یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کنگره‌ی آمریکا طرح تحریم موشک های بالستیک ایران را تصویب کرد


• کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا متن قانون «موشک های بالستیک ایران و اجرای تحریم های بین المللی» را تصویب کرد. از ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا ۳۲۰ عضو همراهی خود رابا این طرح اعلام کرده اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲۰ مهر ۱٣۹۶ -  ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷
کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده طرحی را تصویب کرد که با هدف مقابله با برنامه موشکی ایران، خواستار تحریم بیشتر جمهوری اسلامی ایران می شود.

روز پنجشنبه ۲۰ مهر بعد از بحث نمایندگان موافق و مخالف عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ، اکثریت به این طرح رای دادند. این طرح باید توسط اکثریت اعضای مجلس نمایندگان تصویب شود. پیش از این ۳۲۰ عضو از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا همراهی خود را با این طرح اعلام کرده اند و به نظر می رسد در صحن مجلس نمایندگان نیز اکثریت را داشته باشد.

نام این طرح «قانون موشک‌های بالستیک ایران و اجرای تحریم‌های بین‌المللی» است و توسط «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد شده است.

در این طرح مستقیما تحریمی پیشنهاد نشده اما راه را برای دولت آمریکا جهت اعمال تحریم های جدید باز می گذارد.

اظهارات سران کمیته امور خارجی مجلس

اد رویس رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان درباره این طرح گفت: بر پایه این طرح، دولت موظف است که تحقیقی جامع با هدف شناسایی و تعیین شرکتها، افراد و بانکهای ایرانی و خارجی که در راستای کمک به برنامه موشکی و تسلیحات متعارف ایران فعالیت کرده انجام دهد، و تحریم علیه آنها را اعمال کند.

وی افزود هیچ تردیدی نیست که ایالات متحده باید اقداماتی قدرتمند برای محدود کردن تلاش خطرناک ایران در زمینه موشک‌های بالستیک انجام دهد.

الیوت انگل عضو ارشد کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان نیز گفت: من به عنوان یکی از حامیان طرح گسترش تحریم ها علیه برنامه موشکی بالستیک ایران اعلام می کنم آمادگی دارم در کنار آقای رویس، تحریمهای بیشتری علیه ایران وضع کنیم. اما کنجکاوم بدانم چرا تحریمهائی که دوماه پیش کنگره تصویب کرد و به امضای رئیس جمهوری رسید تاکنون اجرایی نشده است.

برد شرمن نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه بررسی متن قانون افزایش تحریم های ایران به سبب برنامه موشکی این کشور گفت ما به سختگیرانه ترین تحریم ها با بهترین توضیحات نیاز داریم تا پیامی را به ایران و متحدانمان در اتحادیه اروپا مخابره کنیم.

طرح افزایش تحریم های ایران با حمایت گسترده دو حزب آمریکا همراه است

جزئیات طرح جدید

این طرح براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تنظیم شده که ایران را از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت کلاهک اتمی منع کرده است.

در صورتی که این طرح در مجلس نمایندگان و سنا رای بیاورد، دولت آمریکا موظف خواهد بود هر ۹۰ روز به کنگره اطلاعات دهد که آیا ایران تحریم های موشکی را دور زده یا خیر.

دولت آمریکا همچنین موظف خواهد شد بعد از هر آزمایش موشکی ایران، به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی سنا در ظرف سی روز گزارش بدهد که آزمایش تخلف از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است یا خیر.

دولت همچنین موظف خواهد شد اقدامات علیه آزمایشات موشکی ایران را اعلام کند.

قرار است امروز جمعه ترامپ نظر رسمی آمریکا در باره برجام را اعلام کند. گفته شده ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری خواهد کرد و با ارجاع این مساله به کنگره آمریکا، امکان وضع دوباره تحریم‌ها علیه ایران را فراهم می‌کند.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ سفید گفته است: روز جمعه ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه (به وقت واشینگتن) رییس جمهوری راهبرد در قبال (ایران) را اعلام خواهد کرد.

اگر دونالد ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نکند، کنگره آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های تعلیق شده بر اساس برجام، ۶۰ روز فرصت خواهد داشت. در صورتی که کنگره آمریکا دست به چنین کاری نزند، برجام کماکان به قوت خود باقی خواهد بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است مسئولان ایرانی در باره تصمیم احتمالی دونالد ترامپ در مورد برجام هیچ اضطرابی ندارند.

شاید آقای لاریجانی رئیس مجلس واقعا از پیامد تصمیم ترامپ نگران نباشد اما جمهوری اسلامی نبض اقتصاد کشور، زندگی و امنیت مردم ایران را به برنامه ی هسته ای خود و عواقب مخرب آن گره زده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست