال ۱٣۴۶ در کشور فعالیت نسبتاً چشمگیری درباره بهداشت و تنظیم خانواده آغاز شد و اعتباری برای آن در نظر گرفته شد. اصول اجرایی این برنامه عبارت بود از :
۱. آموزش عمومی مردم و گروه ‎ های اختصاصی۲-   ایجاد کلینیک ‎ های بهداشتی و تنظیم خانواده٣-   انجام تحقیق ‎ ها و مطالعه هایی در زمینه ¬ های جمعیتی، پزشکی و اقتصادی۴-   ارزشیابی فعالیت ‎ های انجام شده.
تاسیس ۱٨٨۴ کلینیک بهداشت و تنظیم خانواده در سراسر کشور یکی از موفقیت ‎ های این برنامه بود. نحوه ارائه برنامه های بهداشت به خصوص مراقبت ‎ های بهداشتی از مادران و کودکان از سال ۱٣۴۱ تا ۱٣۵۷ در سه دوره شامل برنامه های عمرانی سوم، چهارم و پنجم مطرح شد که از خدمات بهداشتی در برنامه چهارم (از سال ۱٣۴۷ تا سال ۱٣۵۱) بهداشت و تنظیم خانواده بوده است. از اقدام ‎ های برنامه چهارم احداث درمانگاه ¬ های روستایی و ارائه خدمات به صورت نیمه سیاری توسط وزارت بهداری بود که در برخی از آنها خدمات تنظیم خانواده توسط پزشک، ماما و متصدی بهداشت و تنظیم خانواده ارائه می شد .
پس از انقلاب، با برقراری سیستم مراقبت ‎ های بهداشتی اولیه (PHC) ، بهداشت مادر و کودک و تنظیم خانواده و تغذیه از اجزای مهم این سیستم شمرده شدند. در خرداد ماه ۱٣۵٨ اداره کل بهداشت خانواده در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت به وجود آمد که متولی تامین، حفظ و ارتقاء سطح سلامت خانواده با توجه به گروه های آسیب پذیر جامعه بود .
در سال ۱٣۶٣ برنامه تنظیم خانواده در سیستم شبکه ادغام شد و با بررسی سرشماری جمعیت و رشد روزافزون آن، درسال ۱٣۶۷ پس از   سخنان آیت ا… خامنه ای در مورد رشد شتابان جمعیت و اهمیت تنظیم خانواده، سمینار ملی جمعیت و توسعه در مشهد برگزار شد که حاصل آن برنامه ملی تنظیم خانواده با تائید آیت ا... خمینی بود. سپس روسای   دانشگاه ‎ های علوم پزشکی کشور و نمایندگانی از روحانیون در سال ۱٣۶۷ در یک سمینار مشترک، رشد عنان گسیخته جمعیت و عدم هماهنگی آن   را با ابزار و عوامل توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور، مخرب و زیانبار دانسته و به دولت برنامه ریزی مدون ومنسجم وپرداختن به اجرای برنامه های تنظیم خانواده راپیشنهاد کردند .
متعاقب این برنامه در خرداد ۱٣۶۷ دولت سیاست تحدید موالید را اعلام کرد. که در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۲۶/۲/۱٣۷۲ (مجلس شورای اسلامی) تصویب و در تاریخ ۲/٣/۱٣۷۲ به تایید شورای نگهبان رسید. این قانون تنظیم خانواده مشتمل بر ۴ ماده و ۲ تبصره میباشد .
در راستای این سیاست بخشی بنام اداره تنظیم خانواده در دفتر سلامت وزارت بهداشت تاسیس و شروع بکار نمود . این اداره   متولی کاهش حاملگی های برنامه ¬ ریزی نشده و پرخطر از دیدگاه تنظیم خانواده در راستای تعهدهای ملی (برنامه های توسعه) و بین المللی (ICPD) است .
برنامه های اداره تنظیم خانواده شامل آموزش و همچنین ارائه خدمات به گروههای هدف است که شامل زنان و مردان بالای ۱۰ سال ساکن درکشور اعم از ایرانی وغیر ایرانی ، مجرد، متاهل ودر حال ازدواج می باشد .
فعاییتهای آموزشی این اداره مشتمل بر :
۱-          آموزش های قبل از ازدواج که برای دانش آموزان ، دانشجویان و سربازان ارائه می گردد
۲-          آموزش ‎ های حین ازدواج که برای زوجین در شرف ازدواج بطور اجباری آموزش داده میشود .
٣-          آموزش های بعد از ازدواج که برای متاهلین و مجرد های متقاضی انجام میگردد .
همچنین ارائه خدمات نیز شامل :
۱-          مشاوره تنظیم خانواده
۲-          ارائه روش ‎ های مدرن پیشگیری از بارداری مانند بستن لـوله در مردان و زنان،   آی یو دی ،کاندوم، قرص ‎ های خوراکی و آمپول ‎ های تزریقی میباشد .
این سیاست باعث شد تا درحال ¬ حاضر۱۶۲۶۱خانه بهداشت با ۲۴۶٨۹ بهورز و ۲٣۶۵ مرکزبهداشتی درمانی درسطح روستاو۲۲٣٨ مرکز بهداشتی درمانی، ۱۱۵۵ پایگاه بهداشتی و ٣۲۰ مرکز وازکتومی درسطح شهر در حال ارایه خدمت تنظیم خانواده به صورت رایگان هستند. در این راستا حدود۵۷۰۰۰رابط بهداشتی مسوولیت پیگیری و آموزش زوجین در منزل را عهده دارند و خدمات پشتیبانی این مراکز ارایه خدمت به عهده ۴۰ مرکز بهداشت استان، ٣۰۰ مرکز بهداشت شهرستان و ٨ مرکز آموزش وازکتومی است .
 
بررسی جمعیت و سلامت بر روی زنان همسردار ۱۵–۴۹ سال در سال ۱٣۷۹ نشان داد که ۹/۵۵% از زنان روش ‎ های مدرن پیشگیری از بارداری استفاده می ‎ کنند بطوری که ۱/۱۷% زنان روش بستن لوله زن، ۷/۲% روش بستن لوله مرد، ۵/٨% آی یو دی، ۵/۰% نورپلنت، ٨/۲% روش تزریقی، ۴/۱٨% قرص و ۹/۵% کاندوم را به عنوان روش پیشگیری از بارداری انتخاب کرده، مورد استفاده قرار داده ‎ اند. این بررسی همچنین نشان داد که ۵/۷۵% از زنان این خدمت را از بخش دولتی (مراکز ثابت و سیار) دریافت کرده ‎ اند .
جناب آقای وزیر تصور میکنم همه به یاد دارند موجی را که قبل از انقلاب جمله معروف "هر آنکس که دندان دهد نان دهد" در این مرز و بوم گسترانید و رشد جمعیتی بالای ۵/٣ درصد را به ارمغان آورد که دقیقا از بستر همین تفکر "که دشمن برای   کاهش   جمعیت   مسلمانان از طریق کاهش تولد اقدام نموده" و حال پس از گذشت ٣۰ سال از آن هنوز مردم ما تاوان همان تفکر غیر علمی و برخاسته از ایدولوژی را می پردازند و حتی از منظر کارشناسان ۶۰ تا ٨۰ سال طول میکشد تا کشور از زیر بار چنین فشاری خارج گردد .
  اگر چه معتقدم دشمن نه از طریق کاهش تولد بلکه از طریق کاهش تفکر است که میتواند بر ما غلبه یابد .
البته شاید چنین نگرشی به جمعیت در زمانهای ماقبل تاریخ جایز بوده، چون اگر امروزه چنین منطقی عملی می بود کشورهایی همانند چین و هند، جهان را به تصرف خود در آورده بودند .
حتما بحرانهای مختلفی را که از شیر خشک گرفته تا کلاسهای چند پایه   در گذشته و بحران تحصیلات عالیه و بیکاری که هم اکنون گریبانگیر این ملت است را از یاد نبرده اید .
جناب آقای وزیر نمیدانم که این مسئله هم همانند انرژی اتمی جزو خط قرمزهای نظام بشمار میآید یا نه. چون مطمئنا آثار تخریبی آن کمتر از بمب اتم نخواهد بود .
  براستی بر طبق کدام منطق، کشوری که حدود ۵۰% جمعیت   آن زیر خط فقر، ۱۰ میلیون نفر بیکار، ۷ میلیون معتاد، ٣۵ هزار کشته در حوادث رانندگی (مقام اول در جهان) و هزاران معضل دیگر دارد، در صورتی که جمعیتش از ۷۰ میلیون به ۱۲۰ میلیون نفر   ارتقاء یابد مشکلاتش مرتفع میگردد؟  
من خاضعانه از شما میخواهم جلوی این بلند پروازی های غیر علمی و غیر کارشناسانه که لااقل در این مورد خاص، مسئولیت مستقیم آن با شخص حضرت عالی میباشد را بگیرید تا این ملت آسیب پذیر بیش از این چوب عملکرد غیر تخصصی مسئولان خود را نخورند .
۵ /٨/۱٣٨۵   خورشیدی
دکتر حسام فیروزی
drfirozi@yahoo.com


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست