یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آغاز رقابت‌های جام کنفدراسیون‌ها
روسیه در گام نخست ۲ بر صفر نیوزیلند را شکست داداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٨ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱٨ ژوئن ۲۰۱۷اخبار روز - بخش ورزشی: فوتبال در اروپا و در اکثر کشورهای جهان فصل تعطیلات خود را سپری می کند. هفته گذشته دیدارهائی از مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱٨ در تعدادی از کشورهای قاره های مختلف طی برگزار شد ولی باز در مجموع این دیدارها نیز تحت تاثیر تعطیلات تابستانی به خصوص در اروپا قرار داشت. با این وجود افتتاح جام کنفدراسیونها که از امروز شنبه در روسیه به مدت دو هفته آغاز شد می تواند فصل تعطیلات تابستانی را برای هواداران دو آتشه فوتبال جذاب کند. جام کنفدراسیون‌ها محلی برای رقابت تیم‌های قهرمان هر قاره است، امسال، روسیه، میزبان جام جهانی ٢٠١٨، به عنوان میزبان این دوره از جام کنفدراسیون‌ها معرفی شده تا نوع توانائی خود را در میزبانی جام جهانی ۲۰۱٨ نمایش دهد و کارنامه ای در این مورد بیش روی فیفا و کشورهای حاضر در آن جام قرار دهد. روسیه در گروه نخست این بازی‌ها که در مجموع هشت تیم در آن حاضر شده‌اند، در کنار نیوزیلند، قهرمان اقیانوسیه، پرتغال، قهرمان اروپا و مکزیک، قهرمان کونکاکاف قرار گرفته است. در گروه دوم این رقابت‌ها هم کامرون به عنوان قهرمان آفریقا، شیلی، قهرمان آمریکای جنوبی، استرالیا، قهرمان آسیا و آلمان، قهرمان جام جهانی ٢٠١٤ کنار هم قرار گرفته‌اند.

جام کنفدراسیون ها از سال ۲۰۰۵ با حضور ۸ تیم و یک سال پیش از برگزاری جام جهانی، در همان کشور میزبان جام جهانی برگزار می شود. ۸ تیم حاضر در جام کنفدراسیون ها شامل ۶ تیم قهرمان در قاره های مختلف، تیم میزبان و مدافع عنوان قهرمانی جام جهانی در دوره قبل هستند. البته در دوره آینده جام کنفدراسیون ها در سال ۲۰۲۱، به علت گرمای هوا در قطر (میزبان دوره بعدی جام جهانی)، میزبانی جام کنفدراسیون ها به کشور دیگری واگذار خواهد شد. امسال دهمین دوره جام کنفدراسیون ها در کشور روسیه برگزار می شود. این تورنمنت برای اولین بار توسط کشور عربستان سعودی و تحت عنوان «جام بین قاره ای» پایه گذاری شد. البته برخی قدمت این جام را به برگزاری مسابقه بین قهرمانان دو قاره اروپا و آمریکای جنوبی تحت عنوان «جام آرتمیو فرانکی» در سال های ۱۹۸۵ و ۱۹۹۳ مربوط می دانند. حتی در پنجاهمین سالگرد برگزاری نخستین دوره جام جهانی نیز یک تورنمنت بین قهرمانان ادوار جام جهانی برگزار و به «جام جهانی کوچک یا Mundialito» معروف گردید. به هر حال فُرم نوین جام کنفدراسیون ها در عربستان آغاز شد.

برنامه جام
جام کنفدراسیون ها ۲۰۱۷ روسیه، از ۱۷ ژوئن تا ۲ جولای در کشور میزبان جام جهانی ۲۰۱٨ برگزار خواهد شد و در این مسابقات ٨ کشور برای کسب مقام قهرمانی به مصاف هم می روند.
در نخستین بازی افتتاحیه روسیه مقابل نیوزیلند قرار گرفت و توانست دو بر صفر پیروز شود. ولادیمیر پوتین و ایفانو رئیس فیفا این مسابقه را در استادیوم تماشا کردند. نخستین بازی دهمین دوره جام کنفدراسیون‌ها با برتری ۲ بر صفر روسیه میزبان مقابل نیوزیلند، قهرمان قاره اقیانوسیه به پایان رسید.
پس از یک نبرد پایاپای در دقایق ابتدایی بازی در ورزشگاه «سن‌پترزبورگ»، گل به خودی «باکسال» بازیکن نیوزیلند در دقیقه ٣۱، روی عبور مهاجم روس از دروازه بان این تیم روسیه را پیش انداخت و میزبان با همین گل و برخورداری از دفاع مسنجم، پیروز به رختکن رفت.
در ۴۵ دقیقه دوم، نیوزیلند به شکل طبیعی برای جبران گل خورده هجوم آورد اما حمایت هواداران روسی و تدابیر چرچتسوف، سرمربی روسیه مانع به نتیجه رسیدن حملات آنها شد. در دقیقه ۶۹ روسیه مزد بازی منطقی خود را گرفت و توسط سومولوف به گل دوم دست یافت. تلاش نیوزیلند در ۲۰ دقیقه پایانی نتیجه‌ای در پی نداشت و در نهایت پس از به صدا درآمدن سوت پایان بازی گروه اول رقابت‌ها، روسیه ۲ بر صفر به برتری رسید و با به دست آوردن اولین ٣ امتیاز دهمین دوره جام کنفدراسیون‌ها به صعود امیدوار شد.

برنامه دیدارهای این جام
۴-شهر از کشور روسیه میزبانی رقابت ها را به عهده خواهند داشت و برنامه بازی های دور گروهی در دو گروه A و B و همچنین برنامه بازی های مرحله نیمه نهایی، رده بندی و فینال به شرح زیر خواهد بود:

گروه A
روسیه
نیوزلند
پرتغال
مکزیک

گروه B
کامرون
شیلی
استرالیا
آلمان

۱۷ژوئن ۲۰۱۷ (۲۷ خرداد)
روسیه - نیوزیلند (گروه A)

۱۸ ژوئن ۲۰۱۷ (۲۸ خرداد)
پرتغال - مکزیک (گروه A)
کامرون - شیلی (گروه B)

۱۹ ژوئن ۲۰۱۷ (۲۹ خرداد)
استرالیا - آلمان (گروه B)

۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ (۳۱ خرداد)
روسیه - پرتغال (گروه A)
مکزیک - نیوزیلند (گروه A)

۲۲ ژوئن ۲۰۱۷ (۱ تیر)
کامرون - استرالیا (گروه B)
آلمان - شیلی (گروه B)

۲۴ ژوئن ۲۰۱۷ (۳ تیر)
مکزیک - روسیه (گروه A)
نیوزیلند - پرتغال (گروه A)

۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۴ تیر)
آلمان - کامرون (گروه B)
شیلی - استرالیا (گروه B)

۲ تیم اول از هر گروه راهی مرحله حذفی (نیمه نهایی) می شوند و صدرنشین گروه A در تاریخ ۲۸ ژوئن (۷ تیر) به مصاف تیم دوم گروه B خواهد رفت.

در تاریخ ۲۹ ژوئن (۸ تیر) هم دیگر بازی مرحله نیمه نهایی میان تیم های صدرنشین گروه B و تیم دوم گروه A برگزار خواهد شد. بازی های این مرحله از ساعت ۲۰:۳۰ آغاز خواهند شد.
بازی رده بندی برای تعیین تیم های سوم و چهارم تورنمنت، در تاریخ ۲ جولای (۱۱ تیر) و از ساعت ۱۴:۳۰ (به وقت تهران) میان تیم های بازنده مرحله نیمه نهایی برگزار خواهد شد. در همین تاریخ و از ساعت ۲۰:۳۰ (به وقت تهران) هم بازی فینال برگزار خواهد شد

در این تورنمنت تیم داوری کشورمان علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا منصوری به منظور قضاوت در رقابت‌های جام کنفدراسیون‌ها در روسیه حضور دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست