یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ضرب و شتم مردم جویای کار در آق دره ی تکاب


• تجمع گروهی از اهالی روستای «آق‌دره» در شهر «تکاب» در استان آذربایجان غربی بر سر «یافتن شغل» در معدن طلای «آق‌دره»، با خشونت پلیس و مجروح شدن ۱۳ نفر همراه شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲٨ خرداد ۱٣۹۶ -  ۱٨ ژوئن ۲۰۱۷تجمع گروهی از اهالی روستای «آق‌دره» در شهر «تکاب» در استان آذربایجان غربی بر سر «یافتن شغل» در معدن طلای «آق‌دره» به درگیری کشیده شد.

ایلنا گزارش کرده که این درگیری پنجشنبه ۲۵ خرداد آغاز شده و پس از «مداخله» پلیس با بر جای گذاشتن ۱۳ مصدوم پایان یافته است.
وب‌سایت‌های «موکریان» و «کوردانه» گزارش کرده‌اند پلیس با حمله به این تجمع٬ تعدادی را مصدوم و برخی دیگر را بازداشت کرده است.
در این زمینه وب‌سایت محلی کوردانه گزارش کرده که «نیروی انتظامی به‌همراه گروهی از افراد مورد حمایت نیروهای امنیتی و مدیران معدن طلای آق‌دره» به تجمع‌ یورش برده‌اند.
این وب‌سایت نوشته که «نیروهای پلیس بعد از اینکه با تحصن مردم روبه‌رو شدند به ضرب و شتم مردم بی‌دفاع پرداختند».
«آژانس خبری موکریان» هم به نقل از یک شاهد عینی نوشته که پلیس برای پایان دادن این «تحصن» به زور متوسل شده و «هر کسی را که اعتراض می‌کرد٬ کتک می‌زدند».
ویدیویی که گفته می‌شود مربوط به این تجمع است نیز در اینترنت منتشر شده که در آن چند زن که از هوش رفته‌اند قابل مشاهده است.
این آژانس خبری همچنین از بازداشت چند نفر از اهالی روستاهای «آق دره علیا، آق دره سفلی و آق دره وسطی» از سوی نیرو‌های امنیتی خبر داده که «بعد از بازجویی و دادن تعهد آزاد شدهاند».
این تجمع که گفته شده از مدت‌ها پیش آغاز شده بود٬ در اعتراض به طولانی شدن انتظار‌ اهالی روستاهای هم‌جوار معدن «آق‌دره» برای کار در این معدن شکل گرفته بود.

ایلنا گزارش کرده که تعدادی از این معترضان پیشتر عنوان کارگر فصلی در معدن طلای «آق‌دره» کار کرده‌اند و «حضور آنها در محوطه معدن آق‌دره باعث شده اهالی شاغل در این واحد معدنی برای انجام وظایف خود با مشکل مواجه شوند».
در این میان همایون هاشمی، نماینده مردم تکاب، میاندوآب و شاهین دژ در مجلس هم در واکنش به این درگیری‌ها٬ بیانیه‌ای صادر کرده و مردم معترض خواسته «آرامش و خونسردی» خود را حفظ کنند.
وی خطاب به معترضان نوشته «در مورد حادثه اخیر، اجازه ندهید عده‌ای فرصت طلب و سود جود از این اجتماعات صنفی سوءاستفاده نمایند».
معدن طلای «آق‌دره» به عنوان دومین معدن طلای ایران در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب واقع شده است.
سال گذشته نیز صدور حکم شلاق برای ۱۷ نفر از کارگران اخراجی و معترض این معدن خبرساز شده بود. اتهام این ۱۷ کارگر «ممانعت و بازداشتن مردم از انجام کسب و کار»، «توهین به نگهبان شرکت»، «تخریب لباس و توقیف غیرقانونی نگهبان» اعلام شده بود.
در سالیان گذشته نیز شماری از کارگران و فعالان کارگری در نقاط مختلف ایران محکوم به تحمل ضربات شلاق شده‌اند که این حکم در مواردی اجرا شده است.
از جمله در فروردین سال ۹۴ ٬ پنج تن از کارگران معدن چادرملو در استان یزد محکوم به پرداخت یک سال زندان و تحمل ضربات شلاق شده بودند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست