یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

اعتراض به دیدار ملی‌پوشان ترک‌تبار آلمان با اردوغاناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۵ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۱۵ می ۲۰۱٨ایلکای گوندوغان و مسعود اوزیل، دو بازیکن تیم ملی فوتبال آلمان، به همراه چنگ توسان، بازیکن تیم اورتون بریتانیا، روز یکشنبه (۲۳ اردیبهشت / ۱۳ مه) در لندن با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دیدار و گفت‌وگو کردند. اوزیل و گوندوغان در حال حاضر در تیم‌های آرسنال و منچسترسیتی بازی می‌کنند.

به گزارش دویچه وله، گفته می‌شود که این سه ورزشکار در دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفت‌وگویی دوستانه داشتند و عکس‌هایی هم به یادگار در کنار رئیس جمهور ترکیه انداختند و تریکوهای خود را به او تقدیم کردند.
اردوغان در حال حاضر به طور رسمی به بریتانیا رفته و از این کشور دیدار می‌کند. "حزب عدالت و توسعه" به ریاست اردوغان از دیدار رئیس جمهوری این کشور با فوتبالیست‌ها نهایت استفاده را کرده و چند عکس جمعی آنها را توییت کرده است.

ممنوعیت کشاندن مبارزات انتخابات ترکیه به آلمان
این اقدام ورزشکاران ترک‌تبار اما انتقادهایی را نیز با خود به همراه داشت؛ انتقادهایی در باره استفاده از ورزشکاران ترک‌تبار آلمان در رقابت‌های انتخاباتی ترکیه. قرار است روز ۲۴ ژوئن انتخابات زودهنگام برای تعیین ریاست جمهوری و نمایندگان پارلمان ترکیه برگزار شود.
روی تریکوی گوردوغان با شماره ٨ نوشته شده است: «با احترام به رئیس جمهورم.» اوزیل نیز در یک پیام توییتری عکسی جمعی را ضمیمه کرده و نوشته است: «غروب امروز در جمعی مهربان.»
حضور سیاست‌مداران ترکیه در کشور آلمان برای مبارزات انتخاباتی از طرف آلمان ممنوع شده است. این در حالی است که عکس‌های جمعی رئیس جمهوری ترکیه با اوزیل و گردوغان، ورزشکاران ترک‌تباری که به عنوان فرزندان مهاجران ترک در آلمان بزرگ شده‌اند، اکنون در سایت حزب عدالت و توسعه ترکیه دیده می‌شود.

جم اوزدمیر، نماینده ترک‌تبار مجلس نمایندگان آلمان (بوندس تاگ) و عضو رهبری حزب سبزهای این کشور، به شدت اقدام ملی‌پوشان آلمانی و سخنان این افراد را در نزدیکی به اردوغان محکوم کرده است.
اوزدمیر در این باره گفت: «رئیس جمهوری یک بازیکن تیم ملی آلمان فرانک‌والتر اشتاین‌مایر نام دارد. آنگلا مرکل، صدراعظم اوست و پارلمان او نیز مجلس نمایندگان آلمان (بوندس تاگ) نام دارد که در برلین واقع است، نه در آنکارا.»

همراهی ورزشکاران تیم ملی فوتبال آلمان با اردوغان از جهت ورزشی نیز با انتقاد بسیاری روبه‌‌رو شده است، زیرا ترکیه تنها رقیب آلمان در برگزاری بازی‌های جام قهرمانی فوتبال اروپا در سال ۲۰۲۴ است. انتخاب یکی از این دو کشور در ماه سپتامبر سال جاری انجام می‌شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست