یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۵سال زندان برای دمیرتاش دبیرکل حزب دموکراتیک خلق ترکیه


• دولت ترکیه در ادامه عملیات پاکسازی و سرکوب مخالفان، با اعلام جرم علیه صلاح الدین دمیرتاش و متهم کردن وی به حمایت از پ.ک.ک خواهان صدور حکم پنج سال زندان برای دبیرکل حزب دموکراتیک خلق شده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۲ مرداد ۱٣۹۵ -  ۱۲ اوت ۲۰۱۶
دادستانی ترکیه برای صلاح الدین دمیرتاش، دبیرکل حزب دموکراتیک خلق درخواست صدور حکم پنج سال زندان کرد.
دادستانی ضمن متهم کردن وی به حمایت از حزب کارگران کردستان موسوم به «پ کا کا» اعلام کرده که آقای دمیرتاش در سخنرانی سه سال پیش خود، عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ کا کا را تحسین کرده است.
روزنامه آلمانی «هندلزبلات» در باره اقدام دولت اردوغان علیه رهبر حزب دموکراتیک خلق نوشته است: ظاهرا پاکسازی های دولت ترکیه بعد از کودتای نظامی نافرجام ۱۵ جولای به اپوزیسیون هم رسیده است.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده که صلاح الدین دمیرتاش"، رهبر حزب دموکراتیک خلق ترکیه به پنج سال حبس محکوم شده است. دادستان ترکیه وی را به جرم تبلیغات و حمایت از پ.ک.ک به پنج سال زندان محکوم کرده و خواستار صدور حکم زندان برای دبیرکل حزب دموکراتیک خلق شده است .

به گزارش خبرگزاری "دوغان" ترکیه، دمیرتاش و معاون دبیرکل این حزب در سال ۲۰۱٣ در یک سخنرانی حزب ممنوعه کارگران کردستان و عبداله اوجلان رهبر زندانی آن را تمجید کرده بودند.

در ماه می گذشته به تحریک رئیس جمهور ترکیه مصونیت پارلمانی نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ترکیه سلب شده بود و از این رو نمایندگان عضو این حزب و رهبری آن می توانند تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و مجازات شوند.

اردوغان پیوسته این ادعا را طرح می کند که حزب دموکراتیک خلق بازوی سیاسی پ ک ک در ترکیه است. اما رهبری حزب ضمن دفاع از سیاست و برنامه حزب دموکراتیک خلق، ادعای اردوغان را رد کرده است.

این نخستین بار نیست که دادستان ترکیه می کوشد دمیرتاش را پشت میله های زندان بفرستد. دو ماه پیش نیز در پی تائید مصوبه لغو مصونیت سیاسی و قضایی شماری از نمایندگان مجلس ترکیه، اردوغان و دادستان خواهان دو بار مجازات حبس ابد برای «صلاح الدین دمیرتاش» رهبر حزب کردی دموکراتیک خلق های ترکیه شده بود.

در همان زمان و پیش از کودتای نافرجام، «باکر بوزداغ» وزیر دادگستری ترکیه اخیرا اعلام کرد که ۱۱۷ پرونده مرتبط با لغو مصونیت قضایی و سیاسی ۱۵۲ نماینده مجلس این کشور به دادستانی ها ارجاع شده و ۱۵۲ نماینده از کل ۵۵۰ نماینده پارلمان ترکیه باید در برابر دادستانی حاضر شوند.

یک روز پیش از اعلام جرم دادستانی علیه دمیرتاش، پلیس ترکیه در عملیاتی گسترده با ورود به ساختمان های حزب مناطق دموکراتیک، ۲ عضو این حزب را در استان دیابکر و ۱۵ عضو آن را در استان موش به بهانه همکاری با گروه های تروریستی دستگیر کرده است. در بین دستگیر شدگان، رحمی چلیک، شهردار شهر "بولانیک" در استان موش و محفوظ سلفی، معاون شهرداری این شهر نیز حضور دارند.

خبرگزاری دوغان گزارش داد که نیروهای پلیس ترکیه با حمایت یک فروند بالگرد، به دفاتر حزب دموکراتیک خلق کرد در حومه استانبول حمله کردند. این خبرگزاری اعلام کرد پلیس ترکیه اقدام به استقرار خودروهای زرهی و ماشین آبپاش در نزدیکی این منطقه کرده است.

یورش پلیس ترکیه برای بازداشت افراد مظنون به همکاری با شبه نظامیان کرد، پس از آن صورت گرفته است که انفجار بمب طی روز گذشته در ۲ شهر ترکیه منجر به مرگ حداقل ۹ غیر نظامی و زخمی شدن دهها نفر دیگر شده است.

مقامهای امنیتی ترکیه اعلام کرده اند که شبه نظامیان پ ک ک عامل اصلی این حملات بوده اند.

یکی از فرماندهان پ ک ک پیش از این نسبت به آغاز حملات جدید هشدار داده و گفته بود: پلیس نخواهد توانست به زندگی آرام و عادی مانند گذشته در شهرها ادامه دهد.

روز گذشته بر اثر تیراندازی و شلیک راکت در استان سرناک نیز حداقل ۴ سرباز ارتش ترکیه کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

یک مقام ارشد ترکیه اعلام کرده است که مقامهای آنکارا از زمان وقوع کودتای نافرجام نظامی در ماه گذشته تاکنون بیش از ٣۵ هزار و ۲۲ نفر را بازداشت کرده اند.

تاکنون هزاران نفر در بخش های آموزش، بهداشت و درمان و ارتش ترکیه و سایر بخش ها بازداشت یا از کار برکنار شده اند.

با اعلام جرم دادستانی ترکیه علیه رهبر حزب دموکراتیک خلق و تلاش برای حذف این حزب از صحنه سیاسی، بحران سیاسی موجود و حل مسئله کرد ها در ترکیه با دشواری تازه ای روبرو می شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست