یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

راهپیمایی اول ماه مه با طعم خانه ی کارگر!


• در حالی که مراسم مستقلانه اول ماه مه ممنوع شده بود، در راهپیمایی رسمی خانه ی کارگری ها که هزاران کارگر شرکت کردند، در کنار بخشی از مطالبات کارگران، تعدادی شعارهای ارتجاعی نیز مطرح شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۱ ارديبهشت ۱٣۹۴ -  ۱ می ۲۰۱۵اخبار روز: در حالی که همه ی درخواست های تشکل های کارگری مستقل برای برگزاری تجمعات کارگری از سوی حکومت ممنوع اعلام شده بود، هزاران کارگر در یک تظاهرات رسمی در تهران که از سوی عوامل خانه ی کارگر برگزار شده بود، شرکت کردند. در این تجمع در کنار برخی مطالبات کارگران ایرانی، تعدادی از شعارها و خواسته های ارتجاعی خانه ی کارگری ها هم به چشم می خورد. مهم ترین خواسته ی امروز کارگران ایرانی یعنی افزایش دستمزدها، در تجمع امروز به صورت کم رنگی مطرح شد و در پلاکاردهایی که به دست کارگران داده شده بود، نشانی از اعتراض به حداقل دستمزدها نبود. همچنین برخی شعارهای ارتجاعی خانه ی کارگر در روز همبستگی بین المللی کارگران، تجمع کارگران را به محلی برای رودرویی تبدیل کرد. درخواست اخراج کارگران افغانی توسط کارفرماها و جایگزینی آن ها با کارگران ایرانی در این تجمع به صورت برجسته ای مطرح شد. قطعنامه ای که در این تظاهرات مطرح شد، قطعنامه ای جناحی است که کوشیده است مطالبات کارگران را در خدمت تقویت مواضع خانه ی کارگری ها در حکومت قرار دهد.
فعالین مستقل کارگری کوشیدند در این تجمع خواست ها و مطالبات واقعی کارگران را مطرح کنند، اما همه جا با ممانعت نیروی انتظامی و عوامل وابسته به خانه ی کارگر مواجه می شدند.جمعیت تظاهرکنندگان در چندین نقطه ی تهران از جمله میدان فلسطین و مقابل خانه ی کارگر تجمع کردند. خبرنگاران ایلنا از حضور ۳ هزار نفر در بخش جنوبی خیابان فلسطین و ایجاد فاصله بین آنان و تجمع کنندگان میدان فلسطین خبر دادند. همچنین گزارش شده است جمعیتی حدود پنج هزار نفر نیز در بخش شمالی خیابان فلسطین تجمع کرده بودند. برگزارکنندگان مراسم از عزیمت ۷۲۰ اتوبوس از شهرهای مختلف اطراف تهران در تجمع امروز خبر دادند. بنابر گزارش منابع کارگری در این تظاهرات بیش از ۲۰ هزار کارگر شرکت کرده بودند اما به دلیل انسداد مسیر راهپیمایان در خیابان‌های منتهی به محل تجمع در میدان فلسطین، کارگران بصورت یکپارچه قادر به برپایی تجمع نشدند و سخنرانی‌های این مراسم نیز در دو ضلع جنوب شرقی و شمالی میدان فلسطین برگزار شد.
کارگران کارخانجات محورهای شرق و غرب استان تهران؛ گروه‌هایی از کارگران از شهرستان‌های اطراف پایتخت و استان‌های مازندران، قزوین، سمنان، البرز، همدان، قم و... در این تجمع شرکت کردند.
ایلنا گزارش داده است کارگران پارچه‌نوشته‌هایی با مضامین صنفی در دست داشتند، از جمله «ما خواستار ادامه بیمه کارگران ساختمانی هستیم» و «تامین اجتماعی بی بهانه ما را بیمه کن» و...
در این مراسم کارگران شعارهایی داده اند، از جمله این شعارها، «کارگر ایرانی، بیکاره بیکاره»، «تامین اجتماعی حق مسلم ماست»، «کارگر بیدار است از درد و رنج بیزار است»، «تامین اجتماعی حق مسلم ماست»، «تامین اجتماعی حق الناس حق الناس» بوده است.
حضور کارگران بازنشسته در تجمع مقابل خیابان ابوریحان مشهود بوده است. آنان در جمع‌های پراکنده شعار می‌داده اند «اجرای همسان سازی حق مسلم ماست». همچنین گروهی از کارگران در اعتراض به زمزمه‌های واگذاری تامین اجتماعی به وزارت بهداشت شعارهایی داده اند.
خودروهای نیروی انتظامی در مسیر راهپیمایی کارگران در تقاطع خیابان طالقانی، وصال می کوشیدند مانع پیوستن کارگران به هم و تشکیل جمعیت های بزرگ تر شوند. پس از باز شدن مسیر راهپیمایی، جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر از خیابان‌های اطراف در میدان فلسطین به هم پیوستند و به طرف خیابان طالقانی حرکت کردند. تظاهرکنندگان هر دو لاین خیابان طالقانی را اشغال کرده‌ و شعارهایی علیه قراردادهای موقت کار و در حمایت از قانون کار می دادند.
پس از قرائت قطعنامه تظاهرکنندگان شعار «قرارداد موقت، الگوی برده داری» و «قرارداد موقت ملغی باید گردد» سر دادند. عده دیگری در مخالفت با واگذاری تامین اجتماعی به وزارت بهداشت شعار می دادند «وزیر بهداشت حیا کن تامین اجتماعی را رها کن».
در این تجمعات عده ای از سران خانه ی کارگر سخنرانی کردند.یکی از پلاکاردهای ارتجاعی خانه ی کارگر که درخواست اخراج کارگران افغانی را دارد


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست