یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

با اجرای "قانون بکام"
ایتالیا دوباره به بهشت ستارگان تبدیل می شود؟اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۵ دی ۱٣۹۵ -  ۴ ژانويه ۲۰۱۷به نظر می رسد با اجرای لایحه ای مشابه "قانون بکام"، دوباره ایتالیا به معبد ستارگان بزرگ دنیای فوتبال تبدیل شود.

نوامبر گذشته، رئیس شرکت پیولی (اسپانسر اینتر) و یکی از مدیران سابق نراتزوری ها اعتراف کردند که اگر رویای حضور یک بازیکن در اینتر را در سر داشته باشند، بدون شک آن ستاره لیونل مسی خواهد بود و در بسیاری از مواقع، دست آخر رویاها به حقیقت خواهد پیوست.
شاید در حال حاضر، پیوستن یک ستاره در اندازه های مسی از بارسلونا به اینتر عجیب باشد، اما از یاد نبریم که در گذشته و در سال ۱۹۹۷، رونالدوی برزیلی با مبلغ ۲٨ میلیون یورو از اسپانیا به شهر میلان مهاجرت کرد و گرانترین بازیکن همه ادوار فوتبال در آن مقطع لقب گرفت.
در دهه ۹۰، ایتالیا معبد ستارگان بزرگ دنیای فوتبال بود و همه بازیکنان مشهور برای کسب درآمد و شهرت بیشتر، به سرزمین چکمه ای سفر می کردند. جالب است بدانیم تمام برندگان جایزه مرد سال جهان از بین سالهای ۱۹٨۷ تا ۲۰۰۰ سابقه بازی در سری آ را در کارنامه خود می بینند و ۹ نفر از آنها در مقطعی که برنده این جایزه شدند در ایتالیا مشغول به فعالیت بودند. البته بدون شک شرایط نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.
شرایط مالی، اوضاع فوتبال جهان را تغییر داد و حالا ستارگان نوظهور دنیای فوتبال رویای بازی در بارسلونا یا رئال مادرید را در سر می پرورانند. در سال ۲۰۱۶ از بین ۶ بازیکن اول برنده رده بندی توپ طلا، ۵ بازیکن شامل رونالدو، مسی، گرت بیل، نیمار و سوارز در لالیگا بازی می کردند
در این میان، ممکن است تمایل آنتوان گریزمان به مهاجرت از اسپانیا و دادن جواب مثبت به پیشنهادهای گزاف پی اس جی، لیگ برتر یا بایرن مورد عجیبی تلقی شود.
بعد از سالها بحران مالی و ضعف در مدیریت و علیرغم تلاش باشگاه های سری آ برای حضور در بین ابرقدرت های قاره سبز، حتی یوونتوس که بی شک مشهور ترین و قوی ترین تیم این سرزمین محسوب می شود، در مبارزه با غول های متمول چینی برای جذب اکسل ویتسل ناکام مانده و این هافبک خلاق که در تابستان حتی در تست های پزشکی بیانکونری ها نیز شرکت کرد، دست آخر به فوتبال آسیا نقل مکان کرد.
اما به نظر می رسد با ایجاد تغییراتی در سیستم اداره مالیاتی ایتالیا و همچنین موضوع مهمی به نام برکسیت، ستارگان دنیای فوتبال دوباره به سرزمین لاجوردی مهاجرت کنند
تصمیم شوک برانگیز بریتانیا مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا، دولت ایتالیا را بر آن داشته است تا با ایجاد تغییر در قوانین مالیاتی، بسیاری از موسسات مالی بزرگ مشغول در لندن را مجاب به بازگشت به خانه کند که یاد آور "قانون بکام" است که یک دهه پیش، توجه بسیاری از بازیکنان را به خود جلب کرد.
در سال ۲۰۰۵، دولت اسپانیا اعلام کرد که هر کسی که از کشور دیگری به اسپانیا مهاجرت کند، این انتخاب را دارد که برای پرداخت مالیات، با او همانند یک شهروند اسپانیایی یا یک شهروند خارجی برخورد شود.
این قانون بدان معنا بود که یک فرد غیراسپانیایی می تواند تا ۶ سال از پرداخت مالیات هرگونه درآمدی که در خارج از اسپانیا کسب کرده معاف باشد و در مورد درآمدی که در داخل اسپانیا داشته است، مشمول پرداخت حق ۲۴ درصدی مالیات می باشد که تقریبا نصف شهروندان اسپانیا است.
دیوید بکام، ستاره خوش سیمای فوتبال انگلیس نیز که درآمد زیادی در گوشه و کنار جهان دارد، از اولین کسانی بود که از این قانون استفاده کرد و مدت زیادی از پرداخت مالیات معاف شد. به همین دلیل، این لایجه به "قانون بکام" در دنیای فوتبال شهرت پیدا کرد.
اگرچه در سال ۲۰۱۰ این قانون برای همیشه در اسپانیا لغو شد، اما حالا ایتالیایی ها در حال تصویب قانون مشابهی هستند که طبق آن هر کسی که ۹ سال خارج از ایتالیا مشغول به کسب درآمد بوده، تنها ملزم به پرداخت نرخ ثابت ۱۰۰ هزار یورویی مالیات برای درآمدهای خارج از این کشور می باشد.
اگر این قانون تصویب شود، بدون شک مزایای زیادی برای ستارگان غیرایتالیایی شاغل در سری آ خواهد داشت و دیگر بازیکنان را نیز برای مهاجرت ترغیب خواهد کرد.
قانون فعلی اینگونه است که هر کسی بالای ۷۵ هزار یورو درآمد داشته باشد، باید ۴٣ درصد از آن را به اداره مالیات پرداخت کند. با تصویب این قانون، آنها باید از درآمد هنگفت خود از حق پخش تصویر و اسپانسرهای خود تنها و تنها مبلغ ۱۰۰ هزار یورو را به دولت ایتالیا بپردازند که نسبت به دیگر کشورها بسیار رقم ناچیزی به شمار می آید و با این تفاسیر، ایتالیا تبدیل به مقصد جذابی برای ستارگان بزرگ دنیای فوتبال خواهد شد.
در واقع، با علم به این موضوع که مالیات در سالهای اخیر از مسائل مشکل ساز برای ستارگان دنیای فوتبال بوده و هر از چند گاهی شاهد درگیری های آنها در این رابطه هستیم، ایتالیا می تواند مقصدی مقرون به صرفه برای آنها لقب بگیرد و شاید رویای سران اینتر مبنی بر جذب لیونل مسی به زودی به حقیقت منجر شود.

منبع: "ورزش سه"، از سایت گل
ترجمه: آریا فاطمی مقدم

قانون بکام
د‌‌‌‌ر اسپانیا برای حقوق بالای ۱۲۰هزار یورو رقمی بالغ بر ۵۰د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ مالیات گرفته می‌شود‌‌‌‌ و برای حقوق بالای ٣۰۰هزار یورو که امثال لیونل مسی هم شامل آن می‌شوند‌‌‌‌ تا ۵۴د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ مالیات هم پیش‌بینی شد‌‌‌‌ه است. چنین مالیات سنگینی موجبات کاهش حضور ستارگان خارجی د‌‌‌‌ر لیگ این کشور شد‌‌‌‌ه بود‌‌‌‌ که د‌‌‌‌ر سال۲۰۰۴ همزمان با حضور د‌‌‌‌یوید‌‌‌‌ بکام تا حد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ زیاد‌‌‌‌ی اصلاح شد‌‌‌‌. د‌‌‌‌ر سال۲۰۰۴ قانونی وضع شد‌‌‌‌ که طبق آن مهاجران خارجی تا شش سال از مالیات سنگین معاف می‌شوند‌‌‌‌ و تنها چیزی حد‌‌‌‌ود‌‌‌‌ ۲۵د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ مالیات می‌د‌‌‌‌هند‌‌‌‌. همین امر سبب شد‌‌‌‌ که بسیاری از ستاره‌های فوتبال راه اسپانیا را د‌‌‌‌ر پیش بگیرند‌‌‌‌. اگر لوئیز فیگوی ۵۰میلیون یورویی مجبور شد‌‌‌‌ه بود‌‌‌‌ بیش از ۵۰د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ حقوق خود‌‌‌‌ را به عنوان مالیات بپرد‌‌‌‌ازد‌‌‌‌ د‌‌‌‌یوید‌‌‌‌ بکام با د‌‌‌‌ریافت پول کمتر و مالیات بهتر سود‌‌‌‌ خوبی نصیب خود‌‌‌‌ش کرد‌‌‌‌. با این حال تمد‌‌‌‌ید‌‌‌‌ قرارد‌‌‌‌اد‌‌‌‌ بعد‌‌‌‌ از ۶سال برای امثال کریستین رونالد‌‌‌‌و و رئال ماد‌‌‌‌رید‌‌‌‌ د‌‌‌‌رد‌‌‌‌سرهایی را به وجود‌‌‌‌ آورد‌‌‌‌ه، آن‌ها د‌‌‌‌یگر مشمول قانون بکام نمی‌شوند‌‌‌‌ و همین پول بیشتری را برای حضور ستاره پرتغالی به وجود‌‌‌‌ می‌آورد‌‌‌‌.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست