یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

از خروج همسر کاووس سیدامامی از ایران جلوگیری کردند


• رامین سیدامامی پس از خروج از ایران: من و برادرم هرجا می رفتیم ما را دنبال می کردند. مقام ها از طریق وکلا این پیام را رساندند که "یا خفه شوید یا کاری می کنیم خفه شوید" ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ اسفند ۱٣۹۶ -  ٨ مارس ۲۰۱٨رامین و مهران سیدامامی که پدرشان کاووس سیدامامی اخیرا در زندان درگذشت پس از ترک ایران می گویند ماموران مانع خروج مادرشان از ایران شده اند. این رویداد با ابراز خشم وزیر خارجه کانادا روبرو شده است.

رامین سیدامامی این خبر را در گفتگو با بی بی سی تایید کرده است. آنها راهی ونکوور کانادا بودند.
مهران سیدامامی هم در تماسی تلفنی به خبرنگار نیویورک تایمز گفته است: "آنها یک بار خانواده ما را تکه پاره کردند حالا دوباره دارند ما را دو پاره می کنند."

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا در توییتی نوشت: "برای من مایه انزجار است که مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، اجازه خروج از ایران را نیافته. ما می خواهیم که او به عنوان یک کانادایی آزادی بازگشت به کشورش را داشته باشد."
خانواده سیدامامی گفته اند که ضبط پاسپورت خانم سیدامامی یک تاکتیک فشار است تا فرزندانش در کانادا سکوت اختیار کنند.

خبر درگذشت کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه در روز ۲۱ بهمن، دو هفته بعد از بازداشت او به خانواده‌اش اعلام شد.
مریم ممبینی که اکنون مقام ها مانع خروج او شده اند روز ۲۱ بهمن برای سه ساعت تحت بازجویی قرار گرفته بود که پیش از اعلام خبر مرگ همسرش به او بود.

خانواده سیدامامی می گویند که مقام ها از خانم ممبینی تعهد کتبی گرفته‌ بودند با رسانه‌ها صحبت نکند وگرنه خود او را هم بازداشت خواهند کرد.

رامین سید امامی که به عنوان خواننده با نام "کینگ رام" فعالیت می کند در نامه ای گفته است که آنها از زمان اعلام خبر فوت پدرشان تحت فشار زیاد و در "ارعاب دایمی بوده اند."
او این نامه را پیش از ممانعت از خروج مادرشان نوشته بود اما آن را پس از سوار شدن به هواپیما در تهران برای رسانه ها فرستاد چون گفت می خواهد "جهان از وضع آنها آگاه باشد."
او نوشت: "پس از آزارها و تهدیدهای دایم خانواده ما تصمیم گرفته است برای امنیت خود ایران را ترک کند و به ونکوور برود تا یک زندگی آرام را از نو شروع کند."

رامین سیدامامی گفت که هرچند آنها با دست خالی ایران را ترک می کنند چون "ماموران به خانه ما یورش آوردند و کلیه وسایل ارزشمند ما (از جمله مهم ترین آنها یعنی سند خانه ما) را برده اند، اما دیگر نمی توانیم این ارعاب دایمی را تحمل کنیم."
به گفته او مریم سیدامامی در این فاصله مکررا دچار حملات عصبی شد و بارها به بیمارستان منتقل شد.

او افزود: "من و برادرم هرجا می رویم ما را دنبال می کنند و زیر نظر دارند. مقام ها از طریق وکلا این پیام را رسانده اند که "یا خفه شوید یا کاری می کنیم خفه شوید" و ماموران دولتی سر راه ما قرار گرفتند و گفتند که زیر نظر هستیم. ما در حال حاضر در چنین شرایطی به سر می بریم."

آقای سیدامامی ابراز امیدواری کرد که توجه و حضور دولت کانادا حامل این پیام باشد که این نوع "تعرض" به شهروندان کانادا در داخل و خارج تحمل نخواهد شد.

او نوشت که پدرش "برای خدمت و عشق ورزیدن به دیگران زنده بود" و اولویت او اکنون "زنده نگه داشتن میراث پدرش است".

او در اشاره به پرونده زهرا کاظمی نوشت: "۱۵ سال طول کشید تا ایران به طور نیمه رسمی اذعان کند که زهرا کاظمی عکاس ایرانی کانادایی که در سال ۲۰۰۳ در زندان اوین درگذشت جاسوس نبود و آنها مقصر بودند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که دیگر هرگز چنین اتفاقی (هرچند غیرممکن به نظر می رسد) برای کسی نخواهد افتاد؛ از طریق افزایش آگاهی درباره بی عدالتی ها در ایران و فشار بر دولت ایران برای سر خم نکردن جلوی سپاه پاسداران و شبه نظامیان آنها که ورای قانون عمل می کنند."

او همچنین گفت فکر می کند تنها دلیل دستگیر نشدن باقی آنها "این است که صدایمان را بلند کردیم و ساکت نماندیم."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست