یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هفتمین روز اعتصاب غذای اعتراضی رامین و افشین حسین پناهیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۴ بهمن ۱٣۹۶ -  ٣ فوريه ۲۰۱٨


امروز هفتمین روز است که افشین و رامین حسین پناهی در اعتصاب غذای اعتراضی نسبت به صدور احکام حبس و اعدام برای خود به سر می برند؛ این دو زندانی طی روزهای گذشته به علت اقدام به اعتصاب غذا به سلولهای انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شدند. همزمان بیش از ۱۵۰۰ فعال مدنی و سیاسی با نگارش نامه‌ای خواستار لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رامین و افشین حسین پناهی صبح روز شنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶، اعتصاب غذای اعتراضی خود را به صدور حکم اعدام “رامین حسین پناهی” اعلام کردند و طی روزهای گذشته به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

امجد حسین پناهی، برادر این دو زندانی با اعلام اینکه رامین و افشین از صبح روز شنبه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ اعتصاب غذای اعتراضی خود را آغا کردند به گزارشگر هرانا گفت: “پدر ما که به نشانه‌ی اعتراض به صدور حکم اعدام رامین دست به اعتصاب غذا زده بود به علت وخامت حال جسمی، کهولت سن و به درخواست فعالان مدنی و سیاسی به اعتصاب غذای خود پایان داد”.

امجد حسین پناهی افزود: “مادرم در روزهای اخیر به اداره اطلاعات سنندج احضار شد، طی این احضار مادرم خطاب به مسئولین گفته است که فرزندانم اعتصاب غذا کردند و اگر اتفاقی برای پسرانم در بند بیفتد شما را مسئول مرگ آنان می‌دانم”.

برادر رامین حسین پناهی در ادامه گفت: “مادرم همچنین گفته است که اگر به خواسته های پسرانم جوابی داده نشود، اینبار خود را به همراه شوهرم در مقابل درب ورودی اداره اطلاعات به آتش خواهم کشید”.
گفتنی است که همزمان با اعتصاب برادران حسین پناهی بیش از هزار و پانصد فعال سیاسی و مدنی با نگارش نامه‌ای خواستار لغو فوری حکم اعدام رامین حسین پناهی شده‌اند.
در قسمتی از این نامه که در اختیار هرانا قرار گرفته، آمده است: “ما امضا کنندگان این نامه خواهان لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و آزادی همه زندانیان سیاسی هستیم”.

لازم به یادآوری است که جلسه دادگاه رامین حسین پناهی در ۲۶ دی‌ماه سال جاری تشکیل شد، وی در شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به اتهامات عضویت در کومله و “بغی” به معنای مقابله کننده با حکومت محاکمه شد. در تاریخ ۵ بهمن‌ماه با ابلاغ حکمی از سوی دادگاه انقلاب این زندانی جوان به اعدام با طناب دار محکوم شد.

آقای رامین حسین پناهی پیش‌تر در گفتگویی با هرانا ضمن تایید مسئله اعمال شکنجه گفت که معتقد است “نه روند دادگانه عادلانه بود نه حکمی که صادر شده بر پایه واقعیات است.”

هرانا در گزارشی تحت عنوان رامین حسین پناهی به اعدام محکوم شد؛ گفتگوی جداگانه با زندانی و وکیل او بدلیل اهمیت موضوع متن کامل گفتگو با آقای حسین پناهی را منتشر کرده بود.

هرانا پیش از این نیز گزارش کرده بود این زندانی سیاسی در زمان بازداشت در انفرادی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه تحت شکنجه های حسمی و روحی بوده است.

امجد حسین پناهی برادر رامین جسین پناهی در این رابطه به گزارشگر هرانا گفته بود “یکی از کلیههای رامین بشدت عفونت کرده و در اثر ضربهای که در اطلاعات سپاه به سرش وارد شده، دچار فراموشی شده. هم اکنون از نظر جسمی در وضعیت مناسبی نیست”.

به گفته عضو خانواده حسین پناهی، رامین حسین پناهی در زمان بازجویی مورد بدرفتاری و شکنجه قرار گرفته است، این در حالی است که این زندانی بصورت زخمی بازداشت شده بود و نیازمند رسیدگی پزشکی در تمام دوران بازداشت بوده است.

امجد حسین پناهی ارتباط بین عفونت کلیوی و جراحات ناشی از زخمی شدن در زمان بازداشت را رد کرد و تاکید کرد فراموشی و عفونت کلیوی به دلیل بدررفتاری های صورت گرفته در زمان بازداشت بروز کرده است.

پیش‌تر در ۹ تیرماه، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت رامین حسین پناهی و چهار عضو خانواده اش را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی شده است شد.

هرانا طی گزارشی روز جمعه مورخ اول تیرماه، خبر داد که نیروهای سپاه پاسداران یک فعال سیاسی به نام رامین حسین پناهی را در حوالی سنندج به ضرب گلوله زخمی و دستگیر کرده اند. پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام رامین حسین پناهی پرداختند از جمله در همان روز، زبیر، احمد و افشین حسین پناهی، برادران رامین در منزل شخصی خود بازداشت شدند.
مورخ ۳ آبان ماه آخرین جلسه دادرسی به اتهامات احمد، زبیر و افشین حسین پناهی، سه متهم یک پرونده که نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند در محل شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد.در این جلسه زبیر و احمد حسین پناهی به ترتیب به تحمل ۶ و ۵ سال حبس محکوم شدند. افشین حسین پناهی دیگر متهم این پرونده که هم اکنون در زندان مرکزی سنندج به سر می برد نیز به تحمل ۸ سال و نیم زندان محکوم شد.

پیش‌تر امجد حسین پناهی به هرانا گفته بود: “هر سه این افراد متهم به تبلیغ علیه نظام و همکاری با گروههای کرد مخالف نظام از طریق مشارکت در برگزاری مراسم عید نوروز شدند.” 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست