یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

#براندازم!


• کمپین #براندازم که در شبکه های اجتماعی رو به گسترش است، ادامه ی منطقی کمپین #پشیمانم و از جنس جنبش اعتراضی دی ماه گذشته است، آن جا که فریاد می زند: اصلاح طلب، اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا! ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٣ بهمن ۱٣۹۶ -  ۲٣ ژانويه ۲۰۱٨اخبار روز: حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی، شب گذشته در تلویزیون ظاهر شد و از جمله تاکید کرد «تظاهرات در چارچوب قانون اشکالی ندارد». او این سخنان را بعد از سرکوب بی رحمانه ی جنبش اعتراضی در ماه گذشته بیان کرد. سخنانی که او دیشب بر زبان آورد، نزدیک به چهل سال پیش حتی به نحو بهتری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گنجانده شده و جنبه ی قانونی یافت. اما از چهل سال پیش به هیچ تطاهرات و اعتراضی در ایران اجازه قانونی داده نشده است. به همان نسبت که کارزار «#پشیمانم» از رای دادن به حسن روحانی گسترش می یابد، او بیشتر به دروغ و عوامفریبی متوسل می شود. این وضعیت همه ی اصلاح طلبان و اعتدالیون بعد از حوادث دی ماه گذشته است.

پیش از حسن روحانی، محمد خاتمی رهبر بلامنازع اصلاح طلبان نیز سخنرانی کرده و حرف ها و هشدارهای مشابهی را بر زبان رانده است. حالا که اعتراضات مردم موقتا سرکوب و خاموش شده است، آو توانسته با آرامش و متانت بیشتری مردم را از ناامیدی از «اصل نظام» بترساند. مردم اما بعید است آن اعلامیه معروف مجمع روحانیون را که ریاستش با محمد خاتمی بود، و در اوج اعتراضات مردم منتشر شد، فراموش کنند. در آن جا خاتمی و دوستان روحانی «اصلاح طلب»ش نوشتند:
«بلافاصله پس از بروز اولین تجمعات و اعتراضات مردمی دشمنان قسم خورده و کینه توز ملت ایران و در رأس آنها آمریکا و عوامل زبون آنان همچون تروریست‌های منافق و برخی مزدوران منطقه ای آنان به حمایت و تشویق آشوبگران و اقدامات خشونت‌بار آنان پرداختند و عمق فریبکاری خود در ادعای دموکراسی و دلسوزی برای مردم ایران را به نمایش گذاشتند.»

معترضین و ناراضیان به این اظهارات و مواضع فریبکارانه ی سران اصلاح طلب و اعتدال گرا، واکنش نشان می دهند. هر چند از طریق سرکوب، کشتار و دستگیری های گسترده اعتراضات مردمی را به گفته ی خودشان موقتا «جمع کرده اند»، اما اعتراضات به اشکال مختلف ادامه یافته است.

سال ها سران حکومت و اصلاح طلبان درون و بیرون حکومت کوشیدند از «برانداز» واژه ای ترسناک و هولناک بسازند و «براندازان» را خشونت طلبانی کله پوک که با آزادی و سربلندی ایران مخالفند وانمود کنند. اما دست کم بعد از کمپین پشیمانم و جنبش اعتراضی دی ماه، دیگر می توان گفت که همه ی این تلاش ها شکست خورده است. کمپین «براندازم» که بعد از جنبش دی ماه و سخنرانی های اخیر محمد خاتمی و نیز حسن روحانی در شبکه های اجتماعی شکل گرفته و به سرعت گسترش یافته است، پاسخ محکم معترضین ایران به حیله گری ها و عوامفریبی هایی است که می خواهد پتانسیل اعتراضی مردم ایران را در چارچوب نظام جمهوری اسلامی نگاه دارد.

کمپین #براندازم، ادامه ی منطقی کمپین #پشیمانم و از جنس جنبش اعتراضی دی ماه گذشته است، آن جا که فریاد می زند: اصلاح طلب، اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۴)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست