یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

Le Point - برگردان: عزیز ماملی
ژنوسید کردها بوسیله ترکیه: همه ما شریک جرم هستیم!


• آنچه امروز در عفرین می گذرد و فردا در رۆژآوا ادامه خواهد یافت هدفی جز نابودی و از میان برداشتن کردها و جایگزینی آنان بوسیله عربهای اسلامیست پناهنده و واگذاری سرزمینشان به اینان ندارد۔ همه شرایط لازم برای موفقیت اردوغان فراهم آمده است که از بیطرفی کمابیش ایران، روسیه، ایالات متحده آمریکا، آلمان و فرانسه اطمینان یافته است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۹ اسفند ۱٣۹۶ -  ۲۰ مارس ۲۰۱٨در قضیه کردهای سوریه این نیروی اصلی پیروزی بر داعش، غرب به نهایت نابخردی و بی شرمی رسیده است۔ با سقوط در بی اخلاقی اینک دست "هم پیمانش" ترکیه را باز گذاشته است تا با همدستی سربازان دولت اسلامی کردها را قتل عام نماید۔
جمهوری چک با پیروی از رئیس جمهور" خائن" ش امیل آشا (١٩٣٩- ١٩٣٨) از بازداشت چهره تاریخی کرد صالح مسلم در سفرخود به پراگ به بهانه اینکه در لیست "تروریست" آنکارا قراردارد، هیجگونه تردیدی به خود راه نداد۔
هیچ مخالفتی نمی کنیم و همه چیز را به ترکیه تحویل میدهیم۔
با بهره گیری از عضویت در ناتو، ترکیه موفق گردید همکاری خود را با داعش از اذهان پاک کند، با وجود اینکه تا آخر به اسلامگرایان وفادار ماند، به طور پنهانی اسلحه و مهمات برایشان تامین کرد و فروش نفت آنها را بنام خود فراهم آورد۔ ترکیه یک بازیگر حرفی ای دو جانبه بود که با حیله گری کارها را پیش برد۔
رجب طیب اردوغان ناسیونالیست دیوانه ایست که در جایگاه سلطان سلیم سفاک اما به قطع جیبی وی، ایده یکسره کردن کار کردهای سوریه (با جمعیتی کمتر از سه میلیون نفر) را در سر می پروراند زیرا چنین می پندارد که در صورت تحقق خودمختاری منطقه ای در آن مکان، تمایلات استقلال طلبانه کردهای ترکیه (با جمعیتی بین ١٢ تا ١٥ میلیون نفر) که دچار بدرفتاری و ستم زدگی هستند تشدید خواهد یافت۔
بهمین جهت بالاترین مرجع مذهبی ترکیه، بدون تردید بدرخواست اردوغان، علیه کردهای سوریه اعلام جهاد کرد و این بر اساس سناریویی بود که قبلا مهیا شده بود: چند ماه قبل از نسل کشی بیش از یک میلیون نفر ارمنی در سال ١٩١٥، شیخ الاسلام رهبر روحانی اهل سنت نیز به جهاد علیه ارمنی ها رضایت داده بود۔ امروز نیز ارتش ترکیه و اسلامگرایان سوریه با فریاد "الله اکبر" به روستاهای کردنشین حمله ور می شوند ۔


آیا ترکیه به ژنوسیدی دیگر نزدیک می شود؟

گویی یک قرن بعد تاریخ تکرار می شود. آنچه امروز در عفرین می گذرد و فردا در رۆژآوا ادامه خواهد یافت هدفی جز نابودی و از میان برداشتن کردها و جایگزینی آنان بوسیله عربهای اسلامیست پناهنده و واگذاری سرزمینشان به اینان ندارد۔ همه شرایط لازم برای موفقیت اردوغان فراهم آمده است که از بیطرفی کمابیش خوش آیند ایران، روسیه، ایالات متحده آمریکا، آلمان و فرانسه اطمینان یافته است۔


یکی از دیگری بی اعتبارتر!

شرم باد بر حکومتهای چپ و راست، از اوباما گرفته تا ترامپ که با وقاحت و دورویی خون شهدا ی کرد را وجه المصالحه قرارداده اند. شرم بر گله میدیا که با عکس العمل شرطی پاولوف، با توجیه بی تفاوتی و در عین حال بی توجه به وجدان و وظایف موجود، خود را بی آبروکرده اند۔
فریاد ترس و هراس از بمبارانها را نمی شنوید؟ البته که نمی شنوید: همه ناشنوا شده اند، هیچکس نمیخواهد درک نماید، دوربینها اولویتها را به جاهای دیگر می بخشد. بدیهی است که همکاران چپ ما بیزاریهایشان را بدلخواه بر می گزینند، بر ما ببخشایند در اینکه کلام را تعدیل داده ایم، اینها جز به خشونتهای سربازان "بدجنس" بشار اسد در غوطه شرقی، علیه اپوزیسیون "خوب" که گویی اسلام گرا نیستند، نمی اندیشند. هم آوایی سنتی اسلام و چپ گراها در راه است و کسی نمیتواند جلو آنها را بگیرد.
بشار اسد قصابی است بدون واهمه، به همان درجه از بیرحمی رجب طیب اردوغان، بااین تفاوت ناچیز: کشتار جمعی، دیکتاتور سوریه مرتکب ژنوسید نشده است، به از میان برداشتن قومی دست نزده است، به پاکسازی کردها و حذف آنها ازروی زمین مبادرت نکرده است. در این صورت به چه دلیل رئیس جمهور ترکیه با خوش رفتاری کمپ موافق مواجه است؟ چه چیز "فرهیختگان" سیاسی و میدیایی گیتی را وادار می کند تا بر کشتار سیستماتیک کردها توسط ارتش ترکیه و هم پیمانان اسلامیست آن چشم ببندند؟


اردوغان، خودبزرگ بین روانی و غول شانتاژ وحشت بپا می کند

هر از گاهی تهدید می کند که از خیل عظیم مهاجرین سوریه ای که با هزینه اروپاییان در ترکیه بسر می برند استفاده می کند و یا بقای پایگاه بزرگ آمریکایی انجرلیک را با تاسیسات و تجهیزات کلاهک اتمی زیر سوال می برد. در مقابل وی همه تسلیم می شوند حتی ترامپ پرهیاهو. در مورد رئیس جمهور ماکرون با رعایت نزاکت، می گوییم که در این فستیوال بین الملل بی غیرتها و بی صلاحیتها، او نیز تقریبا مانند نوعی از شیرینی نرم انگیسی، بهمان درجه قابل انعطاف میباشد. این برخورد افتخار آمیز نیست و در این مورد هر چه بگویم کم گفته ام.

نادرند کسانی که سکوت را شکستند

ژان لوک ملانشون خوب عمل کرد، و سپاسگزاری نثار فرانسوا هولاند باد که حیثیت اروپا را با حمایت شدید از کردهای سوریه نجات بخشید، او سه سال قبل نیز از آنها علیه ترکیه پشتیبانی نموده بود، بهنگام آزاد کردن کوبانی از چنگ داعش و... ترکها۔ سپاس بر شما جناب هولاند، سپاس از جانب کردها.

Franz-Olivier Giesbert
Le Point
Jeudi ۱۵ mars ۲۰۱٨   


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست