یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

استعفای کی روش و صندوقهای آراء ریاست جمهوری خرداد ۹۶اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ دی ۱٣۹۵ -  ٨ ژانويه ۲۰۱۷یک.
اخبار روز-کرد سنندجی: بار دیگر موضوع کیروش و استعفای تازه وی بر محور صحبت های برانکو مربی تیم پرسپولیس رسانه ها را یطرف این موضوع سمت و سوی داده و به تبع آن نیز در فضای مجازی نیز موافقین و مخالفین نظرات خود را منعکس می کنند. شاید هسته اصلی این موضوع جدید که به جدال بیانی دو مربی معروف شاغل در ایران انجامیده را نه در صحبت های انتقادی برانکو و متقابلا پاسخ کی روش به آن جستجو کرد بلکه باید ریشه آن را مثل همه عرصه ها در ملوک الطوایفی حاکم بر فوتبال ایران رد یابی کرد جائی که مدیران باشگاه پرسپولیس در جلسه با سازمان لیگ حاضر می شوند و به جای برانکو ورقه های تائید برنامه ها را امضاء می کنند گوئی برانکو طفلی است که به سن بلوغ نرسیده و نیاز به قیم دارد! این از جنبه فنی قضیه است اما از دیدگاه اجتماعی موضوعات نهانی وجود دارد که آشکار است ولی دیده نمی شود. سایت تابناک که بازتاب سیاستهای محسن رضائی دبیر مجمع تشخیص نظام است به همان موضوع نهان و آشکار اشاره کرده است و می نویسد"
«واقعیت این است که کارلوس کی روش، راه گرفتن امتیاز از فدراسیون فوتبال ایران به خصوص در دوره ای که تاج عهده دار ریاست است را خوب یاد گرفته و به طور مداوم دست روی به اصطلاح نقطه ضعف فدراسیون می گذارد. او با هر سرفه ای تب می کند و سراغ مدیران بالاتر از تاج را می گیرد. جایی که وزیر ورزش، معاون اول رییس جمهور و شخص رییس کابینه نشسته اند!
اما سوال مهم این است که آیا کی روش این امتیازات را برای خودش می خواهد؟
تا وقتی پاسخ این پرسش، منفی باشد فدراسیون فوتبال و حتی مجموعه وزارت ورزش مقابل حربه مرد موفق پرتغالی هیچ مسیری جز تن دادن به خواسته ها و تامین نیازهای بعضا نامتناسب با دارایی وسطح توان فوتبال نیمه حرفه ای ایران، ندارند. کی روش با نبوغ خاص خود به درستی درک کرده است که افکارعمومی برای دولت حسن روحانی بسیار مهم است و فوتبال که سوار بر موج احساسات عمومی، یکی از مولفه های شکل گیری ذهنیت عوام نسبت به توانمندی دولت تدبیر شده است حالا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به عنصری مهمتر از یک رشته ورزشی بدل شده است.
روشن است اگر تیم ملی نتایج خوب دور رفت را در بازی های برگشت نیز ادامه دهد، تکلیف صعود ایران به جام جهانی با همین دو بازی پیش رو در نوروز ۹۶ هم می تواند یکسره شود و این به تنهایی می تواند کمک بزرگی در صندوق های رای گیری باشد.”                                        بی دلیل نبود حسن روحانی اواخر اسفند ۹۴ در پی مراجعه گسترده مردم به صفحه اینستاگرام رییس جمهور، با توصیه دستورگونه اش حکم به مماشات با کی روش و عقب نشینی سریالی مدیران برابر خواسته های او را صادر کرد،شاید مشاوران وی در امور سیاسی چنین روزی را بیش بینی کرده بودند که کارلوس کیروش و تیم ملی از برگهای برنده برای پیروزی احتمالی شیخ حسن روحانی صاحب کلید شکسته در دومین دوره شرکت اش در انتخابات ریاست جمهوری باشند.   

دو.                                                                                                                     
امیر حاج رضایی را همه به عنوان مدافع سرسخت کارلوس کی روش می شناسند اما با شرایطی که به وجود آمده، حاج رضایی هم دیگر اصراری به ماندن سرمربی تیم ملی ندارد. دیروز صبح خبر استعفای کارلوس کی روش از سمت سرمربیگری تیم ملی در رسانه ها منتشر شد و حال او خودش با انتشار بیانیه ای این خبر را تایید کرد. او در این مورد نوشت: «بعد از جلسه با رئیس فدراسیون فوتبال ایران که ۵ ساعت به طول انجامید، من نامه استعفای خود را از سمت هدایت تیم ملی ایران تقدیم ایشان کردم.
این تصمیم در شرایطی حاصل شد که بعد از این نشست به این نتیجه رسیدیم که هیچگونه شرایطی برای ادامه طرح آماده سازی جام جهانی وجود نداشته و مخالفت های همیشگی توسط سرمربیان باشگاه ها با برنامه های فدراسیون و سرمربی تیم ملی وجود دارد.
بعد از گذراندن یک سال بدون شکست و قرار گرفتن در رتبه اول مرحله گروهی مرحله مقدمانی جام جهانی و قرار گرفتن نام ایران در رتبه اول رده بندی فیفا در آسیا، فدراسیون فوتبال ایران نیز تایید کرد نه اقتدار و نه شرایط لازم برای اجرای طرح آماده سازی تیم ملی وجود ندارد.»
ببینیم چرا حاج رضائی از کی روش دل کنده است در ادامه می خوانیم:

وبسایت رسمی برنامه نود: مربی پیشین تیم ملی معتقد است آتشی که کی‌ر‌وش گفته باعث سوختن برانکو می‌شود، در اصل فوتبال ایران را می‌سوزاند. او همچنین گفت که نباید به قیمت تحقیر شدن دنبال صعود به جام جهانی باشیم.
به گزارش وب سایت نود و به نقل از تسنیم، امیر حاج‌رضایی در خصوص حاشیه‌های اخیر فوتبال ایران و درگیری‌های کارلوس کی‌روش با برانکو که در نهایت به استعفای سرمربی تیم ملی منجر شده است، گفت: واقعاً اگر بخواهم حرفی کوتاه بزنم، حرفم کلیشه است، اما باید بگویم کارشناسان، رسانه‌ها، هواداران و هر کسی که به نوعی با فوتبال ارتباط دارد، تنش جاری در فوتبال ما را محکوم می‌کند.
وی افزود: می‌خواهم اشاره‌ای کنم به بخشی از بیانیه آقای کی‌روش؛ اشاره من نه در نقد او، بلکه نکته بسیار مهمی است که باید بگویم. کی‌روش در بخشی از این بیانیه گفته «آقای برانکو خودت در آتشی که روشن شده است، خواهی سوخت»، اما اینطور نیست آقای کی‌روش! نه برانکو در این آتش می‌سوزد و نه شما، بلکه این فوتبال ملی ایران است که در آتش می‌سوزد. دو مربی گران قیمت، دستمزد بالای خود را می‌گیرند و یک روز از این کشور می‌روند و ما می‌مانیم و این آتش که فوتبال‌مان را سوزانده است. حالا جدا از پولی که این دو مربی گرفته‌اند و به نظرم می‌شد با این پول خیلی از دردهای‌مان را دوا کنیم، فوتبال ملی آسیب می‌بیند و هیچ نفعی هم برای ما ندارد. این جدل‌ها و حاشیه‌ها بین این دو مربی هم از سوی همه محکوم است.
پیشکسوت فوتبال ایران یادآور شد: این جدل‌ها و حاشیه‌ها سخت گرفته می‌شود که یک دلیل دارد و آن هم بحث مدیریتی در فوتبال ماست. اگر کسی استخدام می‌شود، اگر قراردادی هست و حقوقدانی این قرارداد را تنظیم کرده و همه چیز مشخص شده، رئیس و مرئوس هم مشخص است. کجای دنیا دیدید یک مربی بیاید و مدیر باشگاهی را اخراج کند؟ همواره این مدیر باشگاه است که مربی را اخراج یا ابقا می‌کند. متأسفانه در یک دهه اخیر که فدراسیون فوتبال تحت هدایت علی کفاشیان و مهدی تاج بوده، آنقدر مسامحه و کوتاهی صورت گرفته که کار به اینجا رسیده است. حالا در فدراسیون این مربی است که رئیس شده و دیگران مرئوس او شدند.
حاج‌رضایی با اشاره به استعفای کارلوس کی‌روش در آستانه بازی‌های دور برگشت انتخابی جام جهانی خاطرنشان کرد: اکنون با مسئله‌ای مواجه شده‌ایم که بسیار حساس است. با این حال من همواره گفته‌ام جام جهانی نباید آخرین آرزوی ما باشد، چون چهار بار به جام جهانی رفته‌ایم، اما حاصلی برای ما نداشته است. با صعود به جام جهانی مردم خوشحال می‌شوند، جشن می‌گیرند و خیلی اتفاقات دیگر رخ می‌دهد، اما فقط ۳۱ کشور به جام جهانی می‌روند که همراه با میزبان ۳۲ تیم می‌شوند. آیا سوای این ۳۲ کشور، دنیا برای دیگر کشورهای که به جام جهانی نرفته‌اند به پایان می‌رسد؟ ما اکنون در حال قربانی کردن اصول فوتبال برای رفتن به جام جهانی هستیم. حالا باید تمام اصول و شرافت‌مان را بدهیم تا کی‌روش تیم ملی را به جام جهانی ببرد!
وی ادامه داد: از نظر من در مقطع کنونی تغییر در رأس هرم فنی تیم ملی، صحیح نیست و به نظرم شورایی (هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال) که امروز تشکیل می‌شود و قدرت تصمیم‌گیری دارد، باید تلاش کند تنش جاری را از میان بردارد. اکنون همه درگیر هستند، باشگاه‌ها در لیگ شرکت می‌کنند، چهار تیم باید به لیگ قهرمانان آسیا بروند و فروردین‌ماه هم انتخابی جام جهانی است و ما برنامه‌های شلوغی پیش‌رو داریم. باید درایت و قدرت وجود داشته باشد تا مشکل در مقطع کنونی حل شود، اما اگر بازهم مشکل برطرف شود و در روی یک پاشنه بچرخد، هیچ چیز درست نخواهد شد.

مربی پیشین تیم ملی استعفای کی‌روش را تاکتیکی دانست و گفت: کی‌روش استعفاهای تاکتیکی زیادی می‌دهد تا بعد از این استعفاها قدرت بیشتری کسب کند. من مانده‌ام برای چه باید این همه باج به او بدهیم و تحقیر شویم؟ درک نمی‌کنم که چرا باید اینگونه باشد؛ تحقیر شویم به قیمت رفتن به جام جهانی؟
حاج‌رضایی در خصوص اینکه جای رئیس و مرئوس عوض شده و جایی که مهدی تاج از تهران به دبی می‌رود تا استعفای کی‌روش را تحویل بگیرد و درایت به خرج نمی‌دهد تا سرمربی تیم ملی برای استعفا دادن به تهران برگردد، اظهار داشت: وقتی ما خیلی جوان بودیم، کلاس‌های مربیگری زیاد می‌رفتیم. مدرسان خارجی به تهران می‌آمدند و برای ما تدریس می‌کردند و حتی سهمیه‌هایی برای کلاس رفتن در مالزی و ژاپن هم بود. پس ما هم کار آکادمیک کرده‌یم، همه چیز دیده‌ایم اما یک موضوع از همان زمان از ذهنم بیرون نمی‌رود. در دهه ۵۰ یا ۶۰ بود که آلمان هنوز متحد نشده بود و یک مدرس از آلمان شرقی به ایران آمده بود که گفت فوتبال سه سر فصل دارد؛ «مدیریت، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری» این مسئله هنوز در ذهن من باقی مانده، اما وقتی به آقایان می‌گوییم مدیریت بلد نیستید، به آنها بر می‌خورد.
مربی پیشین تیم ملی تأکید کرد: نه تضادی با منافع کسانی که پست دارند، داریم و نه آنها را آدم‌های بدی می‌دانیم. اتفاقاً همه آنها انسان‌های نازنین، خوب و عالی هستند، اما مدیر نیستند. مشکلی هم که ما داریم، با عملکرد آنهاست نه خودشان. کاری هم به منافع و سایر مسائل نداریم و این چیزها را نمی‌بینیم، به خصوص من که مستقل و آزاد هستم و از هیچ کجا منافعی ندارم. من بر اساس تجربه و دانش این حرف‌ها را می‌زنم و می‌گویم اینها مدیر نیستند و مدت‌هاست کشور ما عملاً مدیری نداشته است. کی‌روش باهوش است و وقتی این فضا را فهمیده و درک کرده هر کاری دوست دارد، انجام می‌دهد. کار به جایی رسیده که بیانیه‌های او توهین‌آمیز شده و نگاهی از بالا به ما دارد. اینطور نیست، ما ایرانی هستیم و نخبگانی در کشورمان داریم.
وی ادامه داد: من خودم را می‌گویم که فوتبال را اندازه کی‌روش متوجه نمی‌شوم، اما هرکسی برای خودش دانشی دارد و هر جای ایران ما هم انسان‌های فرهیخته و با دانش هستند و این درست نیست که کی‌روش با حرف‌ها و رفتارهایش به ما توهین کند. فدراسیون ما هم می‌نشیند و نگاه می‌کند، جلوی او را نمی‌گیرد و اگر الان هم بخواهد این کار را کند، دیر شده است. باید از ابتدا حوزه کاری کی‌روش مشخص می‌شد تا او به هرجایی که دلش خواست، سَرک نکشد، اما جلوی او را نگرفتند. در فدراسیون ما آدم خوب زیاد است، اما مدیر به هیچ وجه!
حاج‌رضایی در واکنش به این مسئله که کسی قصد تغییر در رأس هرم فنی تیم ملی را ندارد و حتی بزرگترین منتقدهای کی‌روش هم به فکر اصلاح هستند نه تغییر و هر بار این خود کی‌روش است که بحث استعفا را مطرح می‌کند، گفت: باید بگویم که مایلی‌کهن حرف‌های درستی می‌زند. ممکن است نوع ادبیات او را دوست نداشته باشیم، اما او حرف‌هایش را از سر دلسوزی می‌زند. آدم می‌تواند منتقد باشد و قرار نیست همه تعریف کنند. به خدا مخالف هم حق حرف زدن دارد و همه باید صحبت کنند تا مردم خودشان قضاوت کنند، اما ما می‌خواهیم دهان منتقدان را ببندیم. در مقطع کنونی کسی طالب تغییر نیست و همه به اصلاح فکر می‌کنند، اما ما از همه چیز چشم برگرداندیم و فقط به جام جهانی فکر می‌کنیم. ۲۰۱۸ از راه می‌رسد، همانطور که ۲۰۱۴ از راه رسید، ما به جام جهانی رفتیم، اما چه چیزی اصلاح شد؟
کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به اهمیت ساختار فوتبال و تیم‌های باشگاهی،گفت: در فوتبال انگلیس ببینید که پدر آرسنال در می‌آید تا در جام حذفی یک تیم دسته دومی را شکست بدهد؛ این کشور بیش از نیم قرن است در جهان و قاره خودش هم افتخاری کسب نکرده، اما ساختارش را حفظ کرده است. سم آلاردایس خطا می‌کند، بلافاصله او را از سرمربیگری تیم ملی انگلیس برکنار می‌کنند. قبل از او هاجسون بود که او را برداشتند و حالا یک مربی جوان سرمربی تیم ملی است، اما ساختار فوتبال انگلیس تغییر نکرده، اما متأسفانه ما همه چیزمان برعکس است. با وجود اینکه فوتبال انگلیس سال‌هاست توفیقی نداشته، اما آنها می‌توانند به فوتبال‌شان افتخار کنند، چون فوتبال‌شان پویاست. ما می‌گوییم باید به دو فردای دیگر نگاه کنیم، اما دو فردای دیگر نداریم. انهای این هفته لیگ شروع می‌شود و پرسپولیس بازی دارد. پرسپولیس تیم کوچکی نیست و با این همه هوادار بسیار با اهمیت است. آیا درست است که این تیم را مقابل تیم ملی بگذاریم؟ متأسفانه در این اتفاق یک مثلث مقصر بود که یک ضلع آن برانکو ایوانکوویچ، یک ضلع کارلوس کی‌روش و ضلع دیگر فدراسیون فوتبال بود که من نمی‌دانم سهم هرکدام چقدر است.
وی در خصوص اینکه کی‌روش پس از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل گفت اگر فرصتی چهار ساله داشته باشد تیم ملی در جام جهانی بعدی از گروهش صعود خواهد کرد اما اکنون بازهم سقف آرزوها کوتاه شده و صعود به جام جهانی را کاری غیر ممکن تلقی می‌کند، گفت: همانطور که گفتم، کی‌روش باهوش است و بعد از پنج شش سال حضور در ایران نبض جامعه ما را در دست می‌گیرد. او می‌داند استراتژی‌های خود را در چه زمانی پیاده کند. ما مثل خیلی از کشورهای دنیا هستیم و به این موضوع اهمیت می‌دهیم. نقل قولی از ریوالدو شده بود که فوتبال برای گرسنه‌هاست و ما می‌توانیم این مصداق را به خوبی شرح بدهیم.
حاج‌رضایی خاطرنشان کرد: اینکه فوتبال برای گرسنه‌هاست، تعبیر جامعه‌ای است که در آن اشراف زادگان و ثروتمندان آنقدر وسیله برای تفریح دارند که برد و باخت فوتبال فرقی به حال‌شان ندارد، اما برای بقیه جامعه مهم است. در کشورهایی مانند کشورهای آمریکای جنوبی، مردم با فوتبال تیم ملی و نتایج‌شان زنده‌اند. وقتی برزیل قهرمان جهان شد، یک قاره جشن گرفت و حتی رقبای برزیل در قاره شادی کردند که ما هم هستیم و این جامعه‌ای که ریوالدو گفت را به خوبی تعبیر می‌کند. در کشور خودمان هم علاقه‌مندان به فوتبال را می‌بیند که با پیروزی تیم ملی و صعود به جام جهانی، مشکلات‌شان را برای مدتی کوتاه فراموش می‌کنند، اما اکنون سقف آرزوی مردم را کوتاه می‌کنند که اگر فدراسیون با قدرت مدیریتی بالا داشتیم، اجازه نمی‌داد سقف آرزوی مردم کوتاه باشد و جامعه به قضیه اینطور که کی‌روش می‌گوید نگاه کند.
پیشکسوت فوتبال کشورمان اظهار داشت: حالا ما چه دوست داشته باشیم یا نه، تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران است. بد است که او به دبی برود و اجازه ندهد کی‌روش به ایران بیاید. آیا تحقیر تیم ملی و مردم ایران به قیمت حضور در جام جهانی سودآور است؟ کجای آن سودآور است که ما را تحقیر کنند و بگویند شما را به جام جهانی بردیم.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست