یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نامه ی توضیحی از داخل کشور در مورد مقاله ی
«اقتصاد دانش بنیان توطئه نظام سرمایه داری نیست»


• پس از انتشار مقاله ی آقای حمید آصفی با عنوان "اقتصاد دانش بنیاد توطئه نظام سرمایه داری نیست" در اخبارروز، صحت اطلاعات طرح شده در این نوشته با واکنش و ابراز تردید برخی از خوانندگان همراه شد. در ادامه یک نامه ی توضیحی که در این مورد از داخل کشور واز طرف نویسنده ی موثقی به اخبارروز رسیده است را می خوانید. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۵ آذر ۱٣۹۶ -  ۲۶ نوامبر ۲۰۱۷


جناب آقای تابان
با سلام و احترام

ضمن تشکر از زحمات، در صورتی که موارد زیر را درست و داده های مربوطه در متن آقای آصفی را نادرست تشخیص دادید، از ایشان بخواهید اطلاعات نادرست را از مقاله [اقتصاد دانش بنیان توطئه نظام سرمایه داری نیست] حذف کنند. یا خود اخبار روز در این مورد توضیح بدهید که خوانندگان گمراه نشوند.

مقاله ای در سایت اخبار روز منتشر شده با عنوان «اقتصاد دانش بنیان توطئه نظام سرمایه داری نیست» نوشته آقای حمید آصفی. مقالات ایشان را پیش تر ملاحظه کرده بودم و بعضاً هم شاهد برخی «اختلاف نظرها» در مورد نظرات شان بوده ام. صرف نظر از قوت و ضعف مقالات ایشان که در مورد آن جنابعالی و اعضای محترم تحریریه تصمیم گیرنده هستند، در مقاله جدید ایشان علاوه بر آمارها و اطلاعات نادرست، اطلاعات کذب متعددی در مورد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران مطرح شده است که با توجه به این که خودم مدتی در این دانشکده تحصیل کرده ام موارد زیر را به اطلاع تان می رسانم.

ایشان نوشته است که دکتر محمد حسین تمدن مشاور دکتر مصدق بوده است. برای اطلاع شما به عرض می رسانم آقای دکتر محمدحسین تمدن جهرمی در آن ایام مشاور دکتر مصدق نبودند بلکه از کادرهای جوان حزب توده بود که بعد از کودتا هم مدتی دستگیر شده بود. (شرح مربوطه در اغلب خاطرات منتشر شده مورد آن سالها مانند خاطرات مرحوم ایرج اسکندری آمده است) همچنین ایشان مدعی شده اند که اقتصاددانان نهادگرای بعد از انقلاب دست پرورده دکتر تمدن بوده اند که بازهم ادعای کذبی است.

در مورد دانشکده اقتصاد ازجمله به مرحوم مهندس سحابی اشاره کرده اند. آقای مهندس سحابی هیچ گاه هیچ ارتباطی با دانشکده اقتصاد نداشته اند و صرفاً مدتی رئیس سازمان برنامه بودند.

موارد اشاره شده در مقاله آقای آصفی عمدتاً داده های غلط است. من واقعاً نمی دانم این داده های غلط را به سبب ناآگاهی ارائه می کنند یا سوءنیت؟ طبیعی است وقتی ایشان آمار نادرست در مورد اقتصاد کشورهای مختلف می دهد کسی این آمار را جدی نمی گیرد و کسی هم برای کارهایش به این آمارها مراجعه نمی کند. اما وقتی در مواردی که تاریخ مکتوبی وجود ندارد اطلاعات نادرست ارائه می کنند می تواند باعث گمراهی دیگران بشود. معروف ترین اعضای هیأت علمی دانشکده اقتصاد در مقطع انقلاب آقایان دکتر ناصر پاکدامن، دکتر فرهاد نعمانی و دکتر سهراب بهداد بودند که ایشان اساساً نه نامبردگان را می شناسد و نه به روی خودش می آورد که آنان را همین نهادگرایانی که دارد سنگ شان را به سینه می زند از دانشکده اخراج کردند.
همچنین در این دانشکده آقای دکتر غفاری که اقتصاد سوسیالیسم درس می داد و چندین سال به زندان افتاد، آقای دکتر شفیعی (هلیل رودی) انقلاب نیکاراگوئه تدریس می کرد و بسیاری دیگر بودند که بازهم به نظرم نه ایشان آنها را می شناسد ونه حتی اسمشان را شنیده است.

آقای آصفی اطلاعاتش را از دانشکده اقتصاد از کدام منبع به دست آورده است؟

تا جایی که من اطلاع دارم ایشان هیچ گاه دانشجوی این دنشکده نبوده اند. به هر حال، خواهشمندم دست کم این خطاهای فاحش ایشان اصلاح شود چراکه باعث سردرگمی جوانانی خواهد شد که در آن سالها به دنیا نیامده بودند و شاید به اتکای انتشار در اخبار روز این حرفها را جدی و درست فرض کنند.

در مورد اطلاعات مربوط به دانشکده اقتصاد زمان انقلاب، می توانید موضوع را ازجمله از آقایان دکتر نعمانی، دکتر بهداد و ناصر پاکدامن استعلام بفرمایید. همچنین مقاله ای آقای سهراب بهداد درباره انقلاب فرهنگی در دانشکده اقتصاد نوشته اند که به فارسی هم ترجمه شده و در آن اطلاعات ارزشمندی ارائه شده است.

با تشکر از زحمات


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۶)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست