یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

از عوامل خطر سرطان پستان بپرهیزیم:
مواد شیمیایی در مواد خوراکی و کباب


پروین ملک


• هر زنی می خواهد بداند که چه کاری از دستش برمی آید تا خطر سرطان پستان را برای خودش کاهش دهد. برخی از عوامل سرطان پستان مانند زن بودن، سن شما، عوامل ژنتیک شما قابل تغییر نیست. عوامل دیگر می تواند با تصمیم گیری تغییر کند. با انتخاب سالم ترین گزینه های ممکن برای شیوه زندگی، شما می توانید خطر سرطان پستان خودرا تا حدامکان کاهش دهید ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٨ آذر ۱٣۹۵ -  ۱٨ دسامبر ۲۰۱۶


هر زنی می خواهد بداند که چه کاری از دستش برمی آید تا خطر سرطان پستان را برای خودش کاهش دهد. برخی از عوامل سرطان پستان – مانند زن بودن، سن شما، عوامل ژنتیک شما – قابل تغییر نیست. عوامل دیگر – مانند وزن اضافی، ورزش نکردن، سیگار کشیدن، غذاهای ناسالم – می تواند با تصمیم گیری تغییر کند. با انتخاب سالم ترین گزینه های ممکن برای شیوه زندگی، شما می توانید قدرتمند شوید و خطر سرطان پستان خود را تا حد امکان کاهش دهید.

بخش یک - از عوامل خطر سرطان پستان:

                                                 مواد شیمیایی در مواد خوراکی


بسیاری از میوه ها، سبزیجات و غلات را سمپاشی میکنند تا این محصولات از حشرات، علف های هرز، آفات، موش و دیگر حیوانات، باکتری، ویروس و کپک در امان بماند. در آمریکا سمپاشی محصولات کشاورزی از طریق سازمان حمایت از محیط زیست ، وزارت غذا و دارو، و نیز وزارت کشاورزی کنترل میشود.

بطور مشابه ، آنتی بیوتیک و داروهای دیگری هم برای احشام استفاده می شود تا از بروز بیماری و رشد انگل در آنها جلوگیری شود. هورمون های اضافی به حیوانات میدهند تا تولید گوشت و شیر را افزایش دهند. ولی برای خیلی ها این سوال وجود دارد که این هورمون ها و آنتی بیوتیک ها چقدر برای بدن انسان مضر است. چه مقدار از مواد شیمیائی باقی مانده روی میوه ها، سبزیجات و علوفه سمپاشی شده دام و طیور وارد گوشت دام، مرغ، ماهی و لبنیات می شود؟ چه مقدار از هورمون ها و آنتی بیوتیک هائی که به احشام و طیور و ماهی داده میشود وارد گوشت مصرفی میشود؟ این مواد شیمیائی سلامت ما را به خطر مییاندازد و از جمله باعث بالا بردن خطر سرطان پستان میشود. همینطور وجود جیوه در ماهی و غذای دریایی و مواد شیمیائی صنعتی در غذا و بسته بندی های مواد غذائی باعث نگرانی خیلی هاست .

هیچ کدام از پژوهش ها تاکنون به روشنی نشان نداده که مواد شیمیائی در خوراک انسان ها باعث سرطان پستان می شود. ولی با این وجود، زنانی که در مزرعه ها کار می کنند دچار مشکلات سلامتی بیشتری می شوند. بعضی از سموم نباتی که استفاده آنها رایج است، در حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهند که تقلید استروژن می کنند. برای مثال، آترازین (Atrazine) که در پرورش ذرت استفاده می شود عامل اافزایش تولید استروژن از راه محرک کردن آنزیم آروماتاز است. بنابراین بهتراست که سلامتی مان را در معرض خطر قرار ندهیم. عقل به ما می گوید که مواد شیمیائی اضافی احتمالا برای بدن ضرر دارد. سئوال اینجاست که سالم ترین راه پرورش و آماده کردن میوجات، سبزیجات، مرغ و ماهی و گوشت کدام است که بیشترین ارزش غذائی را داشته باشد و کمترین مواد شیمیائی را؟

قدم هائی که شما می توانید بردارید*:

غذاهای ارگانیک بخرید

برای کاهش میزان مواد سمی در غذای خویش، سعی کنید که غذا و لبنیاتی را که به صورت ارگانیک تهیه شده مصرف کنید. لغت "ارگانیک" به آن دسته از محصولات کشاورزی می گویند که به صورت طبیعی و بدون سم و یا کود شیمیایی و یا دستکاری ژنتیکی تهیه شده باشد. همینطورمحصولات ارگانیک به گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیاتی می گویند که به احشام و طیور، زمانی که سالم هستند، هورمون و یا آنتی بیوتیک اضافی نداده باشند. غذاهای ارگانیک از حیواناتی آمده که خوراکشان علوفه و یا غلات ارگانیک بوده است.

غذای دارای برچسب "ارگانیک" با غذای دارای برچسب "طبیعی" خیلی فرق دارد. برچسب "طبیعی" خیلی زیادی استفاده می شود و در زمینه استانداردهای صنعتی چندان معنایی ندارد. همینطور "چرای آزاد" (FREE RANGE) هم هیج تعریف رسمی صنعتی ندارد. خیلی از مردم فکر می کنند که چرای آزاد یعنی گاو ، گوسفند و یا مرغ در قفس نگاه داری نمی شوند و در فضای باز مزرعه آزاد هستند. ولی این همیشه درست نیست. هرکس می تواند برچسب "چرای آزاد" را روی بسته بندی های غذا بگذارد بی آن که واقعیت داشته باشد. برای اطمینان مرغ و گوشت را از مزرعه دارهای محلی که با روش پرورش آنها آشنا هستید تهیه کنید. برچسب "ساده"، "خالص" و "واقعی" نیز عالی به نظر می رسند ولی هیچ معنای رسمی ندارند.

باوجودی که دلایلی وجود دارد که بپذیریم غذاهای ارگانیک از غذاهای غیر ارگانیک سالم تر و مغذی تر است ولی هنوز پژوهش های اندکی در تایید این مساله وجود دارد و در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتر وجود دارد.

هزینه غذاهای ارگانیک

غذاهای ارگانیک معمولا از غذاهای غیرارگانیک گران تر است. اما اگر میوه وسبزیجات ارگانیک نمی توانید بخرید، بهتر است که از میوه ها و سبزیجات غیرارگانیک استفاده کنید تا اینکه اصلا میوه و سبزی نخورید. اگر قیمت غذا های ارگانیک مساله است، میتوانید تنها بعضی از غذاها را ارگانیک بخرید.

گروه کاری محیط زیست Environmental Working Group (EWG) یک سازمان مدافعه گر سلامت محیط زیستی در ایالت متحده امریکاست. این سازمان پژوهش های روی سموم نباتی را بررسی می کند و در یک تارنمای "راهنمای خریدار به سموم نباتی" ( www.ewg.org میزان مسمومیت 45 تا از پرفروش ترین میوه ها و سبزیجات را درجه بندی می کند. این راهنما کار تصمیم گیری درباره اینکه کدام مواد غذایی را ارگانیک بخریم ساده می سازد.

"دوجین آلوده "

12 تا میوه و سبزیجاتی که پس از بررسی گروه کاری محیط زیست دارای بیشترین آلودگی شناخته شدند و بهتر است که این مواد را بصورت ارگانیک تهیه کنید.
• سیب
• هلو
• شلیل
• توت فرنگی
• انگور
• کرفس
• اسفناج
• فلفل دلمه ای
• خیار
• گوجه فرنگی ریز گیلاسی
• نخود فرنگی
• سیب زمینی
• فلفل تند
• سبزی هایی که برگ درشت و تیره رنگ دارند (kale/collard greens)


"پانزده تای تمیز"

لیست میوه و سبزیجاتی است که آلودگی کمتری دارند و در نتیجه میتوانید آنها را به صورت غیر ارگانیک بخرید.
آووکادو
ذرت شیرین (بلال)
آناناس
کلم
نخود فرنگی یخ زده
پیاز
مارچوبه
انبه
پاپایا
کیوی
بادمجون
گریپ فروت*
طالبی
گل کلم
سیب زمینی شیرین
لیست کامل درجه بندی گروه کاری محیط زیست را می توانید در اینجا ببینید: www.ewg.org/foodnews/list.php

*گریپ فروت هم مانند انار ممکن است در کارکرد برخی داروهای درمان سرطان پستان مداخله کرد. از پزشک خویش درباره مصرف گریپ فروت در هنگام درمان سرطان پستان بپرسید.

مسائل دیگری که برای تهیه غذای ارگانیک باید به آن توجه کنید*:

(* توضیح: شاید برخی از آنچه در اینجا به فارسی برگردانده شده، بیشتر برای مردم ساکن امریکا مفید باشد. ولی این سازمان ترجمه کامل متن را ضروری می داند از آن رو که بخش عمده این اطلاعات برای همه مردم مفید است، و بخش اندکی که بیشتر روی امکانات موجود در امریکا تمرکز دارد، ما را با راه هایی آشنا می سازد که سازمان های غیردولتی در امریکا به کار می گیرند تا آگاهی رسانی کنند و یا دسترسی مردم به مواد خوراکی سالم و ارگانیک را افزایش دهند. عملکرد چنین سازمان های غیردولتی نیز می تواند آموزنده باشد.)

• عجله نکنید که تمام غذاهای مورد نیازتان را ارگانیک بخرید. چون هزینه آن خیلی زیاد میشود. غذاهائی را که زیاد مصرف مییکنید ارگانیک بخرید و بعد تصمیم بگیرید که بر اساس بودجه تان چه غذاهای دیگری را ارگانیک بخرید.
• توجه کنید که سوپرمارکت شما چه نوع مواد غذائی دارد. بیشتر سوپرمارکت های بزرگ بعضی ازمواد غذائی را به صورت ارگانیک دارند. بپرسید که آیا هیچوقت آن مواد به حراج گذاشته میشود، و قیمت ها را در سوپرمارکت های مختلف مقایسه کنید. لیست میوه و سبزیجات "دوجین آلوده " و "پانزده تای تمیز" را با خودتان به سوپرمارکت ببرید تا ببینید چه مواد غذائی را بهتر است ارگانیک بخرید.

• غذاهای یخ زده ارگانیک معمولا ارزان تر است. در قسمت مواد غذائی یخ زده نگاه کنید، معمولا میوه و سبزیجات ارگانیک یخ زده بهای ارزان تری دارند.

• مواد غذائی ارگانیک را به مقدار کم خریداری کنید. غذا های ارگانیک زود تر ازمواد غذائی معمولی خراب می شوند.

• غلات و حبوبات را به صورت خشک شده تهیه کنید. حبوبات خشک سالم تر و ارزان تر از حبوبات کنسرو شده است. (جداره داخلی بیشتر قوطی های کنسرو دارای ماده BPA است که با استروژن بدن مداخله می کند.)

• سعی کنید از تعاونی مواد غذایی خرید کنید، اگر درمنطقه شما وجود دارد. تعاونی های غذایی توسط کارمندان و مشتریان اداره می شوند و هدف شان فروش مواد غذایی با بالاترین کیفیت به مشتریان است. تعاونی ها می توانند فروشگاه یا کلوب خرید باشند و معمولا مواد غذایی ارگانیک و محلی ارائه می کنند. شما می تواند تعاونی های مواد غذایی نزدیک خود را در اینجا ببینید: www.localharvest.org

• سعی کنید که مواد غذائی را از کشاورزان در بازار روز تهیه کنید. در بازار روز، کشاورزان منطقه شما محصولات خود را بطور مستقیم به شما ارائه می کنند و می توانند به هر پرسش شما پاسخ دهند. کشاورزان ممکن است که جواز ارگانیک داشته یا نداشته باشند، ولی می توانند شیوه تولید را به اطلاع شما برسانند. برخی کشاورزان کوپن های یارانه دولتی را می پذیرند.

مواد غذائی را بشویید و پوست بکنید. برای از بین بردن خاک و مواد سمپاشی شده روی میوها و سبزیجات می توانید آن ها را با مواد پاک کننده بشو یید. این شوینده ها معمولا در قسمت محصولات تازه در فروشگاه موجود است و از مرکبات، ذرت و نارگیل تهیه شده است. سبزیجات و میوه را می توانید با محلول ساده آب و سرکه هم بشورید. پوست کردن میوه هم مواد سمپاشی را از روی میوه پاک میکند ولی تاثیری روی مواد شیمایی داخل خود میوه و سبزی ندارد.

غذای دریائی سالم انتخاب کنید. حتما می دانید که بعضی از غذاهای دریائی سالم نیستند برخی از ماهی ها را به دلیل داشتن جیوه و دیگر مواد آلوده نباید بیش از یک یا دوبار در هفته بخورید. اگر در انتخاب ماهی دقت کنید، فایده ماهی (به علت وجود اومگا سه) از ضرر آن بیشتر است. صندوق دفاع محیط زیستی که یک سازمان غیرانتفاعی است و در سال 1967 توسط گروهی از دانشمندان در امریکا پایه گذاری شده، آلاینده های موجود در ماهی ها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که غذاهای دریائی زیر سالم است و می توانید تا 4 بار در هفته بخورید:
آنچوی
صدف
ماهی کاد
خرچنگ گرد (crab)
خرچنگ ریز یا خاردار (crawfish)
ماهی روغن کوچک (haddock)
شاه ماهی
خرچنگ دراز (lobster)
ماهی خال مخالی (mackerel)
صدف سیاه (mussels)
صدف مرواریدی (پرورشی)
پورگی قرمز
ماهی سلمان (کنسرو*)
ساردین
صدف اسکالوپ
میگو
ماهی مرکب
تیلاپیا

*دقت کنید که جداره داخلی قوطی کنسرو مواد حاوی BPA نداشته باشد. این مواد در استروژن مداخله می کنند. سعی کنید از کارخانه تولید کننده آن بپرسید که جداره کنسرو دارای BPA هست یا نه.

صندوق حفاظت محیط زیستی یک تارنمای ویژه انتخاب غذای دریایی دارد: www.edf.org
همچنین می توانید به این منابع مراجعه کنید: namanet.org و www.msc.org

چربی ماهی را در بیاورید. مواد شیمیائی در چربی ماهی باقی میماند . قبل از پخت، چربی و پوست ماهی را جدا کنید . چربی ماهی ماده اسفنجی زیر پوست و نوار قهوه ای رنگ "گوشت" وسط و ته فیله های ماهی است.

بخش دو - از عوامل خطر سرطان پستان:

                                                مواد شیمیایی در کباب یا BBQ

زمانی که غذا را روی حرارت زیاد کباب می کنید تا کاملا پخته شود، گروهی از مواد شیمیایی آمین های هتروسیکلیک Hetericylic amines یا به اختصار HCAدر آن شکل می گیرد. غذا هر چقدر طولانی تر و با حرارت بیشتر پخته شود این مواد شیمیائی بیشتر در آن تولید می شود، به ویژه در قسمت هایی که غذا تیره و یا سوخته شده است. موسسه ملی سرطان هفده نوع آمین هتروسیکلیک را شناسائی کرده که سرطان تولید می کنند. مواد شیمیایی دیگری به اسم هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای Polycyclic aromatic hydrocarbon یا به اختصار PAHs در دود حاصل ازسوخت چربی و یا ریختن آن روی ذغال تولید می شود. این مواد نیز باعث تولید سرطان پستان می شود.

پژوهش نشان داده که زنانی که بیشتر غذاهای کباب شده و barbecued و کمتر میوه و سبزیجات می خورند، بیشتر در خطر مبتلا شدن به سرطان پستان هستند تا زنانی که کمتر غذاهای کباب شده می خورند.

اقداماتی که شما می توانید انجام دهید:

• گوشت های کم چربی بخرید و تمام چربی های گوشت را دور بریزید تا گوشت مواد سرطان زا تولید نکند.
• غذا را در حرارت پایئن تری کباب کنید.
• بهتر است که غذا را اول بپزید (در اجاق فر) تا چربی آن آب شود و بعد کباب کنید.
• ازدستور آشپزی که "سیاه کردن" گوشت را توصیه می کند استفاده نکنید.
• قسمت های سوخته شده و سیاه گوشت را دور بریزید.
• از زیاد پختن (و یا کم پختن) گوشت پرهیز کنید و از دماسنج گوشت در آماده کردن غذا استفاده نمائید تا گوشت تا حرارت مناسب پخته شود.
• پیش از کباب کردن، به گوشت ادویه های گیاهی بزنید تا مواد سرطان زا را کاهش دهد. پژوهش نشان داده که ادویه های گیاهی امکان تولید مواد سرطان زا را کم می کند.

منبع:
www.breastcancer.org


این آگاهی رسانی درباره توانمندسازی برای مقابله با سرطان پستان توسط این سازمان انجام می گیرد:
STAR for Breast Cancer
www.star4breastcancer.org


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست